Strona główna
Aktualności, strona 5 z 23
UZALEŻNIENIE KOBIET. FATUM CZY WYBAWIENIE – wykład profilaktyczny w bibliotece.

W piątek, 9 grudnia 2022r. odbył się ostatni z wykładów profilaktycznych w ramach projektu naszej biblioteki pt. UZALEŻNIENIOM MÓWIMY NIE!
Prowadząca, Pani Małgorzata Dobczyńska – terapeutka uzależnień, opowiedziała w jaki sposób kobiety wchodzą w uzależnienia, co powoduje, że sięgają po alkohol, narkotyki czy gry hazardowe. Wskazała na cechy, jakie mają kobiety podatne na uzależnienia.
W jaki sposób uzależnienia wpływają na rodzinę i jak ją niszczą. Kiedy jest ten moment, że należy zgłosić się na terapię. i jakie problemy napotykają kobiety leczące się.
Przestrzega, że kobieta może uzależnić się w każdym wieku, nie ma na to wpływu wiek czy statut społeczny.
Pani Małgorzata omówiła temat uzależnień podając liczne przykłady ze swojej praktyki.
Był to ostatni z wykładów dofinansowanych z budżetu Gminy Skaryszew w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na Rok 2022.
ŚWIATOWY DZIEŃ MISIA W MGBP W SKARYSZEWIE ORAZ FILIACH BIBLIOTECZNYCH

25 listopada swoje święto obchodzi najmilszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś. W naszej bibliotece „Święto Pluszowego Misia” obchodziliśmy wraz z zaproszonymi dziećmi z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie.
Dzieci poznały prawdziwą historię Pluszowego Misia oraz ciekawostki związane z ich życiem. W czasie zajęć nie mogło zabraknąć również „misiowych” zabaw, zagadek, piosenek oraz misiowego tańca. Na zakończenie było wspólne pamiątkowe zdjęcie oraz słodki upominek.
Święto Pluszowego Misia uroczyście było obchodzone również w naszych filiach bibliotecznych.
W Makowie kółko teatralne działające przy szkole i bibliotece przedstawiło inscenizację pt,,Historia Pluszowego Misia”, w Modrzejowicach był pacynkowy teatr a na zakończenie dzieci otrzymały misiowe medale. Natomiast w fili w Odechowie dzieci czytały bajeczki o misiach oraz wykonały fotografie w misiobudce.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
„UZALEŻNIENIE KOBIET. FATUM CZY WYBAWIENIE” - Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie zaprasza na wykład profilaktyczny.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie zaprasza na ostatni z cyklu, wykład profilaktyczny, którego tematem będzie uzależnienie kobiet. Podczas prelekcji prowadząca poruszy m.in. następujące zagadnienia: historia leczenia uzależnień u kobiet; portret psychologiczny kobiety uzależnionej; rola psychoterapii w leczeniu uzależnienia u kobiet; trudności jakie napotykają kobiety leczące się.
Prelekcję poprowadzi Pani Małgorzata Dobczyńska -terapeutka uzależnień, która od 30 lat pracuje jako terapeutka uzależnień. Wykorzystuje wiedzę i doświadczenie zdobyte w wieloletniej praktyce oraz podczas szkoleń i konferencji naukowych. Posiada profesjonalne wykształcenie i kompetencje, odbyła psychoterapię własną, dba o stały rozwój zawodowy i osobisty Współpracuje z NZOZ Ośrodkiem Profilaktyki i Terapii Uzależnień „Odwyk” w Radomiu, gdzie wspiera osoby szukające pomocy w wyjściu z uzależnienia i wprowadzaniu zmian, które służą jakości życia.
Wykład odbędzie się 9 grudnia 2022r. o godz.16.30 w siedzibie Biblioteki – Skaryszew, ul. Targowa 14.
Zapraszamy
CYBERZAGROŻENIA – wykład profilaktyczny w bibliotece

