Strona główna

Aktualności, strona 9 z 25

ROZWIĄZYWANIE KONFLIKTÓW. KOMUNIKACJA BEZ PRZEMOCY - wykład otwarty

Utworzono: 24.06.2022
Wczoraj, w naszej bibliotece, odbył się pierwszy z cyklu wykładów na temat uzależnień wśród dzieci i młodzieży skierowany do rodziców i opiekunów oraz osób zainteresowanych tematem. Wykład wygłosił dr Marian Łakomski, profilaktyk z NZOZ Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Radomiu , wykładowca wyższych uczelni. Podczas spotkania poruszany był m.in. temat braku komunikacji wśród ludzi, która buduje dojrzałe więzi, o dominacji cyberprzestrzeni w ich życiu, o rodzajach komunikacji, warunkach empatycznego słuchania. W dalszej części wykładu poruszany był temat "języka serca" oraz konfliktach wynikających z niewłaściwego doboru słów u rozmówcy. Zagadnienia poparte licznymi przykładami, które obrazowały omawiany temat. Na zakończenie trochę ćwiczeń praktycznych i dyskusja.
Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na prelekcję i zapraszamy na kolejne spotkania.
Podziękowania składamy także na ręce dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie,  Pana Daniela Rogali za nagranie prelekcji, którą już wkrótce będzie można obejrzeć na fanpage'u oraz youtube biblioteki.
Prelekcje realizowane są w ramach projektu MGBP w Skaryszewie pt. „Uzależnieniom mówimy NIE!”, dofinansowanego z budżetu Gminy Skaryszew w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na Rok 2022.

„UZALEŻNIENIOM MÓWIMY NIE!” Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie zaprasza na wykłady otwarte

Utworzono: 13.06.2022

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie zaprasza na cykl bezpłatnych wykładów na temat uzależnień wśród dzieci i młodzieży, wczesnym rozpoznawaniu oraz przeciwdziałaniu im.

Wykłady prowadzone będą przez wykwalifikowanych prelegentów z NZOZ Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Radomiu i odbywać się będą od czerwca do grudnia 2022r.

Pierwszy z nich odbędzie się 23 czerwca 2022r. o godz. 16.00 w siedzibie biblioteki na ul. Targowej 14 w Skaryszewie. Tematem spotkania będzie „Rozwiązywanie konfliktów. Komunikacja bez przemocy” (znaczenie komunikacji, umiejętność słuchania, warunki dobrego słuchania, umiejętność mówienia bez agresji, rozwiązywanie konfliktów jako rozwiązywanie problemu).

Wykład poprowadzi dr nauk humanistycznych Marian Łakomski, profilaktyk NZOZ Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień W Radomiu, wykładowca wyższych uczelni.

Prelekcje można będzie obejrzeć również na kanale YouTube oraz fanpage'u biblioteki.

O pozostałych wykładach, ich tematyce i terminach informować będziemy na bieżąco na stronie www i fanpage'u biblioteki oraz stronie Urzędu Gminy Skaryszew.

Prelekcje realizowane są w ramach projektu MGBP w Skaryszewie pt. „Uzależnieniom mówimy NIE!”, dofinansowanego z budżetu Gminy Skaryszew w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na Rok 2022.

Zapraszamy serdecznie.

XIX TYDZIEŃ BIBLIOTEK W MIEJSKO-GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W SKARYSZEWIE

Utworzono: 19.05.2022

XIX Tydzień Bibliotek już za nami. W ogólnopolską akcję, odbywającą się między 8 a 13 maja, promującą czytelnictwo, biblioteki i bibliotekarzy włączyła się także nasza biblioteka wraz ze swoimi filiami. Akcję rozpoczęły obchody Dnia Bibliotekarza zorganizowane w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zakrzewie. Podczas spotkania zostały wręczone podziękowania dla gminnych bibliotek za pracę na rzecz lokalnych społeczności. Nagrody wręczali Waldemar Trelka – starosta radomski, członek Zarządu Powiatu Roman Frąk oraz Pani Renata Metzger, dyrektorka Powiatowego Instytutu Kultury.

