Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie

AKTUALNOŚCI, strona 5:

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PUBLIKACJI NA PLATFORMIE IBUK LIBRA.

Utworzono dnia 16.09.2019

Miejsko-Gminna Biblioteka w Skaryszewie serdecznie zaprasza do korzystania z nowej kolekcji darmowych publikacji na platformie IBUK LIBRA. Łącznie to 1933 tytuły. 

Kody dostępu - PINy- można pobrać w MGBP w Skaryszewie oraz w filiach bibliotecznych w Modrzejowicach, Makowie oraz Odechowie.

Jednocześnie informujemy, że wszystkie kody PIN, które zostały pobrane w zeszłym roku mają przedłużoną datę ważności o kolejne 12 miesięcy, tj. do 2 września 2020 r. 

czytaj dalej... na temat: ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PUBLIKACJI NA PLATFORMIE IBUK LIBRA.

VIII EDYCJA NARODOWEGO CZYTANIA JUŻ ZA NAMI

Utworzono dnia 11.09.2019

Już po raz 7 skaryszewska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję NARODOWEGO CZYTANIA, podczas której czytane są wybitne, ponadczasowe dzieła literatury polskiej.

W tym roku z ponad stu nadesłanych propozycji do Kancelarii Prezydenta, Para Prezydencka zaproponowała 8 nowel polskich, m.in. Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Bruna Schulza czy Władysława Reymonta.

Skaryszewskie czytanie rozpoczęło się 6 września, o godz. 10.00 na Rynku.

W akcji udział wzięli przedstawiciele władz, samorządowcy, mieszkańcy Skaryszewa oraz nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Skaryszew.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za przybycie.

PROMOCJA TOMIKU WIERSZY PANA JANA CZARNECKIEGO PT.: „ODCHODZIMY. ALE SKĄD I DOKĄD?”

Utworzono dnia 27.08.2019

W poniedziałek, 26 sierpnia, w naszej bibliotece odbyła się promocja tomiku wierszy Pana Jana Czarneckiego pt.”Odchodzimy, Ale skąd i dokąd?”Zebranych przywitała Pani Joanna Dagmara Borkowicz, dyrektor MGBP w Skaryszewie.

Spotkanie rozpoczęło się krótką prelekcją na temat życia i twórczości poety, którą wygłosiła Dyrektor MGBP w Iłży Pani Teresa Niewczas. Niestety zebrani nie mogli osobiście poznać autora, gdyż zły stan zdrowia nie pozwolił mu na udział w spotkaniu.

Organizatorzy przedstawili Pana Jana poprzez reportaż z promocji ww zbiorku, który odbył się w iłżeckiej bibliotece.

Jakie tematy porusza poeta w swoim najnowszym tomiku wierszy charakteryzuje, we wstępie do tego tomiku, dr. Hab. Katarzyna Smyk: „Odchodzimy” - zaproszenie w drogę, uświadamiające, że jesteśmy pielgrzymami przez życie, przez przestrzeń i czas, przez doświadczenia, uczucia, relacje z bliskimi i obcymi ludźmi, ze wspomnieniami, z marzeniami. Tym razem jednak poeta chce zwrócić naszą szczególną uwagę na temat stale obecny w jego twórczości – na przemijanie”.

 

Pan Jan Czarnecki urodził się w Chwałowicach, gdzie spędził większą część życia. Ukończył Gimnazjum Rolnicze w Chwałowicach oraz Liceum Rolnicze na Wośnikach. Studia wyższe ukończył na SGGW w Warszawie, by następnie powrócić do rodzinnej wsi i podjąć pracę w Technikum Rachunkowości Rolnej, gdzie nauczał przedmiotów zawodowych i prawa.

W 1985 r. przeszedł na emeryturę.

Pisze od wczesnej młodości. Jego poezja ukazywała się w prasie lokalnej i ogólnokrajowej.

Jan Czarnecki brał udział w licznych ogólnopolskich konkursach literackich, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Doceniany w reportażach radiowych oraz artykułach prasowych.

Prezentowany tomik wierszy jest 19 pozycją w dorobku poety.

 

W tym roku poeta otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Jest to najważniejsza w Polsce nagroda przyznawana za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną.