W środę, 23 listopada, odbył się wykład profilaktyczny, którego tematem były cyberzagrożenia, a w szczególności cyberprzemoc (cyberbullying). Pani Irmina Małek-Przepiórka (prowadząca także wykład o walizce edukacyjnej) przybliżyła zebranym różne rodzaje zagrożeń występujących w sieci. Na wstępie omówiła zagadnienie hejtu w sieci oraz wskazała, w jaki sposób z nim walczyć. Zaznaczyła, że zawsze trzeba reagować, bowiem nawet nierzetelna ani nierzeczowa krytyka może stać się hejtem. Następnie omówiła takie zagadnienia, jak: sexting, cyberstalking, grooming czy phishing. Poszczególne definicje zagrożeń zostały zobrazowane przykładami oraz odnośnikami, co grozi za dane przestępstwo w świetle kodeksu karnego.
Prowadząca dała wskazówki, w jaki sposób chronić młodzież i na co zwracać uwagę.
Tematyka wykładu skłoniła zebranych do dyskusji, przytaczania zasłyszanych przykładów oraz refleksji.
Warto pamiętać,że w sieci nie jesteśmy do końca anonimowi. Każdy kto dokona przemocy w sieci może zostać zidentyfikowany.
Prelekcję przeprowadziła Irmina Małek-Przepiórka, psycholog, seksuolog, psychoterapeuta psychoanalityczny. Od 20 lat działa na rzecz dzieci i młodzieży w obszarze profilaktyki społecznej przeciwdziałającej uzależnieniom, zagrożeniom związanym z cyberprzestępczością oraz bezpieczeństwem osób starszych.
Prelekcje realizowane są w ramach projektu MGBP w Skaryszewie pt. „Uzależnieniom mówimy NIE!”, dofinansowanego z budżetu Gminy Skaryszew w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na Rok 2022.
Wszystkie wykorzystane na wykładzie spoty można obejrzeć na kanale YouTube MGBP w Skaryszewie:
https://www.youtube.com/channel/UCpB0A_nCQRzPB0Rz_feSs6w
CYBERZAGROŻENIA – ZAPRASZAMY NA WYKŁAD PROFILAKTYCZNY
Zapraszamy na przedostatni wykład profilaktyczny w ramach projektu UZALEŻNIENIOM MÓWIMY NIE! Tym razem prowadząca poruszy temat bezpieczeństwa w internecie, przemocy w sieci, sextingu oraz groomingu. Czym są powyższe zagadnienia i jakie niosą zagrożenia, dowiemy się już 23 listopada /środa/ o godz. 16.30.
Prelekcję wygłosi Pani Irmina Małek - Przepiórka, psycholog, seksuolog, psychoterapeuta psychoanalityczny. Od 20 lat działa na rzecz dzieci i młodzieży w obszarze profilaktyki społecznej przeciwdziałającej uzależnieniom, zagrożeniom związanym z cyberprzestępczością oraz bezpieczeństwem osób starszych.
Prelekcje realizowane są w ramach projektu MGBP w Skaryszewie pt. „Uzależnieniom mówimy NIE!”, dofinansowanego z budżetu Gminy Skaryszew w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na Rok 2022.
UZALEŻNIENIA - wykład profilaktyczny w ramach projektu MGBP w Skaryszewie

W piątek, 4 listopada odbył się kolejny wykład profilaktyczny w ramach projektu naszej biblioteki „UZALEŻNIENIOM MÓWIMY NIE!”. Wykład poprowadziła Pani Beata Nowak, psycholog, pedagog, terapeuta uzależnień, profilaktyk współpracujący z NZOZ Ośrodkiem Profilaktyki
i Terapii Uzależnień „Odwyk” w Radomiu.
Wykład dotyczył wielu zagadnień związanych z uzależnieniami różnego rodzaju: czym jest uzależnienie i dlaczego człowiek się uzależnia, o różnych rodzajach zależności, dlaczego tkwimy w uzależnieniach, jeśli prowadzi to do destrukcji? Jak zachowuje się mózg podatny na nałogi i dlaczego człowiek wybiera używki aby ulżyć sobie w cierpieniu, zmienić swoje samopoczucie? Jakie są czynniki wpływające na występowanie uzależnień i jakie są objawy przyjmowania używek.
Prelekcje realizowane są w ramach projektu MGBP w Skaryszewie pt. „Uzależnieniom mówimy NIE!”, dofinansowanego z budżetu Gminy Skaryszew w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na Rok 2022.
„UZALEŻNIENIA” - wykład profilaktyczny w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Skaryszewie.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie zaprasza na wykład otwarty, którego tematem będą uzależnienia. Podczas wykładu będzie można dowiedzieć się: czym jest uzależnienie, jakie są jego objawy i jak się dzieli uzależnienia (behawioralne i uzależnienia od substancji), dlaczego ludzie się uzależniają. Jaki wpływ na występowanie uzależnień ma rodzina i grupy rówieśnicze. Zostanie omówiony problem uzależnienia od gier komputerowych. W ramach wykładu prowadząca wskaże, w jaki sposób przeprowadzić interwencję przez nauczycieli, pedagogów, psychologów szkolnych.
Wykład poprowadzi Beata Nowak – psycholog, pedagog, terapeuta uzależnień, profilaktyk współpracujący z NZOZ Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień „Odwyk” w Radomiu.
Prelekcje realizowane są w ramach projektu MGBP w Skaryszewie pt. „Uzależnieniom mówimy NIE!”, dofinansowanego z budżetu Gminy Skaryszew w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na Rok 2022.
„ZACZAROWANA PANI BIBLIOTEKARKA” - spotkanie autorskie z pisarką Panią Elizą Mikulską

