Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie

AKTUALNOŚCI, strona 1:

WIECZÓR TAJEMNIC Z LESSIEM I MAJĄ W SKARYSZEWSKIEJ BIBLIOTECE.

Utworzono dnia 08.10.2019

Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek już za nami.

Skaryszewska edycja akcji odbyła się 4 października, w godzinach wieczornych. Do biblioteki przybyli młodzi czytelnicy, by wspólnie spędzić czas.

W tym roku czekał na nich wieczór zagadek z Lessiem i Mają, bohaterami książki Martina Widmarka i Heleny Willis.

Na początek uczestnicy musieli rozwiązać zagadkę zaginionej książki. W tym celu pracownicy biblioteki przygotowali „podchody” biblioteczne, umieszczając polecenia w tajemniczych kopertach. Uczestnicy krok po kroku rozwiązywali rebusy, krzyżówki, zagadki ukryte w przygotowanych wcześniej miejscach.

Następnie została przygotowana makieta miasteczka, w którym mogłaby się toczyć akcja powieści detektywistycznej. Do tego celu wykorzystano pudełka, kolorowy papier i bibułę.

Ostatnim etapem wspólnej zabawy było napisanie swojego zakończenia do przygód Lessiego i Mai. Powstały cztery opowiadania, które odczytane na głos wprowadziły uczestników w bardzo dobry nastrój.

Na zakończenie skaryszewskiej Nocy Bibliotek uczestnicy obejrzeli bajkę o przygodach Scooby-Doo.

 

Tegoroczna Noc Bibliotek to już V edycja ogólnopolskiej akcji, która w niekonwencjonalny, nietypowy sposób zachęca do korzystania z zasobów biblioteki i łączy ludzi w każdym wieku , stąd tegoroczne hasło „Znajdźmy wspólny język”.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ ANNĄ CZERWIŃSKĄ-RYDEL W FILII BIBLIOTECZNEJ W ODECHOWIE

Utworzono dnia 01.10.2019

27 września 2019 roku w filii bibliotecznej w Odechowie gościliśmy pisarkę Panią Annę Czerwińską- Rydel. Pani Anna jest z wykształcenia muzykiem, ale ,jak sama mówi, od zawsze przede wszystkim pisarzem. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest członkiem polskiej sekcji IBBY. Pisze o niezwykłych ludziach z pasją .Jest pomysłodawczynią serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach, między innymi o Fryderyku Chopinie, Marii Skłodowskiej –Curie, Januszu Korczaku, Julianie Tuwimie, Janie Czochralskim , Henryku Wieniawskim , Henryku Sienkiewiczu, Kornelu Makuszyńskim ,Irenie Sendlerowej. Wszystkie te książki pełne są ciekawych wydarzeń, śmiesznych historii ,ale także dramatycznych przeżyć i doświadczeń głównych bohaterów. Książki oparte są na źródłach historycznych , które często zbierała osobiście, rozmawiając z potomkami bohaterów.

Tak też było z postacią Ireny Sendlerowej , o której napisała książkę „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej .”Materiały do tej powieści biograficznej autorka zbierała osobiście poprzez wywiad z córka pani Ireny. Na naszym spotkaniu Pani Anna Czerwinska –Rydel w bardzo interesujący sposób opowiadała o wojennych losach i działalności społecznej Ireny Sendlerowej, o życiu w getcie warszawskim, o śmierci, chorobach , głodzie , wszechobecnym strachu i niepewności losu zarówno Żydów jak i Polaków. Kiedy pisarka powiedziała ,że Irenie Sendlerowej pomimo takich ciężkich warunków udało się uratować ponad dwa tysiące żydowskich dzieci z getta w Warszawie, dzieci były pełne uznania i rozgorzała na ten temat ciekawa dyskusja.

Następnie uczniowie pytali o prywatne życie autorki, jej pasje i drogę pisarską . Na koniec spotkania słuchacze zakupili książeczki i otrzymali pamiątkowe autografy .

 

czytaj dalej... na temat: SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ ANNĄ CZERWIŃSKĄ-RYDEL W FILII BIBLIOTECZNEJ W ODECHOWIE

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PUBLIKACJI NA PLATFORMIE IBUK LIBRA.

Utworzono dnia 16.09.2019

Miejsko-Gminna Biblioteka w Skaryszewie serdecznie zaprasza do korzystania z nowej kolekcji darmowych publikacji na platformie IBUK LIBRA. Łącznie to 1933 tytuły. 

Kody dostępu - PINy- można pobrać w MGBP w Skaryszewie oraz w filiach bibliotecznych w Modrzejowicach, Makowie oraz Odechowie.

Jednocześnie informujemy, że wszystkie kody PIN, które zostały pobrane w zeszłym roku mają przedłużoną datę ważności o kolejne 12 miesięcy, tj. do 2 września 2020 r. 

czytaj dalej... na temat: ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PUBLIKACJI NA PLATFORMIE IBUK LIBRA.

VIII EDYCJA NARODOWEGO CZYTANIA JUŻ ZA NAMI

Utworzono dnia 11.09.2019

Już po raz 7 skaryszewska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję NARODOWEGO CZYTANIA, podczas której czytane są wybitne, ponadczasowe dzieła literatury polskiej.

