Strona główna

Aktualności, strona 4 z 25

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z CYKLU "POROZMAWIAJMY O TYM, CO WAŻNE...."

Utworzono: 12.09.2023
Już w najbliższy czwartek zapraszamy na kolejny z cyklu spotkań pt. "Porozmawiajmy o tym, co ważne..."
Prowadząca porusza tematykę zagrożeń i działań rodzicielskich skierowanych wobec dzieci. Spotkanie przebiega w formie luźnych rozmów, niekiedy dyskusji, w których przytaczane są historie osób zmagających się z uzależnieniem. Poznajemy przyczyny uzależnień i proces wychodzenia z nich. Co zrobić, aby uchronić swoje dziecko przed uzależnieniem lub pomóc mu z niego wyjść?
Jakie są rodzaje uzależnienia: od środków psychoaktywnych, alkoholu, nikotyny oraz Internetu czy portali społecznościowych. Poruszymy także temat cyberprzemocy w sieci.
Tematy bardzo ważne w zmieniającym się świecie.
Zapraszamy - czwartek, 14 września o godz. 16.00 w MGBP w Skaryszewie. Wstęp wolny.

Warsztaty dofinansowane w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2023-2025.

 
 

NARODOWE CZYTANIE 2023 - „NAD NIEMNEM” ELIZY ORZESZKOWEJ

Utworzono: 12.09.2023

W piątek, 8 września, na placu przy skaryszewskim stadionie odbyła się kolejna skaryszewska odsłona Narodowego Czytania - akcji podczas której czytane są najwybitniejsze utwory literatury polskiej.

Lekturą tegorocznej edycji było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, utwór przybliżający folklor, szlacheckie zwyczaje, a także historię Rzeczypospolitej poprzez tematykę Powstania Styczniowego.

Po oficjalnym powitaniu zebranych oraz podkreśleniu wagi wydarzenia, jakim jest Narodowe Czytanie, Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Pan Dariusz Piątek odczytał fragment listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który zaprosił do lektury:

 

Zapraszam Państwa zatem do Narodowego Czytania „Nad Niemnem” … Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też innych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu. I nie zapominajmy o komizmie, o pełnych humoru dialogach i zabawnych sytuacjach. To również wielki walor tej powieści.

 

Fragmenty utworu czytali: Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Pan Dariusz Piątek, Sekretarz Miasta i Gminy Skaryszew Pan Paweł Jędraszek, Dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty Pani Jolanta Rutka, Dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skaryszewie Pani Aneta Wilanowicz, Przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów w Skaryszewie Pani Zofia Żuchowska, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie Pan Daniel Rogala, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Makowie Pani Magdalena Makuch wraz z nauczycielem Panią Lidią Banaszkiewicz, przedstawicielka Stowarzyszenia „Aktywni na Targowej” ze Skaryszewa Pani Grażyna Pluszczyńska, Przewodniczący Osiedla Centrum Pan Paweł Derlecki, Pani Jolanta Kaczkowska (czytelniczka), Pani Dorota Lis bibliotekarka z Filii Bibliotecznej MGBP w Makowie oraz uczniowie wraz z nauczycielami ze szkół podstawowych: Nadia Wanat ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego z Sołtykowa, Błażej Kopyt, Julia Osowska i Pani Katarzyna Zielińska ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego z Makowa oraz Jakub Rogulski i Julia Madejska ze Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich ze Skaryszewa.

Ponadto zaproszenie do udziału w akcji przyjęli Radna Rady Miejskiej Pani Justyna Grys, dyrektorzy ze szkół podstawowych z terenu gminy Skaryszew, Dyrektor PSP w Skaryszewie Pani Marzena Wdowiak, Dyrektor PSP w Sołtykowie Pani Wioletta Witkowska-Kundys, Dyrektor PSP w Odechowie Pan Tomasz Gogacz, Dyrektor PSP w Modrzejowicach Pan Artur Janiak, Dyrektor PSP w Makowcu Pan Jacek Nowak, oraz czytelnicy naszej biblioteki oraz uczniowie ze szkoły podstawowej w Skaryszewie.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu wydarzenia Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Skaryszewie oraz Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Skaryszewie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym i zapraszamy za rok.

Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/bibliotekaskaryszew

 

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W NARODOWYM CZYTANIU

Utworzono: 21.08.2023

Dotacja na zakup nowości wydawniczych dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Skaryszewie.

Utworzono: 16.08.2023
Miło nam poinformować, że Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie otrzymała dofinansowanie w kwocie 18 100 zł ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata...

Zapraszamy na spotkanie z cyklu ,, Porozmawiajmy o tym co ważne..."

Utworzono: 13.06.2023

Zapraszamy na wakacyjne warsztaty

Utworzono: 13.06.2023

INFORMACJA

Utworzono: 07.06.2023
Informujemy, że w dniach 9 -10 czerwca 2023r. BIBLIOTEKA będzie nieczynna  

UROCZYSTE OTWARCIE "ETAŻEREK" W SKARYSZEWIE I ODECHOWIE

Utworzono: 17.05.2023

Wychodzimy naprzeciw naszym czytelnikom. W Skaryszewie i Odechowie zostały otwarte „Etażerki”czyli plenerowe biblioteczki. W otwarciu wzięli udział @Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Pan Dariusz Piątek, Wicestarosta Radomski Pan Krzysztof Kozera, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pan Zdzisław Mroczkowski oraz Dyrektor naszej biblioteki Pani Joanna Borkowicz.