17 października w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z Panią Elizą Mikulską, autorką książki "Zaczarowana Pani Bibliotekarka".
W spotkaniu uczestniczyły klasy 3 Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie. Na początku uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak powstaje książka czyli co się z nią dzieje od momentu napisania do czasu gdy dotrze do czytelnika. Następnie autorka opowiedziała o swojej twórczości i jej początkach, odpowiadając na liczne pytania słuchaczy. Dzieci wysłuchały także fragmentu książki, w którym dowiedziały się w jaki sposób bohaterka stała się posiadaczką pieska. Nawiązując do tego fragmentu dzieci opowiedziały o swoich pupilach. Dzieci rozwiązywały zagadki literackie, zadawały wiele pytań dotyczących nie tylko drogi pisarskiej autorki ale także życia prywatnego.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Zachęcamy do zapoznania się z przygodami zaczarowanej Pani Bibliotekarki oraz jej przyjaciół. Książka już wkrótce dostępna w naszej bibliotece.
Eliza Mikulska – urodziła się w Radomiu i przez wiele lat tam mieszkała. Obecnie pracuje w radomskiej Straży Pożarnej, a mieszka w małej miejscowości pod Skaryszewem.
Debiutowała jako nastolatka otrzymując wyróżnienie za opowiadanie wysłane na konkurs, którego jury przewodniczyła Krystyna Siesicka. Potem pisała artykuły do lokalnych gazet.
W grudniu 2017r. ukazała się antologia „Popisani”, w której znajduje bajka dla dzieci i opowiadanie Pani Elizy. W marcu 2019r. wiersze autorki znalazły się w antologii „Tygiel”.
W kwietniu 2019r., za nadesłane wiersze, otrzymała wyróżnienie w III Regionalnym Konkursie Poetyckim organizowanym przez Kozienicki Dom Kultury im. B. Klimczuka. W czerwcu 2019r. trzy z wierszy Pani Elizy ukazały się na murze na ul. Brackiej w Krakowie. We wrześniu 2019r. Pisarka została Radomskim Mistrzem Ortografii, a w listopadzie tego samego roku zdobyła trzecie miejsce w Regionalnym Konkursie Literackim „ Z inspiracji Malczewskim”. W grudniu 2019r. ukazała się kolejna antologia ( warsztaty u Michała Zabłockiego), scenariusz słuchowiska (warsztaty u Krystyny Chołoniewskiej), ekfraza (warsztaty u Jacka Dehnela), dramat (warsztaty u Magdaleny Wleklik), kryminał (warsztaty u Marcina Wrońskiego).
WALIZKA EDUKACYJNA - WYKŁAD EDUKACYJNY W SKARYSZEWSKIEJ BIBLIOTECE

ZAPRASZAMY NA WYKŁAD PROFILAKTYCZNY PT. "WALIZKA EDUKACYJNA"
Serdecznie zapraszamy na trzeci z wykładów profilaktycznych realizowany w ramach projektu naszej biblioteki. Tym razem wykładowca, przy pomocy walizki edukacyjnej, przedstawi postacie narkotyków i akcesoria do ich zażywania oraz wytłumaczy, co zrobić, gdy się je zauważy u swojego dziecka, kiedy zawiadomić policję, gdzie szukać pomocy. Prelekcję przeprowadzi Irmina Małek-Przepiórka, psycholog, seksuolog, psychoterapeuta psychoanalityczny. Od 20 lat działa na rzecz dzieci i młodzieży w obszarze profilaktyki społecznej przeciwdziałającej uzależnieniom, zagrożeniom związanym z cyberprzestępczością oraz bezpieczeństwem osób starszych.
Prelekcje realizowane są w ramach projektu MGBP w Skaryszewie pt. „Uzależnieniom mówimy NIE!”, dofinansowanego z budżetu Gminy Skaryszew w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na Rok 2022.