Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie

AKTUALNOŚCI, strona 5:

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W AKCJI SPOŁECZNEJ FUNDACJI IM. ZBIGNIEWA HERBERTA – „PODARUJ WIERSZ”.

Utworzono dnia 28.06.2019

We współczesnym świecie jesteśmy ciągle zabiegani, nie zwracamy dużej uwagi na innych. A tak niewiele potrzeba aby dać komuś znać, że nam na kimś zależy, że jest nam bliski.

Taki prosty gest, jakim jest podarowanie wiersza, może być gestem przyjaźni, wdzięczności, wsparcia lub pociechy. Jest to też pokazanie, że poświęcamy tej drugiej osobie czas i nasze zainteresowanie.

 

Udział w akcji polega na wybraniu wiersza Zbigniewa Herberta, przepisaniu go odręcznie na okolicznościowej papeterii i podarowaniu osobie przez siebie wybranej. Nie musi być to osoba najbliższa, członek rodziny czy przyjaciel. Może warto także poszukać osób, którym poezja daje otuchę, sens i nadzieję: w domach pomocy społecznej, domach dziecka czy świetlicach środowiskowych. Jest to prosty ludzki gest mogący przynieść wiele radości.


Okolicznościową papeterię można pobrać w naszej bibliotece oraz filiach bibliotecznych.

 

Serdecznie zapraszamy.

 

TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W FILII W MAKOWIE

Utworzono dnia 18.06.2019

W dniach 3-7.VI 2019r. w Filii Bibliotecznej w Makowie, w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, został zorganizowany Tydzień Głośnego Czytania. Hasło tegorocznego Tygodnia brzmiało: „Sportowcy czytają dzieciom - wychowanie przez sport i czytanie”.

Uczniowie z klas O-III wraz z wychowawcami odwiedzali bibliotekę , gdzie w specjalnie przygotowanym kąciku dorośli czytali dzieciom książki o sporcie i sportowcach. Do głośnego czytania zaangażowało się wielu nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej w Makowie im. Kornela Makuszyńskiego. Pierwszą czytającą, otwierającą akcję była dyr. szkoły Pani Magdalena Makuch.

W tym roku czytane były książeczki pisarza dla dzieci WIESŁAWA DRABIKA , którego uczniowie z klas młodszych poznali podczas spotkania autorskiego w naszej szkole. Szczególnie lubianą książeczką tego autora, nawiązującą tematycznie do tegorocznego hasła akcji jest "Stadiony świata Bartek Sałata".

Hasło tegorocznego Tygodnia Głośnego Czytania najbardziej spodobało się chłopcom, gdyż wielu z nich to młodzi piłkarze.

Zakończenie akcji nastąpiło na głównym korytarzu szkoły gdzie odbył się konkurs Głośnego Czytania bajek w języku polskim i angielskim. Został on przygotowany przez nauczyciela języka angielskiego Monikę Skrzypczak i panią polonistkę Katarzynę Zielińską oraz panią Martę Żardecką. Podsumowaniem XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego Czytania w PSP  i bibliotece w Makowie było wyłonienie laureatów oraz wręczenie nagród.

Zorganizowanie makowskiej edycji ogólnopolskiej akcji możliwe było dzięki współpracy Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Makowie oraz filii bibliotecznej w Makowie, której wieloletnim pracownikiem, zaangażowanym w działalność i propagowanie czytelnictwa jest Pani Dorota Lis.

 

Jak nie czytam, Jak Czytam

Utworzono dnia 11.06.2019

"JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!"- RELACJA Z PRZEBIEGU AKCJI W SKARYSZEWIE I ODECHOWIE

Utworzono dnia 11.06.2019

 

Po raz pierwszy Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”- akcji podczas której, chętni czytają bez przymusu, każdy to na co ma ochotę. Jest to równocześnie akcja podczas której uczestnicy z całej Polski pobijają rekord w czytaniu w jednym czasie.

7 czerwca, o godzinie 10, na stadionie miejskim w Skaryszewie zebrało się ponad 450 osób, aby wspólnie poczytać. Każdy przyniósł ze sobą ulubioną książkę. Podsumowaniem skaryszewskiej akcji było wspólne zdjęcie wykonane z lotu ptaka. Uczestnicy akcji ustawili się na kształt słowa CZYTAMY ! oraz herbu miasta Skaryszewa.

W akcji wziął udział m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Pan Dariusz Piątek oraz Dyrekcja, pedagodzy i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie oraz Samorządowego Przedszkola im.s. Gabrieli Sporniak w Skaryszewie.

Skaryszewską akcję wspierał Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Do ogólnopolskiej akcji włączyła się także filia w Odechowie oraz Dyrekcja, grono pedagogiczne,uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława St. Reymonta w Odechowie. Uczniowie wszystkich klas wraz z opiekunami zebrali się na tamtejszym boisku, by wspólnie poczytać i wykonać pamiątkowe zdjęcie. Uczestnicy stworzyli napis ODECHÓW CZYTA. W tamtejszej akcji wzięło udział 114 osób.

Głównym celem akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych, którzy wciąż traktują czytania jako przykry obowiązek.

Warto nadmienić, że jest to już IV edycja akcji. Rokrocznie w wydarzeniu uczestniczy ponad 400 tys. osób.

 

Serdecznie dziękujemy Dyrektorom, gronu pedagogicznemu, uczniom i przedszkolakom za zaangażowanie i udział w akcji.

