Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie

AKTUALNOŚCI, strona 5:

SKARYSZEWSKA BIBLIOTEKA NA VII RADOMSKICH TARGACH WYDAWNICTW REGIONALNYCH

Utworzono dnia 30.11.2019

W dniach 22-23 listopada, we foyer sali Koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej przy ulicy Żeromskiego w Radomiu, już po raz 7 odbyły się Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych.

Przez dwa dni, 31 wystawców: instytucji i wydawnictw regionalnych prezentowało swoje stoiska. Wśród wystawców znalazły się stoiska IPN, Wydawnictw Petrus czy LUCKY ale także stoiska poszczególnych gmin reprezentowanych przez biblioteki. Podczas targów odbyły się także spotkania z pisarzami, m.in. Marcinem Kępą, Teresą Opoką czy Eweliną Matuszkiewicz oraz wręczenie Radomskiej Nagrody Literackiej.

WYSTAWA MALARSTWA PANI STEFANII WÓJCIK

Utworzono dnia 21.11.2019

Serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Pani Stefanii Wójcik

Pani Stefania jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, studiowała na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków.
Nagradzana i wyróżniana w różnych konkursach.
Ulubionym tematem Pani Stefanii są bukiety oraz pejzaże.
Zachęcamy do zakupu wystawionych prac. Będzie to niewątpliwie wspaniały prezent na zbliżające się święta.

VII RADOMSKIE TARGI WYDAWNICTW REGIONALNYCH

Utworzono dnia 18.11.2019

Serdecznie zapraszamy na VII Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych, które odbędą się w dniach 22-23 listopada 2019 r. we foyer sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej , ulica Żeromskiego 53.

Podczas targów swój dorobek wydawniczy zaprezentują instytucje i wydawnictwa regionalne oraz ogólnopolskie. Można będzie spotkać się z autorami książek i zdobyć ich autograf.

Podczas pierwszego dnia targów wręczona zostanie Nagroda Literacka Miasta Radomia.

Szczegółowy program znajduje się na stronie MBP w Radomiu w zakładce

http://www.mbpradom.pl/index.php/2-nieskategoryzowane/1613-program-targow-2019

zaś Harmonogram spotkań

http://www.mbpradom.pl/index.php/2-nieskategoryzowane/1612-ksiazka-z-autografem-2019

czytaj dalej... na temat: VII RADOMSKIE TARGI WYDAWNICTW REGIONALNYCH

RADOM W OKRESIE II WOJNY ŚWIATOWEJ - PRELEKCJA DR. SEBASTIANA PIĄTKOWSKIEGO

Utworzono dnia 14.11.2019

W dniu 13 listopada gościliśmy dr. Sebastiana Piątkowskiego, historyka, pracownika radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Zaproszony gość przedstawił sytuację w Polsce oraz Generalnego Gubernatorstwa w Radomiu, podczas II wojny światowej.

Poruszał m.in. tematykę dotyczącą Dystryktu Radomskiego, zmian urbanistycznych w Radomiu, powstania radomskiego getta, a także utworzenia radomskiego centrum przemysłowego dla Niemców.

Prelekcja opatrzona była pokazem slajdów- zdjęć przedstawiających miasto i jego mieszkańców

w czasie wojny. Zakończyła się dyskusją na temat zagadnień dotyczących ww okresu w regionie radomskim, ze szczególnym zwróceniem uwagi na działania wojenne na terenie Skaryszewa i okolic. Zebrani dzielili się wspomnieniami o swoich najbliższych i opowiadaniami zasłyszanymi w domach.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z DR. SEBASTIANEM PIĄTKOWSKIM

Utworzono dnia 06.11.2019

 Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z dr. Sebastianem Piątkowskim, historykiem, pracownikiem radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, nominowanym do Radomskiej Nagrody Literackiej Miasta Radomia za publikację” Radom w latach wojny i okupacji niemieckiej (1939-1945)”(IPN, 2018).

Spotkanie odbędzie się 15 listopada 2019r. o godz.17.00 w siedzibie biblioteki na ul. Targowej 14 w Skaryszewie.

 

czytaj dalej... na temat: SPOTKANIE AUTORSKIE Z DR. SEBASTIANEM PIĄTKOWSKIM

CZYTAJ PL - 12 SUPER KSIĄŻEK. CZYTAJ LUB SŁUCHAJ ZA DARMO

Utworzono dnia 06.11.2019

W listopadzie serdecznie zapraszamy do korzystania z darmowych e-booków/audiobooków w ramach ogólnopolskiej akcji Czytaj.pl.

Kody QR do zeskanowania z plakatów umieszczonych w przestrzeni przy bibliotece.

Aby móc korzystać z darmowych publikacji należy ściągnąć darmową aplikację Woblink, zalogować się, zeskanować kod QR i czytać lub słuchać za darmo do 30.11.2019r.

WIECZÓR TAJEMNIC Z LESSIEM I MAJĄ W SKARYSZEWSKIEJ BIBLIOTECE.

