Strona główna
Aktualności, strona 9 z 28
FERIE W MIEJSKO-GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W SKARYSZEWIE ORAZ JEJ FILII W ODECHOWIE
Podczas ferii w skaryszewskiej Bibliotece najmłodsi oraz trochę starsi mieszkańcy naszej gminy mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach z zakresu przedmiotów przyrodniczych, które odbywały się w formie zabawy ale i eksperymentów. W pierwszym tygodniu ferii dwie grupy młodych „chemików” weszły w Barwny świat nauki. Podczas zajęć przenieśli się w ciekawy świat eksperymentów, ucząc się równocześnie pracy ze sprzętem laboratoryjnym. Wykonali barwne doświadczenia łącząc ze sobą substancje w różnych kolorach. Poznali także zasady bezpieczeństwa podczas pracy z niebezpiecznymi substancjami oraz zasady łączenia substancji o różnej gęstości.
Na drugim spotkaniu uczestnicy odkrywali tajemnice wszechświata. Na początku poznawali i rozmawiali o tajemnicach Kosmosu, następnie stworzyli Białego Karła i małe karzełki. Uczestnicy dowiedzieli się jak wygląda galaktyka i zamknęli ją w słoiku. Na zakończenie WIELKI WYBUCH. Mamy nadzieję, że tego typu zajęcia zachęcą większą ilość młodych czytelników do sięgania po literaturę popularnonaukową. Zapraszamy.
Warsztaty poprowadzili wykwalifikowani nauczyciele ze ScienceLab Centrum Edukacyjne z Radomia.
Podczas tegorocznych ferii dzieci miały także możliwość obejrzenia spektaklu teatralnego Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa, w którym poprzez historię małego króliczka przekonywali młodych widzów, że czytanie książek może być bardzo dobrą i ciekawą formą spędzania wolnego czasu.
Zajęcia feryjne odbywały się także w Filii w Odechowie. Były to warsztaty plastyczne, kulinarne no i oczywiście czytanie.
Pierwszego dnia dzieci wykonywały prace na konkurs ogłoszony przez filię - „Zakochaj się w bibliotece”. Następnie wykonały ozdoby do domu i biżuterię. Kolejnego dnia było słodko.... przygotowywały desery i sałatki owocowe.
Na ostatnich zajęciach robiły dekoracje, torebki i kuferki na skarby z książek przeznaczonych na makulaturę.
Codziennie na zakończenie zajęć odbywało się głośne czytanie baśni z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai.
Poznaliśmy Czytelników Roku
ZAPRASZAMY NA FERIE W BIBLIOTECE
Zapraszamy do udziału w zajęciach proponowanych przez naszą bibliotekę. 14 i 21 lutego proponujemy warsztaty z zakresu przedmiotów przyrodniczych - będziemy eksperymentować, zaś 17 lutego zapraszmy na spektakl teatralny Teatru Maska pt. "Magiczna księga".
UWAGA !!! Na warsztaty obowiązują zapisy, gdyż mamy ograniczoną ilość miejsc. Udział w warsztatach oraz teatrzyku są bezpłatne.
Informujemy także, że uczestnictwo w warsztatach oraz spektaklu teatralnym jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację wizerunku dziecka w mediach na potrzeby promocji działań biblioteki.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE
UZALEŻNIENIE KOBIET. FATUM CZY WYBAWIENIE – wykład profilaktyczny w bibliotece.
W piątek, 9 grudnia 2022r. odbył się ostatni z wykładów profilaktycznych w ramach projektu naszej biblioteki pt. UZALEŻNIENIOM MÓWIMY NIE!
Prowadząca, Pani Małgorzata Dobczyńska – terapeutka uzależnień, opowiedziała w jaki sposób kobiety wchodzą w uzależnienia, co powoduje, że sięgają po alkohol, narkotyki czy gry hazardowe. Wskazała na cechy, jakie mają kobiety podatne na uzależnienia.
W jaki sposób uzależnienia wpływają na rodzinę i jak ją niszczą. Kiedy jest ten moment, że należy zgłosić się na terapię. i jakie problemy napotykają kobiety leczące się.
Przestrzega, że kobieta może uzależnić się w każdym wieku, nie ma na to wpływu wiek czy statut społeczny.
Pani Małgorzata omówiła temat uzależnień podając liczne przykłady ze swojej praktyki.
Był to ostatni z wykładów dofinansowanych z budżetu Gminy Skaryszew w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na Rok 2022.
ŚWIATOWY DZIEŃ MISIA W MGBP W SKARYSZEWIE ORAZ FILIACH BIBLIOTECZNYCH
25 listopada swoje święto obchodzi najmilszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś. W naszej bibliotece „Święto Pluszowego Misia” obchodziliśmy wraz z zaproszonymi dziećmi z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie.
Dzieci poznały prawdziwą historię Pluszowego Misia oraz ciekawostki związane z ich życiem. W czasie zajęć nie mogło zabraknąć również „misiowych” zabaw, zagadek, piosenek oraz misiowego tańca. Na zakończenie było wspólne pamiątkowe zdjęcie oraz słodki upominek.
