Strona główna

Aktualności, strona 2 z 25

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE PLASTYCZNYM "BIBLIOTEKA-MIEJSCE NA CZASIE"

Utworzono: 19.03.2024

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ MARIOLĄ SZYDLIK

Utworzono: 12.03.2024
W piątek, 8 marca, odbyło się wyjątkowe spotkanie z autorką powieści opartych na faktach pod tytułem „Pod niebem Kenii” i „Pod niebem Kenii. Ngomeni”, a także książki pt. „Włoskie wycieczki”.
Spotkanie rozpoczęło się od opowieści o tym, w jaki sposób autorka znalazła się w Kenii, państwie położonym we wschodniej Afryce, tak bardzo oddalonym od Polski. O tym, że było to spełnienie marzenia, które możliwe było do realizacji dopiero po przejściu na emeryturę. Obraz pięknego kraju z dostępem do oceanu, piękne plaże, luksusowe kurorty to tylko część tego, z czym zetknęła się autorka. Ta druga strona to bieda, brak jedzenia, liczne rodziny, prostota życia, brak powszechnego dostępu do nauczania i kształcenia się, ale także szacunek i pokora wobec rodziny i życia. Pisarka opowiedziała o tym w swoich książkach.
Powieści są jakby odzwierciedleniem jej losów, przeprowadzki do Afryki, życia w afrykańskiej wiosce, nauczania języka włoskiego w tamtejszej szkole i pomoc małym mieszkańcom Kenii. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, pisarka bardzo barwnie opowiadała o swoich pierwszych chwilach W Kenii i zetknięciu z tamtejszymi mieszkańcami i kulturą. Uczestnicy mieli także możliwość podziwiania afrykańskiej przyrody na przygotowanej prezentacji.
Odwiedzenie Kenii w towarzystwie Pani Marioli Szydlik to prawdziwa gratka. Serdecznie polecamy.

Archiwum Społeczne Miasta i Gminy Skaryszew - spotkanie organizacyjne

Utworzono: 23.02.2024

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie dotyczące archiwów społecznych, a zarazem pierwsze dotyczące działania naszego lokalnego Archiwum Społecznego Miasta i Gminy Skaryszew.
Spotkanie dotyczyć będzie zasad działania naszego archiwum oraz pozyskiwania do niego zbiorów. Zapraszamy osoby, które chcą wspierać nasze działania, przekazywać swoje zbiory (także w formie scanów), a także po prostu porozmawiać i powspominać. Może właśnie dzięki takim rozmowom, wspólnym oglądaniu zdjęć ożyją minione czasy, ludzie i wydarzenia, a utworzone archiwum da możliwość poznania przyszłym pokoleniom historii i obyczajowości naszej małej Ojczyzny. Zachęcamy do współpracy.
Kiedy: 28 LUTY 2024r /ŚRODA/
Gdzie: siedziba Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Skaryszewie

SPOTKANIE Z EGZOTYCZNYM ZWIERZĄTKIEM

Utworzono: 23.02.2024
W poniedziałek, 12 lutego,  odbyło się pierwsze z cyklu spotkanie z egzotycznymi zwierzątkami. Na dobry początek odwiedziła nas Fiona - biało- czarne zwierzątko zamieszkujące Amerykę Płn., śpiące w dzień, a żerujące w nocy, co oznacza że prowadzi nocny tryb życia. Oczywiście chodzi o skunksa, który kojarzy się przede wszystkim z odstraszaniem przeciwników dosyć intensywnym zapachem. Nasz "gość" był udomowiony i przystosowany do pracy z dziećmi, dzięki czemu każdy kto chciał, mógł go pogłaskać i wziąć na ręce.
Opiekunem Fiony jest Pani Katarzyna Kwaśnik ze Skaryszewa, która poprowadziła spotkanie. Pani Kasia na co dzień zajmuje się egzotycznymi zwierzątkami, zawodowo jest pedagogiem, terapeutą, trenerem I i II stopnia sensoplastyki, dogo-felino-animalo-horti oraz aromaterapeutą klinicznym.
Było to pierwsze tego typu spotkanie. Na kolejne zaprosimy już wkrótce.