W tym roku z ponad stu nadesłanych propozycji do Kancelarii Prezydenta, Para Prezydencka zaproponowała 8 nowel polskich, m.in. Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Bruna Schulza czy Władysława Reymonta.

Skaryszewskie czytanie rozpoczęło się 6 września, o godz. 10.00 na Rynku.

W akcji udział wzięli przedstawiciele władz, samorządowcy, mieszkańcy Skaryszewa oraz nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Skaryszew.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za przybycie.

PROMOCJA TOMIKU WIERSZY PANA JANA CZARNECKIEGO PT.: „ODCHODZIMY. ALE SKĄD I DOKĄD?”

Utworzono dnia 27.08.2019

W poniedziałek, 26 sierpnia, w naszej bibliotece odbyła się promocja tomiku wierszy Pana Jana Czarneckiego pt.”Odchodzimy, Ale skąd i dokąd?”Zebranych przywitała Pani Joanna Dagmara Borkowicz, dyrektor MGBP w Skaryszewie.

Spotkanie rozpoczęło się krótką prelekcją na temat życia i twórczości poety, którą wygłosiła Dyrektor MGBP w Iłży Pani Teresa Niewczas. Niestety zebrani nie mogli osobiście poznać autora, gdyż zły stan zdrowia nie pozwolił mu na udział w spotkaniu.

Organizatorzy przedstawili Pana Jana poprzez reportaż z promocji ww zbiorku, który odbył się w iłżeckiej bibliotece.

Jakie tematy porusza poeta w swoim najnowszym tomiku wierszy charakteryzuje, we wstępie do tego tomiku, dr. Hab. Katarzyna Smyk: „Odchodzimy” - zaproszenie w drogę, uświadamiające, że jesteśmy pielgrzymami przez życie, przez przestrzeń i czas, przez doświadczenia, uczucia, relacje z bliskimi i obcymi ludźmi, ze wspomnieniami, z marzeniami. Tym razem jednak poeta chce zwrócić naszą szczególną uwagę na temat stale obecny w jego twórczości – na przemijanie”.

 

Pan Jan Czarnecki urodził się w Chwałowicach, gdzie spędził większą część życia. Ukończył Gimnazjum Rolnicze w Chwałowicach oraz Liceum Rolnicze na Wośnikach. Studia wyższe ukończył na SGGW w Warszawie, by następnie powrócić do rodzinnej wsi i podjąć pracę w Technikum Rachunkowości Rolnej, gdzie nauczał przedmiotów zawodowych i prawa.

W 1985 r. przeszedł na emeryturę.

Pisze od wczesnej młodości. Jego poezja ukazywała się w prasie lokalnej i ogólnokrajowej.

Jan Czarnecki brał udział w licznych ogólnopolskich konkursach literackich, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Doceniany w reportażach radiowych oraz artykułach prasowych.

Prezentowany tomik wierszy jest 19 pozycją w dorobku poety.

 

W tym roku poeta otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Jest to najważniejsza w Polsce nagroda przyznawana za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną.

Wydanie tomiku oraz spotkanie promocyjne możliwe było dzięki dotacji, z Lokalnej Grupy Działania „Wspólny Trakt” na projekt MGBP w Iłży pt.:” Moja Mała Ojczyzna-” Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

 

czytaj dalej... na temat: PROMOCJA TOMIKU WIERSZY PANA JANA CZARNECKIEGO PT.: „ODCHODZIMY. ALE SKĄD I DOKĄD?”

WYSTAWA Z OKAZJI ROKU STANISŁAWA MONIUSZKI

Utworzono dnia 11.07.2019
  W roku 2019 obchodzimy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, ojca polskiej opery narodowej. Z tej okazji można obejrzeć okolicznościową wystawę zaprezentowaną w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Skaryszewie. Wystawa została...
czytaj dalej... na temat: WYSTAWA Z OKAZJI ROKU STANISŁAWA MONIUSZKI

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W AKCJI SPOŁECZNEJ FUNDACJI IM. ZBIGNIEWA HERBERTA – „PODARUJ WIERSZ”.

Utworzono dnia 28.06.2019

We współczesnym świecie jesteśmy ciągle zabiegani, nie zwracamy dużej uwagi na innych. A tak niewiele potrzeba aby dać komuś znać, że nam na kimś zależy, że jest nam bliski.

Taki prosty gest, jakim jest podarowanie wiersza, może być gestem przyjaźni, wdzięczności, wsparcia lub pociechy. Jest to też pokazanie, że poświęcamy tej drugiej osobie czas i nasze zainteresowanie.

 

Udział w akcji polega na wybraniu wiersza Zbigniewa Herberta, przepisaniu go odręcznie na okolicznościowej papeterii i podarowaniu osobie przez siebie wybranej. Nie musi być to osoba najbliższa, członek rodziny czy przyjaciel. Może warto także poszukać osób, którym poezja daje otuchę, sens i nadzieję: w domach pomocy społecznej, domach dziecka czy świetlicach środowiskowych. Jest to prosty ludzki gest mogący przynieść wiele radości.


Okolicznościową papeterię można pobrać w naszej bibliotece oraz filiach bibliotecznych.

 

Serdecznie zapraszamy.

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 15

W poprzednim tygodniu: 33

W tym miesiącu: 82

W poprzednim miesiącu: 141

Wszystkich: 1388