Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie

AKTUALNOŚCI, strona 4:

WESOŁYCH ŚWIĄT

Utworzono dnia 16.04.2019

„OBYWATEL „IGŁA” - KRAWIEC ZE SKARYSZEWA” - PROMOCJA KSIĄŻKI PROF. GRZEGORZA MOTYKI.

Utworzono dnia 29.03.2019

26 marca 2019 roku w naszej bibliotece odbyła się promocja książki prof. Grzegorza Motyki, „Obywatel „Igła” - krawiec ze Skaryszewa. Analiza mikrohistoryczna kontrrewolucji wyklętych.

Spotkanie z autorem poprowadził prof. Marek Wierzbicki z radomskiej delegatury IPN, wprowadzając zebranych w tematykę losów żołnierzy wyklętych w powojennej Polsce i ich walki z reżimem sowieckim.

 

Publikacja opowiada losy Tadeusza Zielińskiego pseudonim „Igła”, młodego 19 letniego żołnierza Armii Krajowej, działającego w regionach radomskim i kieleckim. Uczestniczył w walkach z NKWD i KBW, zasłynął wykonaniem zamachu (w skaryszewskich lasach) na ppłk. Alfreda Wnukowskiego, dowódcy rzeszowskiego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ścigany przez ww. formację, był nieuchwytny.

24 czerwca 1948 roku został ranny w wyniku zamachu, nie chcąc trafić do niewoli wysadził się granatem.

Książka powstała na podstawie badań dokumentów przeprowadzonych w archiwach polskich i zagranicznych.

 

 

 

Grzegorz Motyka – profesor doktor habilitowany, historyk, politolog zajmuje się m.in. kwestią antykomunistycznego oporu w Europie Środkowej po 1944 r. oraz problematyką stosunków polsko-ukraińskich po 1939 r. Napisał m.in. takie pozycje, jak: „Na białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953” (Kraków 2014), „Wołyń 43”(Kraków 2016), „Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła”. Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947” (Kraków 2011).

 

 

 

"NAD RODZINNYM ALBUMEM" - SPOTKANIE Z PANIĄ TERESĄ LIPOWSKĄ

Utworzono dnia 27.03.2019

W ostatni piątek, 22 marca, mieliśmy niebywałą przyjemność gościć Panią Teresę Lipowską, jedną z najbardziej znanych i lubianych polskich aktorek oraz Panią Monikę Mularską-Kucharek, terapeutę, trenera umiejętności psychospołecznych, wykładowcę akademickiego.

Pani Teresa wystąpiła w blisko stu pięćdziesięciu przedstawieniach teatralnych, ponad 70 filmach i wielu spektaklach radiowych ale współczesnemu widzowi znana jest głównie z roli Barbary Mostowiak, nestorki rodu w serialu „M jak Miłość”.

Spotkanie to jednak nie miało na celu rozmowy na temat roli odtwarzanej przez aktorkę (chociaż i takie pytania padały) lecz promocję wyjątkowej publikacji pt. „Nad rodzinnym albumem. Teresa Lipowska w rozmowach z Iloną Łepkowską”.

W rozmowie, którą obie Panie prowadziły, były poruszane zagadnienia życia rodzinnego i kariery aktorki. Była rozmowa o silnej więzi z mamą i wielkiej miłości, jaką był mąż Pani Teresy aktor Tomasz Zaliwski (w szczęśliwym związku spędzili 44 lata). Spotkanie przeplatane było zabawnymi anegdotami z pracy na planach filmowych, z życia swoich bliskich i przyjaciół.

Wielokrotnie aktorka podkreślała, jak wielką rolę w życiu odgrywa miłość i jej okazywanie swoim najbliższym przy każdej okazji. Podkreślała wielką wartość jaką jest wiara w Boga, szczerość wobec innych i radość życia.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Po spotkaniu można było zakupić publikacje obu Pań, zdobyć autografy, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

KORZYSTANIE Z KOMPUTERÓW W MIEJSCU PUBLICZNYM - ZAJĘCIA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Utworzono dnia 26.03.2019

W dniu 20 marca w naszej bibliotece gościliśmy dzieci z grup „Krasnale” i „Motyle” z Samorządowego Przedszkola im.s. Gabrieli Sporniak w Skaryszewie.

