Strona główna
Aktualności, strona 8 z 28
MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SKARYSZEWIE ZAPRASZA NA WYDARZENIA W RAMACH SKARYSZEWSKICH OBCHODÓW XX OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA BIBLIOTEK.
W dniach od 8 do 15 maja 2023 roku przypada XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Z tej okazji Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie przygotowała szereg wydarzeń.
Już w niedzielę, 7 maja, zapraszamy na koncert zespołu Plateau pt.”O miłości niebanalnie – projekt Grechuta”. Zespół słynie z fantastycznych koncertów, które są połączeniem liryki i elementów kabaretowych z dużą dawką autoironii. Twórcy bestsellerowego albumu „Projekt Grechuta”(z odważnymi aranżacjami piosenek Mistrza), autorzy przebojów „Niebezpiecznie piękny świt”, „Nic nie pachnie jak Ty”, ale przede wszystkim – zespół, który na żywo potrafi zaczarować, wzruszyć i rozbawić publiczność do łez. Podczas koncertu będzie możliwość zakupu płyt.
W dniach 9-10 maja odbędą się cztery spotkania autorskie (w bibliotece głównej i jej filiach) z pisarką Panią Joanną Jagiełło autorką powieści dla dzieci, młodzieży, dorosłych, ale także wierszy i opowiadań. Autorka m.in. „Serii kawowej”, powieści „Jak ziarnka piasku”, „Zielone martensy”, „Tam, gdzie zawracają bociany” porusza w swoich książkach tematy ważne nie tylko dla młodych ludzi, traktujące o dorastaniu, miłości, relacjach rówieśniczych i rodzinnych, a także spełnianiu marzeń.
12 maja w siedzibie MGOK Skaryszew odbędą się przesłuchania oraz finał konkursu organizowanego przez skaryszewską Bibliotekę pt. „U Pana Fredry w teatrze”, w którym wezmą udział uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Skaryszew. Uczestnicy konkursu zaprezentują utwory Aleksandra Fredry – wiersze dla dzieci oraz wybrane fragmenty komedii.
Konkurs objęty patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skaryszew.
Partnerem konkursu jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skaryszewie.
Wstęp na wszystkie oferowane wydarzenia jest bezpłatny.
Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Odbywa się ona zawsze w maju. W tym roku przebiega pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza - BIBLIOTEKA”.
Serdecznie zapraszamy
POROZMAWIAJMY O TYM, CO WAŻNE.... spotkanie I
W czwartek, 20 kwietnia, odbyły się pierwsze warsztaty dla rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży pod tytułem „Porozmawiajmy o tym, co ważne...” Na spotkaniu, prowadząca Pani Małgorzata Kowalczyk, wprowadziła uczestników w tematykę uzależnień podając przykłady „z życia”. Dlaczego jedne uzależnienia są zauważalne np. alkoholizm czy uzależnienia od używek, a nawet hazardu, a inne takie jak uzależnienia od internetu już nie? Uczestnicy mogli wypowiedzieć się, jak rozumieją pojęcie „uzależnienia”. Czy można uzależnić się od pracy? Czy istnieje granica rozsądnego korzystania z internetu (np. na potrzeby pracy) i kiedy ta potrzeba przeradza się w uzależnienie? To tylko niektóre zagadnienia przedyskutowane na wczorajszym spotkaniu.
Warsztaty przebiegły w miłej atmosferze ale wiemy,że to dopiero początek drogi do zrozumienia problematyki uzależnień i poznania sposobów zapobiegania.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 11.05.2023r. o godz.16.00.
POROZMAWIAJMY O TYM, CO WAŻNE...
Już w najbliższy czwartek, 20 kwietnia, rozpoczynamy cykl warsztatów dla rodziców i opiekunów, na których porozmawiamy na tematy, które nurtują wielu z nas. Jak zrozumieć własne dziecko, co czuje dorastający nastolatek, jaki wpływ na przyszłe życie mają wzorce wyniesione z domu. Na spotkaniach poruszony będzie także temat uzależnień wśród dzieci i młodzieży (od środków psychoaktywnych, alkoholu nikotyny ale także od internetu, portali społecznościowych) czy cyberprzemocy w sieci. Podczas spotkań uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób kształtować młodą osobę i jak chronić dzieci przed zgubnymi skutkami uzależnień.
Spotkania odbywać się będą w formie warsztatów, luźnych rozmów, które poprowadzi Pani Małgorzata Kowalczyk – pedagog, coach, wykładowca z wieloletnim stażem.
Startujemy już 20 kwietnia 2023r. O godz. 16.00.
Warsztaty dofinansowane z Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii na lata 2023-2025.