Do zobaczenia za rok.

 

czytaj dalej... na temat: "JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!"- RELACJA Z PRZEBIEGU AKCJI W SKARYSZEWIE I ODECHOWIE

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ

Utworzono dnia 03.06.2019

"JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!" - POBIJAMY REKORD W CZYTANIU.

Utworzono dnia 31.05.2019

Już w piątek, 7 czerwca , będziemy pobijać rekord w czytaniu, a to za sprawą ogólnopolskiej akcji „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!”do której przystąpiła skaryszewska biblioteka. O godzinie 10, na stadionie miejskim spotka się młodzież szkolna i dzieci przedszkolne aby wspólnie spędzić czas i poczytać w gronie przyjaciół.

 

Akcja jest okazją do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych okolicznościach, bez dorabiania wielkiej filozofii.

Głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek. Uczniów nie należy zmuszać do czytania książek, a raczej motywować do sięgnięcia po nie. Jest to także możliwość pokazania, że dzieci i młodzież czytają więcej niż dorośli.

 

Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. Co roku czyta wspólnie ponad 400 tys. osób. W zeszłym roku rekord w czytaniu w jednym momencie ustanowiło 406 825 uczniów. W tym roku staramy się go wspólnie pobić.

 

Organizatorem całej akcji jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole, a organizatorami poszczególnych akcji lokalnych biblioteki szkolne, publiczne i pedagogiczne, szkoły oraz inne instytucje.

"PARA BUCH! KSIĄŻKA W RUCH!"

Utworzono dnia 29.05.2019

Biblioteka w Skaryszewie, jako jedna ze stu innych placówek z całego kraju, zakwalifikowała się do pilotażowej edycji projektu „Para-buch! Książka w ruch!”, projektu Fundacji Społeczeństwa Informacyjnego oraz niemieckiej fundacji Deutsche Telekom Stiftung.

Celem projektu jest promocja czytelnictwa książek popularnonaukowych wśród dzieci w wieku 3-10 lat. To nowatorskie przedsięwzięcie łączące w sobie promocję książki popularnonaukowej, rozbudzanie wśród młodszych dzieci ciekawości świata, rozwój ich umiejętności językowych i kształtowanie nawyku czytania.

Projekt zakłada organizowanie zajęć obejmujących głośne czytanie oraz działań popularyzujących książkę i wiedzę w zakresie dziedzin STEM (matematyki, technologii czy nauk przyrodniczych).

Wśród pięciu pilotażowych województw, oprócz województwa mazowieckiego znalazły się: lubelskie, łódzkie, małopolskie i warmińsko-mazurskie.

Już wkrótce więcej informacji o naborze i sposobie realizacji projektu.

 

 

"JAK POWSTAJE KSIĄŻKA"-WARSZTATY DLA NAJMŁODSZYCH.

Utworzono dnia 09.05.2019

W związku z rozpoczynającym się Tygodniem Bibliotek, 6 maja w naszej bibliotece odbyły się warsztaty edukacyjne pt. „Jak powstaje książka”. Zajęcia przeprowadziła pani Joanna Tyluś-Malak z Wydawnictwa „Kurza Stopka”. W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas II i III z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie.
Warsztaty dotyczyły procesu powstawania książek. Zadaniem uczestników było utworzenie własnej książki przy użyciu różnych technik. Pani Joanna pokazała uczestnikom, jak powstaje książka od momentu zrodzenia się pomysłu poprzez pisanie, obróbkę tekstu, ilustracje, okładkę do otrzymania produktu finalnego – książki. Dzieci zobaczyły ilustracje i płyty drukarskie oraz książki, z których powstały te ilustracje. Po krótkim wstępie uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnego działania wykorzystując przeróżne techniki. Dzieci dostały papier na książki, karton na okładkę ich zadaniem było wykonanie książeczki według własnego pomysłu. Pani Joanna pokazała dzieciom technikę jak z arkusza zrobić składkę oraz jak wykonać okładkę. Narzędzia i materiały, jakie miały do dyspozycji to: prasa graficzna, wykrawarka, gilotyna, formy do wycinania, przyrząd do łączenia okładek z blokiem książeczki, farby, kolorowy karton, kredki, klej, nożyczki, sznurek. Dzieci miały okazję zapoznać się z techniką druku offsetowego, każdy z uczestników mógł wykonać ilustrację na prasie drukarskiej, techniką wykrawania wzorów na wykrawarce.

Zajęcia były twórczą zabawą bazująca na plastycznych eksperymentach.
Na zakończenie warsztatów dzieci otrzymały książeczki autorstwa p. Joanny Tyluś-Malak ale najważniejsze było to, że wychodziły z książeczką własnoręcznie wykonaną.

ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA Z OKAZJI TYGODNIA BIBLIOTEK

Utworzono dnia 07.05.2019

Z okazji Tygodnia Bibliotek zapraszamy do udziału w zajęciach zorganizowanych w naszej bibliotece.

W programie m.in. głośne czytanie, teatrzyk kamishibai, zabawy z Photonem, gry planszowe, zabawy literackie dla najmłodszych.

Zapraszamy w godzinach otwarcia biblioteki.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 25

W poprzednim tygodniu: 20

W tym miesiącu: 40

W poprzednim miesiącu: 88

Wszystkich: 2636