Ideą takich biblioteczek jest promowanie czytelnictwa przez zwiększenie dostępności do książek. Zasada jest prosta: z „Etażerki” można wziąć książkę do czytania, ale także przynieść własną, którą mogą przeczytać inni. W biblioteczce książki może umieszczać każdy. Etażerki działają bezpłatnie.

Serdecznie zapraszamy do korzystania oraz dzielenia się swoimi książkami z innymi. Etażerki zostały ufundowane przez @Powiatowy Instytut Kultury oraz Powiat Radomski.

Skaryszewska biblioteczka zyskała już swoją nazwę - „Etażerki pod kasztanem” - do której serdecznie zapraszamy.

Lokalizacja Etażerek: Skaryszew, ul. Słowackiego 6 przed Urzędem Miasta i Gminy Skaryszew,

Odechów 77, na placu przy szkole podstawowej.

XX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK - „MOJA, TWOJA, NASZA BIBLIOTEKA!”

Utworzono: 15.05.2023

Zakończyły się skaryszewskie obchody XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, na który nasza biblioteka przygotowała szereg wydarzeń.

Obchody rozpoczęły się w niedzielę, 7 maja, od koncertu zespołu Plateau ”O miłości niebanalnie – projekt Grechuta”, w którym udział wzięli Pan Dariusz Piątek Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew wraz z małżonką oraz Pan Jan Jeżmański, radny Rady Miejskiej wraz z małżonką. Koncert wprowadził zebranych w nostalgiczny ale wesoły nastrój, gdyż łączył w sobie lirykę i elementy kabaretowe. Zespół bawił się muzyką, wykorzystując w swoich utworach nie tylko gitarę, ale także...piłę do drewna, butelkę czy cymabałki. Muzycy zaprezentowali własne aranżacje utworów Marka Grechuty oraz piosenki autorskie m.in. „Niebezpiecznie piękny świt” czy „Jeszcze”. Po koncercie była możliwość zakupu płyt wraz z autografem oraz wykonania zdjęcia wraz z zespołem. Na zakończenie wieczoru zebrani zostali poczęstowani tortem z okazji Dnia Bibliotekarza.

W poniedziałek odbyło się spotkanie z okazji obchodów Powiatowego Dnia Bibliotekarza zorganizowanych przez Powiatowy Instytut Kultury w Iłży.W poniedziałek odbyło się spotkanie z okazji obchodów Powiatowego Dnia Bibliotekarza zorganizowanych przez Powiatowy Instytut Kultury w Iłży, na którym podsumowano działalność bibliotek w ubiegłym roku.  Po części oficjalnej odbyło się oprowadzanie kuratorskie po wystawie malarstwa Pani Krystyny Brzechwy, koncert pt. „Biblioteka jest kobietą” w wykonaniu Izabeli Brejtkop i Moniki Świostek oraz Rafała Hołuba, uroczyste otwarcie iłżeckiej etażerki oraz tort.

We wtorek i środę (9 i 10 maja) w bibliotece głównej oraz jej filiach odbyły się spotkania autorskie z Panią Joanną Jagiełło – autorką książek dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych, ale także wierszy i opowiadań. Autorka m.in. „Serii kawowej”, powieści „Jak ziarnka piasku”, „Zielone martensy”, „Tam, gdzie zawracają bociany” opowiedziała o sobie, swojej drodze pisarskiej i o tym, jak podjęła decyzję o zostaniu pisarzem. Podczas spotkania poruszane były różne tematy m.in. spełniania marzeń oraz relacji – rodzinnych                i rówieśniczych. W spotkaniach wzięła udział młodzież oraz opiekunowie ze szkół w Skaryszewie, Modrzejowicach, Odechowie i Makowie. Bardzo serdecznie dziękujemy Dyrektorom szkół za pomoc w realizacji wydarzeń. Spotkania dofinansowane z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2023-2025.

W dniach 10-11 w filii w Odechowie odbyły się warsztaty kreatywnego pisania, których celem było napisanie legendy o Odechowie. Warsztaty poprowadziła Pani Eliza Mikulska, pisarka.

W piątek, 12 maja, w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Skaryszewie odbyły się przesłuchania oraz finał konkursu scenicznego pt. „U Pana Fredry w teatrze”, którego organizatorem była Biblioteka w Skaryszewie. Konkurs objęty był honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skaryszew. Partnerem konkursu był MGOK Skaryszew. Relacja z przebiegu konkursu oraz wyniki opublikujemy w oddzielnym artykule. Było to ostatnie wydarzenie w ramach skaryszewskich obchodów XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali i uczestniczyli w naszych działaniach.

Do zobaczenia za rok.

 

ZAPRASZAMY NA WARSZTATY

Utworzono: 09.05.2023