Miło jest nam poinformować, że nasza biblioteka otrzymała dodatkową nagrodę. Znaleźliśmy się mianowicie w gronie trzech najlepszych bibliotek powiatu radomskiego, które w 2021r. wyróżniły się w działaniach.

W tym roku, nawiązując do hasła „Biblioteka – świat w jednym miejscu” odbyły się dwa spotkania autorskie. Zaproszeni goście zabrali nas w podróż do dwóch odrębnych światów i kultur.

8 maja odbyło się spotkanie z Tanyą Valko, polską pisarką i poetką, arabistką i podróżniczką, która na początku lat 80. wyjechała na Bliski Wschód wraz ze swoim mężem– stąd i tematyka książek pisarki. Pobyt za granicą pozwolił jej na poznawanie obyczajowości, zwyczajów, życia codziennego mieszkańców, które następnie ukazane zostały w bestsellerowych sagach: arabskiej i azjatyckiej.

Kolejnym spotkaniem był wieczór autorski z Panią Agnieszką Martinką, która opowiedziała o swojej podróży śladami Ojca zesłanego podczas II wojny światowej na Ural, do kopalni węgla kamiennego – łagru w Połowince. Pani Agnieszka przejechała rowerem ponad 4,5 tys. km. Podczas swojej podróży poznała wiele osób, historii ich życia. Poznała zabytki, kulturę i tradycję Litwy i Rosji, podziwiała przyrodę. Wszystko to opisała w swojej książce: „Połowinka . Rowerem przez Ural, do miejsca zesłania Ojca. Wspomnienie Ojca, wspomnienia córki”.

Tydzień bibliotek to także działania w bibliotecznych filiach. Z racji ogłoszonego przez Sejm RP roku 2022 rokiem Marii Konopnickiej wiele działań wiązało się z tą właśnie rocznicą. W Filii bibliotecznej w Makowie odbyło się głośne czytanie utworów Marii Konopnickiej i Karola Makuszyńskiego. Ogłoszony został także konkurs plastyczny dla młodszych dzieci pt. "Przyjażń między bohaterami utworów literackich M. Konopnickiej i K. Makuszyńskiego". Starsi czytelnicy biblioteki mogli wziąć udział w zabawie w sleeveface czyli "Ubierz się w książkę", w wyniku której powstała galeria zdjęć z okładką książki w roli głównej.

Także w Filii bibliotecznej w Odechowie działania skupiły się wokół postaci Marii Konopnickiej. Dzieci przybyłe do biblioteki wysłuchały najpiękniejszych wierszy poetki oraz utworu „Na jagody”. W bibliotece miało też miejsce niezwykłe wydarzenie – filię odwiedziła Maria Konopnicka, w której postać wcieliła się Natalia Bardziak, uczennica klasy VII, biorąca udział w międzyszkolnym konkursie literackim organizowanym przez MGBP w Skaryszewie, pt. Spotkanie z Marią. W Filii obchodzono także wyjątkową rocznicę – 5-lecie istnienia klubu czytelniczego „Rozczytajmy Odechów”.

Tydzień Bibliotek obchodzony był także w Filii bibliotecznej w Modrzejowicach, gdzie dzieci mogły bawić się w teatr. Dzięki teatrzykowi kamishibai mogły śledzić losy bohaterów legend i baśni, a także tworzyć własne historie za pomocą pacynek.

Więcej o naszych działaniach w ramach XIX Tygodnia Bibliotek można przeczytać na fanpage'u biblioteki https://www.facebook.com/bibliotekaskaryszew – do czego serdecznie zachęcamy.

 

KONKURS LITERACKI O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI MARII KONOPNICKIEJ PT. „SPOTKANIE Z MARIĄ”ROZSTRZYGNIĘTY

Utworzono: 12.05.2022

Wczoraj, w skaryszewskiej bibliotece odbył się finał konkursu literackiego o życiu i twórczości Marii Konopnickiej, pt. Spotkanie z Marią. Do konkursu zgłosiło się sześć szkół podstawowych z terenu gminy Skaryszew. Były to szkoły z Makowa, Modrzejowic, Chomentowa, Sołtykowa, Odechowa i Skaryszewa.