Wydanie tomiku oraz spotkanie promocyjne możliwe było dzięki dotacji, z Lokalnej Grupy Działania „Wspólny Trakt” na projekt MGBP w Iłży pt.:” Moja Mała Ojczyzna-” Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

 

czytaj dalej... na temat: PROMOCJA TOMIKU WIERSZY PANA JANA CZARNECKIEGO PT.: „ODCHODZIMY. ALE SKĄD I DOKĄD?”

WYSTAWA Z OKAZJI ROKU STANISŁAWA MONIUSZKI

Utworzono dnia 11.07.2019
  W roku 2019 obchodzimy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, ojca polskiej opery narodowej. Z tej okazji można obejrzeć okolicznościową wystawę zaprezentowaną w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Skaryszewie. Wystawa została...
czytaj dalej... na temat: WYSTAWA Z OKAZJI ROKU STANISŁAWA MONIUSZKI

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W AKCJI SPOŁECZNEJ FUNDACJI IM. ZBIGNIEWA HERBERTA – „PODARUJ WIERSZ”.

Utworzono dnia 28.06.2019

We współczesnym świecie jesteśmy ciągle zabiegani, nie zwracamy dużej uwagi na innych. A tak niewiele potrzeba aby dać komuś znać, że nam na kimś zależy, że jest nam bliski.

Taki prosty gest, jakim jest podarowanie wiersza, może być gestem przyjaźni, wdzięczności, wsparcia lub pociechy. Jest to też pokazanie, że poświęcamy tej drugiej osobie czas i nasze zainteresowanie.

 

Udział w akcji polega na wybraniu wiersza Zbigniewa Herberta, przepisaniu go odręcznie na okolicznościowej papeterii i podarowaniu osobie przez siebie wybranej. Nie musi być to osoba najbliższa, członek rodziny czy przyjaciel. Może warto także poszukać osób, którym poezja daje otuchę, sens i nadzieję: w domach pomocy społecznej, domach dziecka czy świetlicach środowiskowych. Jest to prosty ludzki gest mogący przynieść wiele radości.


Okolicznościową papeterię można pobrać w naszej bibliotece oraz filiach bibliotecznych.

 

Serdecznie zapraszamy.

 

TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W FILII W MAKOWIE

Utworzono dnia 18.06.2019

W dniach 3-7.VI 2019r. w Filii Bibliotecznej w Makowie, w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, został zorganizowany Tydzień Głośnego Czytania. Hasło tegorocznego Tygodnia brzmiało: „Sportowcy czytają dzieciom - wychowanie przez sport i czytanie”.

Uczniowie z klas O-III wraz z wychowawcami odwiedzali bibliotekę , gdzie w specjalnie przygotowanym kąciku dorośli czytali dzieciom książki o sporcie i sportowcach. Do głośnego czytania zaangażowało się wielu nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej w Makowie im. Kornela Makuszyńskiego. Pierwszą czytającą, otwierającą akcję była dyr. szkoły Pani Magdalena Makuch.

W tym roku czytane były książeczki pisarza dla dzieci WIESŁAWA DRABIKA , którego uczniowie z klas młodszych poznali podczas spotkania autorskiego w naszej szkole. Szczególnie lubianą książeczką tego autora, nawiązującą tematycznie do tegorocznego hasła akcji jest "Stadiony świata Bartek Sałata".

Hasło tegorocznego Tygodnia Głośnego Czytania najbardziej spodobało się chłopcom, gdyż wielu z nich to młodzi piłkarze.

Zakończenie akcji nastąpiło na głównym korytarzu szkoły gdzie odbył się konkurs Głośnego Czytania bajek w języku polskim i angielskim. Został on przygotowany przez nauczyciela języka angielskiego Monikę Skrzypczak i panią polonistkę Katarzynę Zielińską oraz panią Martę Żardecką. Podsumowaniem XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego Czytania w PSP  i bibliotece w Makowie było wyłonienie laureatów oraz wręczenie nagród.

Zorganizowanie makowskiej edycji ogólnopolskiej akcji możliwe było dzięki współpracy Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Makowie oraz filii bibliotecznej w Makowie, której wieloletnim pracownikiem, zaangażowanym w działalność i propagowanie czytelnictwa jest Pani Dorota Lis.

 

Jak nie czytam, Jak Czytam

Utworzono dnia 11.06.2019

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 57

W poprzednim tygodniu: 43

W tym miesiącu: 152

W poprzednim miesiącu: 116

Wszystkich: 2985