Tematem spotkania było korzystanie z komputerów w miejscu publicznym.

Na wstępie dzieci zapoznały się z budową komputera, podstawowymi funkcjami oraz prostymi programami, z których mogą korzystać małe dzieci.

Po krótkiej prezentacji najmłodsi mogli tworzyć własne grafiki przy pomocy programu Microsoft Paint.program do tworzenia obrazów.

Powstało wiele kolorowych rysunków, które zostały wydrukowane na kolorowej drukarce.

Po zajęciach przy komputerach przedszkolaki obejrzały filmiki obrazujące bezpieczne korzystanie z komputera.

 

Zajęcia zrealizowano dzięki przy pomocy sprzętu z Lokalnego Centrum Kompetencji.

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W BIBLIOTECE

Utworzono dnia 04.03.2019

W piątek, 1 marca, w naszej bibliotece gościliśmy dzieci z grupy Tygryski wraz z Paniami, z Samorządowego Przedszkola im. s.Gabrieli Sporniak w Skaryszewie. Odwiedziny były ściśle związane z obchodzonym niedawno Międzynarodowym Dniem Kota. Była więc bajka o Kocie w butach przedstawiona za pomocą

teatrzyka kamishibai, zajęcia manualne – wykonanie kotka z wykorzystaniem tekturowego talerzyka, a na zakończenie bajka o Kocie Filemonie. Przy okazji dzieci opowiedziały o swoich pupilach i ich zwyczajach.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

DODATKOWE POZYCJE W IBUK LIBRZE

Utworzono dnia 01.03.2019

Z okazji "Tygodnia e-książki" platforma IBUK LIBRA przygotowała dla swoich czytelników dodatkowe e-publikacje z kategorii "literatura faktu", "literatura kobieca"oraz "kryminał, sensacja, thriller. Łącznie 3400 nowych tytułów. 

Dodatkowe publikacje dostępne będą w dniach od 3 do 17 marca tego roku.

Serdeczne zapraszamy do pobierania kodów i korzystania z bogatej oferty IBUK LIBRY.

czytaj dalej... na temat: DODATKOWE POZYCJE W IBUK LIBRZE

CZYTAJ, GDZIE CHCESZ I KIEDY CHCESZ.

Utworzono dnia 14.02.2019

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna W Skaryszewie zaprasza do pobierania kodów dostępu i korzystania z bezpłatnych publikacji w platformie IBUK LIBRA (http://libra.ibuk.pl/). Kody pobierać można w MGBP w Skaryszewie oraz filiach bibliotecznych w Odechowie, Makowie i Modrzejowicach.

Serwis IBUK LIBRA to pierwsza w Polsce czytelnia online, w której znajdują się zarówno podręczniki akademickie i naukowe, jak również literatura beletrystyczna. W tym roku to 2102 pozycje. Z wybranych zasobów można korzystać całodobowo i bezpłatnie z dowolnego miejsca (w bibliotece, w podróży, w domu) na komputerze, tablecie, laptopie i smartfonie.

 

Korzystanie z darmowej czytelni jest proste. Wystarczy zarejestrować się na stronie www.libra.ibuk.pl podając adres e-mail i hasło. Rejestracja jest całkowicie darmowa. Na podany adres e-mail przyjdzie kod aktywacyjny, w który należy kliknąć. Następnie należy zalogować się na swoje konto.

 

Uwaga: kod aktywacyjny wpisuje się jednorazowo. Jest on przypisany do danego konta użytkownika.

 

Wszelkich informacji oraz pomoc w logowaniu udzielają pracownicy MGBP w Skaryszewie oraz filii bibliotecznych.

 

 

Polecamy filmiki instruktażowe:

- Rejestracja, logowanie i wpisywanie kodu PIN (https://www.youtube.com/watch?v=LWWktdghscY),

- Poruszanie się po platformie IBUK LIBRA (https://www.youtube.com/watch?v=p-DQnp1fvgI),

 

 

 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Grudzień 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 33

W poprzednim tygodniu: 28

W tym miesiącu: 65

W poprzednim miesiącu: 142

Wszystkich: 1649