Utworzono dnia 08.10.2019

Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek już za nami.

Skaryszewska edycja akcji odbyła się 4 października, w godzinach wieczornych. Do biblioteki przybyli młodzi czytelnicy, by wspólnie spędzić czas.

W tym roku czekał na nich wieczór zagadek z Lessiem i Mają, bohaterami książki Martina Widmarka i Heleny Willis.

Na początek uczestnicy musieli rozwiązać zagadkę zaginionej książki. W tym celu pracownicy biblioteki przygotowali „podchody” biblioteczne, umieszczając polecenia w tajemniczych kopertach. Uczestnicy krok po kroku rozwiązywali rebusy, krzyżówki, zagadki ukryte w przygotowanych wcześniej miejscach.

Następnie została przygotowana makieta miasteczka, w którym mogłaby się toczyć akcja powieści detektywistycznej. Do tego celu wykorzystano pudełka, kolorowy papier i bibułę.

Ostatnim etapem wspólnej zabawy było napisanie swojego zakończenia do przygód Lessiego i Mai. Powstały cztery opowiadania, które odczytane na głos wprowadziły uczestników w bardzo dobry nastrój.

Na zakończenie skaryszewskiej Nocy Bibliotek uczestnicy obejrzeli bajkę o przygodach Scooby-Doo.

 

Tegoroczna Noc Bibliotek to już V edycja ogólnopolskiej akcji, która w niekonwencjonalny, nietypowy sposób zachęca do korzystania z zasobów biblioteki i łączy ludzi w każdym wieku , stąd tegoroczne hasło „Znajdźmy wspólny język”.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ ANNĄ CZERWIŃSKĄ-RYDEL W FILII BIBLIOTECZNEJ W ODECHOWIE

Utworzono dnia 01.10.2019

27 września 2019 roku w filii bibliotecznej w Odechowie gościliśmy pisarkę Panią Annę Czerwińską- Rydel. Pani Anna jest z wykształcenia muzykiem, ale ,jak sama mówi, od zawsze przede wszystkim pisarzem. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest członkiem polskiej sekcji IBBY. Pisze o niezwykłych ludziach z pasją .Jest pomysłodawczynią serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach, między innymi o Fryderyku Chopinie, Marii Skłodowskiej –Curie, Januszu Korczaku, Julianie Tuwimie, Janie Czochralskim , Henryku Wieniawskim , Henryku Sienkiewiczu, Kornelu Makuszyńskim ,Irenie Sendlerowej. Wszystkie te książki pełne są ciekawych wydarzeń, śmiesznych historii ,ale także dramatycznych przeżyć i doświadczeń głównych bohaterów. Książki oparte są na źródłach historycznych , które często zbierała osobiście, rozmawiając z potomkami bohaterów.

Tak też było z postacią Ireny Sendlerowej , o której napisała książkę „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej .”Materiały do tej powieści biograficznej autorka zbierała osobiście poprzez wywiad z córka pani Ireny. Na naszym spotkaniu Pani Anna Czerwinska –Rydel w bardzo interesujący sposób opowiadała o wojennych losach i działalności społecznej Ireny Sendlerowej, o życiu w getcie warszawskim, o śmierci, chorobach , głodzie , wszechobecnym strachu i niepewności losu zarówno Żydów jak i Polaków. Kiedy pisarka powiedziała ,że Irenie Sendlerowej pomimo takich ciężkich warunków udało się uratować ponad dwa tysiące żydowskich dzieci z getta w Warszawie, dzieci były pełne uznania i rozgorzała na ten temat ciekawa dyskusja.

Następnie uczniowie pytali o prywatne życie autorki, jej pasje i drogę pisarską . Na koniec spotkania słuchacze zakupili książeczki i otrzymali pamiątkowe autografy .

 

czytaj dalej... na temat: SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ ANNĄ CZERWIŃSKĄ-RYDEL W FILII BIBLIOTECZNEJ W ODECHOWIE

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PUBLIKACJI NA PLATFORMIE IBUK LIBRA.

Utworzono dnia 16.09.2019

Miejsko-Gminna Biblioteka w Skaryszewie serdecznie zaprasza do korzystania z nowej kolekcji darmowych publikacji na platformie IBUK LIBRA. Łącznie to 1933 tytuły. 

Kody dostępu - PINy- można pobrać w MGBP w Skaryszewie oraz w filiach bibliotecznych w Modrzejowicach, Makowie oraz Odechowie.

Jednocześnie informujemy, że wszystkie kody PIN, które zostały pobrane w zeszłym roku mają przedłużoną datę ważności o kolejne 12 miesięcy, tj. do 2 września 2020 r. 

czytaj dalej... na temat: ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PUBLIKACJI NA PLATFORMIE IBUK LIBRA.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Listopad 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 34

W poprzednim tygodniu: 62

W tym miesiącu: 181

W poprzednim miesiącu: 180

Wszystkich: 3424