Święto Pluszowego Misia uroczyście było obchodzone również w naszych filiach bibliotecznych.
W Makowie kółko teatralne działające przy szkole i bibliotece przedstawiło inscenizację pt,,Historia Pluszowego Misia”, w Modrzejowicach był pacynkowy teatr a na zakończenie dzieci otrzymały misiowe medale. Natomiast w fili w Odechowie dzieci czytały bajeczki o misiach oraz wykonały fotografie w misiobudce.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
„UZALEŻNIENIE KOBIET. FATUM CZY WYBAWIENIE” - Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie zaprasza na wykład profilaktyczny.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie zaprasza na ostatni z cyklu, wykład profilaktyczny, którego tematem będzie uzależnienie kobiet. Podczas prelekcji prowadząca poruszy m.in. następujące zagadnienia: historia leczenia uzależnień u kobiet; portret psychologiczny kobiety uzależnionej; rola psychoterapii w leczeniu uzależnienia u kobiet; trudności jakie napotykają kobiety leczące się.
Prelekcję poprowadzi Pani Małgorzata Dobczyńska -terapeutka uzależnień, która od 30 lat pracuje jako terapeutka uzależnień. Wykorzystuje wiedzę i doświadczenie zdobyte w wieloletniej praktyce oraz podczas szkoleń i konferencji naukowych. Posiada profesjonalne wykształcenie i kompetencje, odbyła psychoterapię własną, dba o stały rozwój zawodowy i osobisty Współpracuje z NZOZ Ośrodkiem Profilaktyki i Terapii Uzależnień „Odwyk” w Radomiu, gdzie wspiera osoby szukające pomocy w wyjściu z uzależnienia i wprowadzaniu zmian, które służą jakości życia.
Wykład odbędzie się 9 grudnia 2022r. o godz.16.30 w siedzibie Biblioteki – Skaryszew, ul. Targowa 14.
Zapraszamy
CYBERZAGROŻENIA – wykład profilaktyczny w bibliotece
W środę, 23 listopada, odbył się wykład profilaktyczny, którego tematem były cyberzagrożenia, a w szczególności cyberprzemoc (cyberbullying). Pani Irmina Małek-Przepiórka (prowadząca także wykład o walizce edukacyjnej) przybliżyła zebranym różne rodzaje zagrożeń występujących w sieci. Na wstępie omówiła zagadnienie hejtu w sieci oraz wskazała, w jaki sposób z nim walczyć. Zaznaczyła, że zawsze trzeba reagować, bowiem nawet nierzetelna ani nierzeczowa krytyka może stać się hejtem. Następnie omówiła takie zagadnienia, jak: sexting, cyberstalking, grooming czy phishing. Poszczególne definicje zagrożeń zostały zobrazowane przykładami oraz odnośnikami, co grozi za dane przestępstwo w świetle kodeksu karnego.
Prowadząca dała wskazówki, w jaki sposób chronić młodzież i na co zwracać uwagę.
Tematyka wykładu skłoniła zebranych do dyskusji, przytaczania zasłyszanych przykładów oraz refleksji.
Warto pamiętać,że w sieci nie jesteśmy do końca anonimowi. Każdy kto dokona przemocy w sieci może zostać zidentyfikowany.
Prelekcję przeprowadziła Irmina Małek-Przepiórka, psycholog, seksuolog, psychoterapeuta psychoanalityczny. Od 20 lat działa na rzecz dzieci i młodzieży w obszarze profilaktyki społecznej przeciwdziałającej uzależnieniom, zagrożeniom związanym z cyberprzestępczością oraz bezpieczeństwem osób starszych.
Prelekcje realizowane są w ramach projektu MGBP w Skaryszewie pt. „Uzależnieniom mówimy NIE!”, dofinansowanego z budżetu Gminy Skaryszew w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na Rok 2022.
Wszystkie wykorzystane na wykładzie spoty można obejrzeć na kanale YouTube MGBP w Skaryszewie:
https://www.youtube.com/channel/UCpB0A_nCQRzPB0Rz_feSs6w
CYBERZAGROŻENIA – ZAPRASZAMY NA WYKŁAD PROFILAKTYCZNY
Zapraszamy na przedostatni wykład profilaktyczny w ramach projektu UZALEŻNIENIOM MÓWIMY NIE! Tym razem prowadząca poruszy temat bezpieczeństwa w internecie, przemocy w sieci, sextingu oraz groomingu. Czym są powyższe zagadnienia i jakie niosą zagrożenia, dowiemy się już 23 listopada /środa/ o godz. 16.30.
Prelekcję wygłosi Pani Irmina Małek - Przepiórka, psycholog, seksuolog, psychoterapeuta psychoanalityczny. Od 20 lat działa na rzecz dzieci i młodzieży w obszarze profilaktyki społecznej przeciwdziałającej uzależnieniom, zagrożeniom związanym z cyberprzestępczością oraz bezpieczeństwem osób starszych.
Prelekcje realizowane są w ramach projektu MGBP w Skaryszewie pt. „Uzależnieniom mówimy NIE!”, dofinansowanego z budżetu Gminy Skaryszew w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na Rok 2022.