Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie

AKTUALNOŚCI, strona 2:

BAJKI ZASYPIANKI- BAJKI NA DOBRANOC DO CZYTANIA I SŁUCHANIA.

Utworzono dnia 16.11.2020
W związku z ograniczonym dostępem do bibliotek i ich zbiorów, proponujemy Państwu DARMOWY dostęp do ponad 100 tekstów Pana Pawła Księżyka (do czytania on-line bądź w formie audiobooków).
Są to bajki na dobranoc, bajki z morałem oraz terapeutyczne, które poruszają takie tematy jak nieśmiałość, radzenie sobie z negatywnymi emocjami, chorobami, dziecięcymi lękami i wiele innych.
Mamy nadzieję, że wspólne czytanie/słuchanie wybranych tekstów umili Państwu czas, a jednocześnie wniesie wiele pozytywnych emocji w tak trudnym dla nas czasie.https://bajki-zasypianki.pl
czytaj dalej... na temat: BAJKI ZASYPIANKI- BAJKI NA DOBRANOC DO CZYTANIA I SŁUCHANIA.

UDOSTĘPNIANIE I ZWROT ZBIORÓW MIEJSKO- GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W SKARYSZEWIE WG REKOMENDACJI BIBLIOTEKI NARODOWEJ.

Utworzono dnia 12.11.2020

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 budynki bibliotek będą zamknięte dla użytkowników od dnia 7 listopada 2020 do 29 listopada 2020.

Od dnia 16 listopada 2020r., Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie oraz jej Filie proponują czytelnikom możliwość udostępniania i zwrot zbiorów po wcześniejszym kontakcie telefonicznym .

Czytelnik może zamówić wybrane książki telefonicznie.

Udostępnienie będzie odbywać się przed wejściem do siedziby biblioteki. Zbiory będą przekazywane z maksymalnym ograniczeniem kontaktów bezpośrednich.

Bibliotekarz po skompletowaniu zamówienia czytelnika umawia termin odbioru na konkretną godzinę.

Bibliotekarz rejestruje zbiory na koncie użytkownika i przygotowuje zamówione egzemplarze.

O wyznaczonej godzinie bibliotekarz przekazuje zamówione książki czytelnikowi.

Zapraszamy do składania zamówień i wypożyczania książek.

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie

Tel. (48) 610 30 41

Filia biblioteczna w Makowie

668 227 510

Filia biblioteczna w Modrzejowicach

609 507 649

Filia Biblioteczna w Odechowie 

690 189 331

Więcej informacji dotyczących rekomendacji BN dla bibliotek znajdziecie Państwo pod linkiem:

https://www.bn.org.pl/aktualnosci/4127-biblioteki-publiczne-i-naukowe-zamkniete-od-7-listopada.-rekomendacje-biblioteki-narodowej.html

czytaj dalej... na temat: UDOSTĘPNIANIE I ZWROT ZBIORÓW MIEJSKO- GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W SKARYSZEWIE WG REKOMENDACJI BIBLIOTEKI NARODOWEJ.

SKARYSZEWSKA BIBLIOTEKA BENEFICJENTEM PROGRAMU INSTYTUTU KSIĄŻKI „KRASZEWSKI. KOMPUTERY DLA BIBLIOTEK 2020.”

Utworzono dnia 26.10.2020

Miło jest nam poinformować,że Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie jest Beneficjentem Programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2020”. Celem programu jest zapewnienie zrównoważonego dostępu do nowoczesnych technologii i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy.

 

W ramach przyznanego dofinansowania w wysokości 13 647 zł (plus wkład własny w kwocie

3 028 zł zakupiono: 4 komputery stacjonarne, 4 oprogramowania Microsoft Windows, 4 szt. klawiatury, 4 monitory, 2 drukarki A4, 4 zasilacze awaryjne UPS, drukarkę A3, 4 myszki i 2 dyski zewnętrzne.

 

Całkowita kwota wydatków na realizację zadania wyniosła 16 675.

Nowy sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem posłuży do prac bibliotecznych.

 

„Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2020” to już siódma edycja programu. Poprzednie zrealizowano w latach: 2012, 2013, 2015, 2016, 2017 oraz w 2019.

W tym roku dofinansowanie na zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego otrzymały 123 instytucje.

 

OGŁOSZENIE

Utworzono dnia 09.10.2020
NFORMUJEMY, ŻE W ZWIĄZKU Z KONTAKTEM PRACOWNIKÓW BIBLIOTEKI Z OSOBĄ ZAKAŻONĄ COVID-19,
BIBLIOTEKA ORAZ JEJ FILIE BĘDĄ NIECZYNNE DO 14.10.2020 r.
WOBEC ZAISTNIAŁEJ SYTUACJI DZISIEJSZE SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ AGNIESZKĄ MARTINKĄ ZOSTAJE ODWOŁANE!!!