Warsztaty z udziałem zwierząt egzotycznych

Utworzono: 05.02.2024

Spotkanie w sprawie utworzenia Archiwum Społecznego Miasta i Gminy Skaryszew

Utworzono: 05.02.2024
W środę, 31 stycznia, w siedzibie naszej biblioteki odbyło się spotkanie dotyczące archiwów społecznych. Zamierzeniem tego spotkania było powołanie Archiwum Społecznego Miasta i Gminy Skaryszew, które współtworzone by było przez mieszkańców naszego miasta i gminy oraz osoby, których korzenie wywodzą się z ziemi skaryszewskiej. Cieszymy się bardzo, że na zaproszenie nasze odpowiedziało tak wiele osób, co dowodzi że taka inicjatywa jest potrzebna i że istnieje wielkie zainteresowanie działaniami, które miałyby na celu ocalenie od zapomnienia tego wszystkiego, co było i jest elementem życia społecznego w Skaryszewie i okolicznych miejscowościach. Zaproszenie na spotkanie przyjęli m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Skarszew Pan Dariusz Piątek, zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej Pan Jan Jeżmański, a także wiele osób żywo zainteresowanych lokalną historią i obyczajowością, badacze lokalnej historii, pasjonaci i kolekcjonerzy. Mamy nadzieję, że tak liczne Państwa przybycie - za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy - jest potwierdzeniem, że ta inicjatywa jest potrzebna i że wspólnie zrealizujemy zamierzony cel. Spotkanie dotyczące archiwistyki społecznej poprowadziły Panie z Centrum Archiwistyki Społecznej w Warszawie, Panie Adriana Kapała i Marta Przybyło, które wprowadziły zebranych w zagadnienia czym są archiwa społeczne, w jaki sposób się je prowadzi, skąd pozyskuje się archiwalia itp. Mamy nadzieję, że to wydarzenie zapoczątkuje nowy rozdział w lokalnych kulturalnych działaniach, zapełni lukę, jaką jest zbieranie i udostępnienie osobom zainteresowanym faktów dotyczących lokalnej historii i obyczajowości i będzie ważną dziedziną życia społecznego. Archiwa społeczne to przecież zbiór tego wszystkiego, co się wokół nas dzieje, to zbiory rodzinne, prywatne, to rozmowy ze świadkami historii, tzw. historia mówiona, które są niekiedy bardzo zwyczajne ale właśnie takie zwyczajne, codzienne rzeczy składają się na koloryt życia społecznego naszej małej Ojczyzny. Zachęcamy Państwa do włączenia się w naszą inicjatywę i współtworzenia lokalnego archiwum społecznego.
Już wkrótce poinformujemy o kolejnym spotkaniu, na które zapraszamy także osoby które nie mogły przybyć do nas w dniu wczorajszym.

STWÓRZ Z NAMI ARCHIWUM SPOŁECZNE MIASTA I GMINY SKARYSZEW

Utworzono: 24.01.2024
Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów lokalnej historii do współpracy przy tworzeniu archiwum społecznego, które będzie działać przy naszej bibliotece. Jeśli chcesz podzielić się wspomnieniami, zależy Ci na przekazaniu przyszłym pokoleniom faktów dotyczących historii, tradycji czy obyczajowości naszej małej Ojczyzny - przyjdź do nas.
Na spotkanie zapraszamy przedstawicieli lokalnych instytucji, Stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich, pasjonatów historii oraz wszystkie osoby zainteresowane lokalnym dziedzictwem.
Spotkanie poprowadzą Adriana Kapała oraz Marta Przybyło z Centrum Archiwistyki Społecznej z Warszawy (CAS jest państwową instytucją kultury, założoną i współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Ośrodek KARTA), które opowiedzą m.in. o tym czym są archiwa społeczne i dlaczego warto je zakładać.
Jeśli chcesz pomóc nam ocalić od zapomnienia: osoby, miejsca, wydarzenia dotyczące życia społecznego i prywatnego to zapraszamy do nas. Mamy nadzieję, że właśnie to spotkanie przerodzi się w wielką pasję odkrywania i utrwalania historii ziemi skaryszewskiej.
Spotkanie organizacyjne odbędzie się już w przyszłą środę, 31 stycznia 2024r. o godz. 17.00.
Zapraszamy.
 

INSTRUKCJA LOGOWANIA SIĘ NA KONTO CZYTELNIKA I PROLONGOWANIA KSIĄŻEK.

Utworzono: 09.01.2024
INSTRUKCJA LOGOWANIA SIĘ NA KONTO CZYTELNIKA I PROLONGOWANIA KSIĄŻEK.
UWAGA!!! LOGOWANIE SIĘ NA KONTO WYMAGA POSIADANIA KARTY BIBLIOTECZNEJ OTRZYMANEJ W BIBLIOTECE.

INFORMACJA

Utworzono: 08.01.2024

Zgodnie z Zarządzeniem NR 1/2024  Dyrektora Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Skaryszewie dzień 15 stycznia 2024r. (poniedziałek) będzie dniem wolnym od pracy w zamian za święto przypadające w sobote 6 stycznia.  

ZAPRASZAMY NA FERIE W BIBLIOTECE

Utworzono: 05.01.2024