Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie

AKTUALNOŚCI, strona 4:

CZYTAJ PL - 12 SUPER KSIĄŻEK. CZYTAJ LUB SŁUCHAJ ZA DARMO

Utworzono dnia 06.11.2019

W listopadzie serdecznie zapraszamy do korzystania z darmowych e-booków/audiobooków w ramach ogólnopolskiej akcji Czytaj.pl.

Kody QR do zeskanowania z plakatów umieszczonych w przestrzeni przy bibliotece.

Aby móc korzystać z darmowych publikacji należy ściągnąć darmową aplikację Woblink, zalogować się, zeskanować kod QR i czytać lub słuchać za darmo do 30.11.2019r.

WIECZÓR TAJEMNIC Z LESSIEM I MAJĄ W SKARYSZEWSKIEJ BIBLIOTECE.

Utworzono dnia 08.10.2019

Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek już za nami.

Skaryszewska edycja akcji odbyła się 4 października, w godzinach wieczornych. Do biblioteki przybyli młodzi czytelnicy, by wspólnie spędzić czas.

W tym roku czekał na nich wieczór zagadek z Lessiem i Mają, bohaterami książki Martina Widmarka i Heleny Willis.

Na początek uczestnicy musieli rozwiązać zagadkę zaginionej książki. W tym celu pracownicy biblioteki przygotowali „podchody” biblioteczne, umieszczając polecenia w tajemniczych kopertach. Uczestnicy krok po kroku rozwiązywali rebusy, krzyżówki, zagadki ukryte w przygotowanych wcześniej miejscach.

Następnie została przygotowana makieta miasteczka, w którym mogłaby się toczyć akcja powieści detektywistycznej. Do tego celu wykorzystano pudełka, kolorowy papier i bibułę.

Ostatnim etapem wspólnej zabawy było napisanie swojego zakończenia do przygód Lessiego i Mai. Powstały cztery opowiadania, które odczytane na głos wprowadziły uczestników w bardzo dobry nastrój.

Na zakończenie skaryszewskiej Nocy Bibliotek uczestnicy obejrzeli bajkę o przygodach Scooby-Doo.

 

Tegoroczna Noc Bibliotek to już V edycja ogólnopolskiej akcji, która w niekonwencjonalny, nietypowy sposób zachęca do korzystania z zasobów biblioteki i łączy ludzi w każdym wieku , stąd tegoroczne hasło „Znajdźmy wspólny język”.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ ANNĄ CZERWIŃSKĄ-RYDEL W FILII BIBLIOTECZNEJ W ODECHOWIE

Utworzono dnia 01.10.2019

27 września 2019 roku w filii bibliotecznej w Odechowie gościliśmy pisarkę Panią Annę Czerwińską- Rydel. Pani Anna jest z wykształcenia muzykiem, ale ,jak sama mówi, od zawsze przede wszystkim pisarzem. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest członkiem polskiej sekcji IBBY. Pisze o niezwykłych ludziach z pasją .Jest pomysłodawczynią serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach, między innymi o Fryderyku Chopinie, Marii Skłodowskiej –Curie, Januszu Korczaku, Julianie Tuwimie, Janie Czochralskim , Henryku Wieniawskim , Henryku Sienkiewiczu, Kornelu Makuszyńskim ,Irenie Sendlerowej. Wszystkie te książki pełne są ciekawych wydarzeń, śmiesznych historii ,ale także dramatycznych przeżyć i doświadczeń głównych bohaterów. Książki oparte są na źródłach historycznych , które często zbierała osobiście, rozmawiając z potomkami bohaterów.

Tak też było z postacią Ireny Sendlerowej , o której napisała książkę „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej .”Materiały do tej powieści biograficznej autorka zbierała osobiście poprzez wywiad z córka pani Ireny. Na naszym spotkaniu Pani Anna Czerwinska –Rydel w bardzo interesujący sposób opowiadała o wojennych losach i działalności społecznej Ireny Sendlerowej, o życiu w getcie warszawskim, o śmierci, chorobach , głodzie , wszechobecnym strachu i niepewności losu zarówno Żydów jak i Polaków. Kiedy pisarka powiedziała ,że Irenie Sendlerowej pomimo takich ciężkich warunków udało się uratować ponad dwa tysiące żydowskich dzieci z getta w Warszawie, dzieci były pełne uznania i rozgorzała na ten temat ciekawa dyskusja.

Następnie uczniowie pytali o prywatne życie autorki, jej pasje i drogę pisarską . Na koniec spotkania słuchacze zakupili książeczki i otrzymali pamiątkowe autografy .

 

czytaj dalej... na temat: SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ ANNĄ CZERWIŃSKĄ-RYDEL W FILII BIBLIOTECZNEJ W ODECHOWIE

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PUBLIKACJI NA PLATFORMIE IBUK LIBRA.

Utworzono dnia 16.09.2019

Miejsko-Gminna Biblioteka w Skaryszewie serdecznie zaprasza do korzystania z nowej kolekcji darmowych publikacji na platformie IBUK LIBRA. Łącznie to 1933 tytuły. 