„MAŁA KSIĄŻKA WIELKI CZŁOWIEK” - wyprawki czytelnicze do pobrania już od 1 października 2020r.

Utworzono dnia 25.09.2020

Miło jest nam poinformować, że nasza Biblioteka zakwalifikowała się do udziału w ogólnopolskim projekcie MAŁA KSIĄŻKA WIELKI CZŁOWIEK, w której głównym założeniem jest zachęcenie rodziców do odwiedzania bibliotek i czytania wspólnie ze swoimi dziećmi.

Tegoroczna edycja skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat), urodzonym w latach 2014-2017.

Każde dziecko, które przyjdzie do Naszej biblioteki bądź filii otrzyma wyprawkę czytelniczą oraz niepowtarzalną kartę Małego Czytelnika.

Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem co najmniej jednej książki, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po uzbieraniu dziesięciu wyjątkowy dyplom potwierdzający zainteresowania czytelnicze.

Więcej o akcji można dowiedzieć się w siedzibie Naszej Biblioteki oraz na stronie http://wielki-czlowiek.pl/

czytaj dalej... na temat: „MAŁA KSIĄŻKA WIELKI CZŁOWIEK” - wyprawki czytelnicze do pobrania już od 1 października 2020r.

NAGRODY W WAKACYJNYM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM WRĘCZONE.

Utworzono dnia 22.09.2020

Ogłoszony na początku wakacji, konkurs fotograficzny „Wakacje z książką w obiektywie” skierowany do mieszkańców miasta i gminy Skaryszew, którego tematem była książka i czytelnik z książką w dowolnym miejscu spędzania wakacji, został rozstrzygnięty.

Dnia 21 września 2020 r. w siedzibie naszej Biblioteki nastąpiło ogłoszenie wyników.

Nagrody i wyróżnienia wręczali Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Pan Dariusz Piątek oraz Dyrektor MGBP w Skaryszewie Pani Joanna Borkowicz.

 

I miejsce zajęła Amelia Karolak ze zdjęciem „Czytanie w chmurach”,

II miejsce ex aequo Jakub Rogulski „Literat na kempingu” i Szymon Rogulski „Literackie głębiny”,

III miejsce Maja Ruszczyk „Wakacyjnie zaczytana”,

IV miejsce Kacper Krześniak - „Książka zawsze i wszędzie”.

Nagrodę specjalną otrzymał Piotruś Ostrowski za zdjęcie „Na deszczowe wakacyjne dni – bajeczki z biblioteki”.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe – kupony na zakupy do sieci sklepów Empik.

Patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew.

 

Celem konkursu była m.in. popularyzacja czytania jako formy spędzania wolnego czasu, promowanie książek i czytelnictwa przy pomocy fotografii, a przede wszystkim zwizualizowanie pasji czytania książek.

 

Wszystkim nagrodzonym bardzo serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w innych konkursach organizowanych przez naszą Bibliotekę.

 

 

 

 

 

czytaj dalej... na temat: NAGRODY W WAKACYJNYM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM WRĘCZONE.

SKARYSZEWSKA ODSŁONA "NARODOWEGO CZYTANIA" - JULIUSZ SŁOWACKI BALLADYNA

Utworzono dnia 05.09.2020

Zapraszamy Państwa na kolejną edycję skaryszewskiego „Narodowego Czytania”, która w tym roku wyjątkowo odbędzie się on-line. Zaprezentujemy Państwu dwa fragmenty utworu polskiego romantyzmu, a mianowicie „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Będą to Akt I scena II: w roli Kirkora Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Pan Dariusz Piątek, w roli Wdowy Pani Maria Ostrowska Stowarzyszenie „Aktywni na Targowej”, w roli Aliny Radna Rady Miejskiej w Skaryszewie Pani Anna Borkowicz, w roli Balladyny Pani Wioleta Ważna, w podwójnej roli Skierki i Sługi Dyrektor MGOK w Skaryszewie Pan Daniel Rogala.

Drugim fragmentem będzie Akt II, scena I, w którym wystąpią Panie Bibliotekarki z MGBP w Skaryszewie: w roli Goplany Pani Dorota Lis, w roli Skierki Pani Joanna Rynio, w roli Aliny Pani Joanna Borkowicz, w roli Balladyny Pani Agnieszka Ruszczyk, w potrójnej roli Filona, Chochlika i Grabca Pani Danuta Celej i w podwójnej roli Pustelnika i Głosu z wierzby Pani Monika Deja-Cieciora.