Serdecznie zapraszamy
ZAPRASZAMY NA WARSZTATY Z EDUKACJI MEDIALNEJ W BIBLIOTECE
SPOTKANIE AUTORSKIE Z PRZEMYSŁAWEM JAKÓBCZYKIEM
Na zaproszenie Powiatowego Instytutu Kultury w Iłży w dniu dzisiejszym Filię biblioteczną oraz Publiczną Szkołę Podstawową w Odechowie odwiedził Pan Przemysław Jakóbczyk, autor książek dla dzieci i młodzieży obejmujących techniki survivalowe:"Księga samodzielności czyli przygody Zuzy na bezludnej wyspie - tom I", "Księga samodzielności czyli Zuza w tarapatach - tom II" , "Księga samodzielności czyli Zuza w krainie kangurów - tom III . Pan Jakóbczyk jest prezesem Akademii Samodzielności organizującej obozy i wyjazdy intregracyjne realizujące tematykę szeroko pojętego bezpieczeństwa dzieci. Jak sam mówi, pisarzem został niespodziewanie po kilkunastu latach pracy w korporcjach. Dla dzieci korzystających z turnusów integracyjnych w Akademii Samodzielności napisał poradnik o tym, jak radzić sobie w ekstremalnych i niebezpiecznych sytuacjach zarówno na łonie natury jak i życiu codziennym czy w szkole. Ten właśnie poradnik stał się pierwowzorem trzech książek o przygodach Zuzy (Zuza to jego córka). Pan Przemysław Jakóbczyk jest również autorem cyklu szkoleń dla dzieci o tematyce bezpieczeństwa realizowanych w szkołach w całym kraju. W spotkaniu brali udział uczniowie z klas od pierwszej do szóstej. Dzieciom bardzo podobał się sposób prowadzenia spotkania i jego tematyka. Nigdy wcześniej nikt nie pokazywał im sposobów na przetrwanie na łonie natury w przypadku zagrożenia życia. Po spotkaniu uczniowie zakupili książki z przygodami nastoletniej Zuzy oraz otrzymali autografy pisarza. Na zakończenie autor otrzymał zaproszenie na następne spotkanie oraz pamiątkowy dyplom za bardzo miłą i pouczającą dzisiejszą wizytę.
GODZINY PRACY BIBLIOTEKI ORAZ JEJ FILII W OKRESIE PRZEDŚWIĄTECZNYM
ZDROWYCH, WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU LITERACKO-PLASTYCZNEGO PT. „ZAKOCHAJ SIĘ W BIBLIOTECE”
W piątek 10 marca odbyło się wręczenie nagród w konkursie literacko- plastycznym pt. „Zakochaj się w bibliotece” zorganizowanym przez Filię Biblioteczną w Odechowie. Temat prac konkursowych był dowolny związany z biblioteką: za co lubię bibliotekę, walentynka dla biblioteki, wiersz dla biblioteki, opowiadanie-przygoda w bibliotece. Na konkurs wpłynęło 16 prac. Trzy literackie i 13 plastycznych.
Komisja konkursowa w składzie: Pani Maria Ostrowska, plastyczka, pisankarka, należy do zarządu głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, Pani Eliza Mikulska, pisarka oraz Pani Joanna Borkowicz Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Skaryszewie postanowiła przyznać następujące miejsca:
PRACA PLASTYCZNA:
Kategoria 6-10
I. Marysia Sułkowska (PSP Makowiec), Julia Anna Gębska (PSP Odechów),
II. Magdalena Wydra (PSP Odechów), Róża Pająk (PSP Odechów),
III. Alicja Adamczyk (PSP Odechów), Aleksandra Zakrzewska (PSP Odechów).
Kategoria 11-15
I. Zofia Mówińska (PSP Odechów).
PRACA LITERACKA: Kategoria 6-10
I. Szymon Rogulski (PSP Skaryszew).
Kategoria 11-15
I. Aleksandra Marchwant (PSP Odechów),
II. Szymon Jarosz (PSP Odechów).
Nagrody uczestnikom i zwycięzcom wręczyła pisarka Pani Eliza Mikulska.
Wszystkim nagrodzonym bardzo serdecznie gratulujemy, a wszystkich zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez naszą Bibliotekę.
Zapraszamy do udziału w konkursie scenicznym ,,U Pana Fredry w teatrze".
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 ROKIEM ALEKSANDRA FREDRY.
Z tej okazji Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie organizuje konkurs sceniczny pt. ,,U PANA FREDRY W TEATRZE”.
Zapraszamy wszystkie szkoły z terenu miasta i gminy Skaryszew do wzięcia udziału w konkursie. Termin zgłaszania szkół upływa 17.03.2023r.
W załączeniu regulamin konkursu oraz karty zgłoszenia do konkursu.