Kody dostępu - PINy- można pobrać w MGBP w Skaryszewie oraz w filiach bibliotecznych w Modrzejowicach, Makowie oraz Odechowie.

Jednocześnie informujemy, że wszystkie kody PIN, które zostały pobrane w zeszłym roku mają przedłużoną datę ważności o kolejne 12 miesięcy, tj. do 2 września 2020 r. 

czytaj dalej... na temat: ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PUBLIKACJI NA PLATFORMIE IBUK LIBRA.

VIII EDYCJA NARODOWEGO CZYTANIA JUŻ ZA NAMI

Utworzono dnia 11.09.2019

Już po raz 7 skaryszewska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję NARODOWEGO CZYTANIA, podczas której czytane są wybitne, ponadczasowe dzieła literatury polskiej.

W tym roku z ponad stu nadesłanych propozycji do Kancelarii Prezydenta, Para Prezydencka zaproponowała 8 nowel polskich, m.in. Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Bruna Schulza czy Władysława Reymonta.

Skaryszewskie czytanie rozpoczęło się 6 września, o godz. 10.00 na Rynku.

W akcji udział wzięli przedstawiciele władz, samorządowcy, mieszkańcy Skaryszewa oraz nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Skaryszew.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za przybycie.

PROMOCJA TOMIKU WIERSZY PANA JANA CZARNECKIEGO PT.: „ODCHODZIMY. ALE SKĄD I DOKĄD?”

Utworzono dnia 27.08.2019

W poniedziałek, 26 sierpnia, w naszej bibliotece odbyła się promocja tomiku wierszy Pana Jana Czarneckiego pt.”Odchodzimy, Ale skąd i dokąd?”Zebranych przywitała Pani Joanna Dagmara Borkowicz, dyrektor MGBP w Skaryszewie.

Spotkanie rozpoczęło się krótką prelekcją na temat życia i twórczości poety, którą wygłosiła Dyrektor MGBP w Iłży Pani Teresa Niewczas. Niestety zebrani nie mogli osobiście poznać autora, gdyż zły stan zdrowia nie pozwolił mu na udział w spotkaniu.

Organizatorzy przedstawili Pana Jana poprzez reportaż z promocji ww zbiorku, który odbył się w iłżeckiej bibliotece.

Jakie tematy porusza poeta w swoim najnowszym tomiku wierszy charakteryzuje, we wstępie do tego tomiku, dr. Hab. Katarzyna Smyk: „Odchodzimy” - zaproszenie w drogę, uświadamiające, że jesteśmy pielgrzymami przez życie, przez przestrzeń i czas, przez doświadczenia, uczucia, relacje z bliskimi i obcymi ludźmi, ze wspomnieniami, z marzeniami. Tym razem jednak poeta chce zwrócić naszą szczególną uwagę na temat stale obecny w jego twórczości – na przemijanie”.

 

Pan Jan Czarnecki urodził się w Chwałowicach, gdzie spędził większą część życia. Ukończył Gimnazjum Rolnicze w Chwałowicach oraz Liceum Rolnicze na Wośnikach. Studia wyższe ukończył na SGGW w Warszawie, by następnie powrócić do rodzinnej wsi i podjąć pracę w Technikum Rachunkowości Rolnej, gdzie nauczał przedmiotów zawodowych i prawa.

W 1985 r. przeszedł na emeryturę.

Pisze od wczesnej młodości. Jego poezja ukazywała się w prasie lokalnej i ogólnokrajowej.

Jan Czarnecki brał udział w licznych ogólnopolskich konkursach literackich, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Doceniany w reportażach radiowych oraz artykułach prasowych.

Prezentowany tomik wierszy jest 19 pozycją w dorobku poety.

 

W tym roku poeta otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Jest to najważniejsza w Polsce nagroda przyznawana za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną.

Wydanie tomiku oraz spotkanie promocyjne możliwe było dzięki dotacji, z Lokalnej Grupy Działania „Wspólny Trakt” na projekt MGBP w Iłży pt.:” Moja Mała Ojczyzna-” Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

 

czytaj dalej... na temat: PROMOCJA TOMIKU WIERSZY PANA JANA CZARNECKIEGO PT.: „ODCHODZIMY. ALE SKĄD I DOKĄD?”

WYSTAWA Z OKAZJI ROKU STANISŁAWA MONIUSZKI

Utworzono dnia 11.07.2019
  W roku 2019 obchodzimy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, ojca polskiej opery narodowej. Z tej okazji można obejrzeć okolicznościową wystawę zaprezentowaną w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Skaryszewie. Wystawa została...
czytaj dalej... na temat: WYSTAWA Z OKAZJI ROKU STANISŁAWA MONIUSZKI

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 25

W poprzednim tygodniu: 20

W tym miesiącu: 40

W poprzednim miesiącu: 88

Wszystkich: 2636