Zdjęcia z nagrania możecie Państwo obejrzeć w galerii poniżej.

Mamy nadzieję, że włączycie się Państwo do akcji i wspólnie będziemy celebrować czytanie największych dzieł literatury polskiej.

Życzymy miłego odbioru.

BALLADYNĘ CZAS ZACZĄĆ.

czytaj dalej... na temat: SKARYSZEWSKA ODSŁONA "NARODOWEGO CZYTANIA" - JULIUSZ SŁOWACKI BALLADYNA

SKARYSZEWSKIE "NARODOWE CZYTANIE" Z NAGRODAMI

Utworzono dnia 04.09.2020

 

 

Już po raz dziewiąty, skaryszewska biblioteka zaprasza do udziału w ogólnopolskiej akcji NARODOWEGO CZYTANIA, a odsłoną tegorocznej edycji jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Od wielu lat impreza odbywała się w klimatycznej scenerii skaryszewskiego rynku. Tym razem jednak sytuacja epidemiczna w kraju nie pozwala na tradycyjną formę uczestnictwa uczniów i mieszkańców w tym kulturalnym i czytelniczym zrywie narodowym. Dlatego na wspólne czytanie utworu w tym roku zapraszamy do….. Internetu.

O godz. 12.00 na stronie www.biblioteka.skaryszew.pl  i www.skaryszew.pl oraz na funpagach skaryszewskiej biblioteki i naszej gminy udostępniony zostanie film z fragmentami lektury, w którym w role bohaterów utworu wcielili się m.in. burmistrz Pan Dariusz Piątek, radna Rady Miejskiej Anna Borkowicz, czy też nasze bibliotekarki.

Zachęcam do udziału w Narodowym Czytaniu. W szczególności chciałbym, aby uczniowie uczestniczyli w tej wartościowej akcji i uważnie wsłuchali się we fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego – do udziału w akcji zachęca burmistrz Skaryszewa, Dariusz Piątek.

A dlaczego?

Bo dla uczniów, którzy wezmą udział w akcji proponujemy zabawę z nagrodami – Przygotowaliśmy dwanaście pytań ze znajomości Balladyny, a tym, którzy odpowiedzą najlepiej przekażemy atrakcyjne nagrody wraz z egzemplarzem lektury z pamiątkową pieczęcią tegorocznej akcji– zachęca pomysłodawca konkursu, burmistrz Dariusz Piątek.

Zestaw pytań prezentujemy poniżej. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych. Wszystkie szkoły z terenu gminy Skaryszew prosimy o rozpowszechnienie konkursu wśród swoich uczniów.

Na odpowiedzi w konkursie ze znajomości Balladyny czekamy do 15 września, prosimy je nadsyłać na adres promocja@skaryszew.pl (w mailu trzeba podać imię i nazwisko, nazwę szkoły oraz numer telefonu). Rozstrzygnięcie konkursu oraz losowanie nagród nastąpi w piątek, 18 września.

Przypomnijmy, akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zapoczątkowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.

W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, w warszawskim Ogrodzie Saskim, rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Balladyna Juliusza Słowackiego jest wybitnym dziełem polskiego romantyzmu. Dramat wydano w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i rozmów o wspólnej historią i przyszłym losem narodu. Balladyna jest psychologiczną analizą postaw i czynów bohaterów, uniwersalnym przekazem o zdarzeniach, zachowaniach i losach ludzi. Wywarła duży wpływ na sztukę -  muzykę, malarstwo czy rzeźbę, do dziś powstają jej liczne inscenizacje – www.prezydent.pl

Pytania konkursowe:

1.Jak miała na imię siostra Balladyny?
2.Co się zepsuło w powozie Kirkora?
3.W jaki sposób Kirkor miał wybrać żonę?
4.Kto to powiedział ?

Matko, w lesie są maliny,
Niechaj idą w las dziewczyny,
Która więcej malin zbierze,
Tę za żonę pan wybierze.

5.Która z sióstr uzbierała więcej malin?
6.Słudzy Goplany to:
7.W co Goplana zamieniła Grabca?
8.Kto podszywał się pod głos Aliny?
9.Powód dla którego Balladyna zabiła swoją siostrę ?
10.W jaki sposób zabiła Balladyna Alinę?
11. Czego symbolem na czole Balladyny była krwawa plama?
12. Kto zakochał się w zmarłej Alinie?

Autor: Joanna Sowa

UMiG w Skaryszewie

czytaj dalej... na temat: SKARYSZEWSKIE "NARODOWE CZYTANIE" Z NAGRODAMI

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Luty 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 29

W poprzednim tygodniu: 54

W tym miesiącu: 157

W poprzednim miesiącu: 199

Wszystkich: 3942