Finał składał się z dwóch części: testu wiedzy oraz prezentacji wybranego utworu autorki.

Komisja w składzie: Pani Jolanta Rutka Dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty w Skaryszewie, Pani Eliza Mikulska – poetka, radomski Mistrz Ortografii oraz Pan Daniel Rogala Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie, po burzliwych obradach, postanowiła przyznać następujące miejsca:

I miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta z Odechowa, szkołę reprezentowały: Lena Podlaska, Nadia Gajdzińska oraz Natalia Bardziak. Uczennice przygotowała Pani Teresa Niewczas.

II miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa im. W. Chotomskiej w Chomentowie, szkołę reprezentowały: Magdalena Gołębiowska, Wiktoria Skowrońska oraz Agata Gołębiowska. Uczennice przygotowała Pani Agnieszka Ostrowska.

III miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Makowie, szkołę reprezentowały: Julia Jadczak, Julia Burska oraz Maria Syta. Uczennice przygotowała Pani Katarzyna Zielińska.

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, zaś pozostali uczestnicy nagrody za udział, które

wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Pan Dariusz Piątek razem z komisją konkursową.

Konkurs literacki odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skaryszew.

Podziękowania kierujemy także do Biura Marki i Wizerunku w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego za przekazane nagrody i materiały promocyjne.

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy do uczestniczenia w innych wydarzeniach organizowanych przez naszą bibliotekę.

 

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ MARTINKĄ

Utworzono: 10.05.2022

W najbliższy piątek, o godz. 17.00, zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Martinką - pisarką, podróżniczką, wielbicielką turystyki pieszej i rowerowej, która opowie nam o swojej podróży śladami zsyłki Ojca.

Wydarzenie zorganizowane jest w ramach XIX Tygodnia Bibliotek, ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo, biblioteki i bibliotekarzy.

 

EDUKACJA MEDIALNA W BIBLIOTECE

Utworzono: 04.05.2022
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie zaprasza dzieci i młodzież  na cykl warsztatów pt. EDUKACJA MEDIALNA W BIBLIOTECE, w ramach których uczestnicy poznają takie programy jak: Canva, Prezi, Genially oraz nauczą się programowania do druku 3D.
Warsztaty poprowadzi animatorka kultury, edukatorka, trener/szkoleniowiec związana z Miejskim Ośrodkiem Kultury "Amfiteatr".
Zajęcia rozpoczynamy już w najbliższy poniedziałek - 9 maja 2022r., o godz. 16.30.
UWAGA!!! Ilość miejsc ograniczona - obowiązują zapisy.
Warsztaty dofinansowane z budżetu Gminy Skaryszew w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.
 

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE AUTORSKIE Z TANYĄ VALKO

Utworzono: 29.04.2022

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie zaprasza na spotkanie ze znaną i lubianą pisarką i poetką, tłumaczką, bizneswoman, podróżniczką, autorką książek z cyklu „Arabska saga” i „ Azjatycka saga”.

Spotkanie odbędzie się 8 maja 2022r. o godz. 16.00 w lokalu biblioteki – wstęp wolny.

Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książek i uzyskania autografu.

Wydarzenie zorganizowane jest w ramach XIX Tygodnia Bibliotek, ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo, biblioteki i bibliotekarzy.

 

 

XIX TYDZIEŃ BIBLIOTEK W MIEJSKO-GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W SKARYSZEWIE

Utworzono: 29.04.2022

WESOŁYCH ŚWIĄT

Utworzono: 12.04.2022

WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSIE "SKARYSZEWSKIE WYZWANIE NA OPOWIADANIE"

Utworzono: 17.02.2022
Wczoraj odbyło się wręczenie nagród w konkursie literackim pt. ,,Skaryszewskie wyzwanie na opowiadanie”.
Nagrody wręczyli Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Pan Dariusz Piątek, Pani Eliza Mikulska oraz Pan Adrian Szary.
Zapraszamy na krótką fotorelacje z tego wydarzenia.
Wszystkim jeszcze raz serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w naszych kolejnych konkursach.