Strona główna
Aktualności, strona 1 z 29
Zapraszamy na spotkanie z Robertem Rutkowskim
Już 11 kwietnia zapraszamy Państwa na wyjątkowe spotkanie. Gościem naszej biblioteki będzie Robert Rutkowski, pedagog, mentor, coach, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, specjalista w programie „Sprawa dla reportera”. Spotkania swoje opiera na wydarzeniach z własnego życia ale także na bogatej wiedzy z terapii, które prowadzi. Zgłębia temat uzależnień, mówiąc „prosto z mostu” jak wygląda proces uzależniania i osoby będącej w tym stanie. O wszystkich doświadczeniach mówi bardzo dosadnie, w prosty, zrozumiały sposób. Jest autorem książek: „Pułapki przyjemności”, „Oswoić narkomana” oraz „Toksyczna matka”. W kwietniu ukaże się jego czwarta książka „Alkoiluzja. Wyjście z alkoholowej sekty”.
To wyjątkowe spotkanie w naszej bibliotece odbędzie się już 11 kwietnia, o godz. 16.00.
Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań, zakupienia książek oraz uzyskania autografu. Wstęp wolny.
Zapraszamy serdecznie. Bądźcie Państwo z nami.
Spotkanie dofinansowane w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i przeciwdziałania Narkomanii na lata 2023-2025.
Zmiana godzin pracy w filii w Makowie
Z PAMIĘTNIKA JEŻA EMERYKA – spotkanie autorskie z Panią Martą Wiktorią Trojanowską
Za nami spotkanie z pisarką, autorką książek nie tylko dla dzieci, Panią Martą Trojanowską, która była gościem naszej biblioteki. W barwny sposób opowiedziała uczestnikom spotkania o małym jeżyku pigmejskim – bohaterze książki „Z pamiętnika jeża Emeryka”, którego pierwowzorem jest jeż Fryderyk (należący do autorki). Podczas spotkania dowiedzieliśmy się m.in.: skąd pochodzą takie jeże i czy każdy może go mieć w swoim domu? Co lubią takie jeżyki i jak spędzają czas w ciągu dnia oraz w nocy? Czy z jeżem można się zaprzyjaźnić i „przytulać” tak jak kota czy królika? Co jedzą jeże i dlaczego „ślinią” swoje igły? Ile tuptusiokroków może wykonać jeż podczas nocnej wędrówki oraz dlaczego jeż zrzuca igły?
Na te i inne pytania odpowiedziała pisarka, pokazując piękne zdjęcia jeżyka Fryderyka oraz filmy z jego życia. Jeszcze kilka uwag, jak postępować ze znalezionym jeżem i czy wolno go zabierać z jego naturalnego środowiska. Gdzie zawieźć chorego jeża, aby udzielono mu pomocy? Spotkanie przebiegło w bardzo wesołej atmosferze (nie mogliśmy uwierzyć, że jeże tak szybko biegają), a uśmiechom nie było końca. Na zakończenie wszyscy chętni mogli zakupić książeczkę z autografem i uzyskać pamiątkową pieczęć. A na pamiątkę – pamiątkowe zdjęcie. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas I wraz z nauczycielami z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie. Dziękujemy, że byliście z nami.
Dziękujemy Powiatowemu Instytutowi Kultury za zorganizowanie i zaproszenie Pani Marty. Był to naprawdę wspaniale spędzony czas. A wszystkich obserwujących zapraszamy na krótką fotorelację i do naszej biblioteki, gdzie znajdziecie książkę „Z pamiętnika jeża Emeryka”, do której lektury serdecznie zachęcamy.
FERIE W BIBLIOTECE
Zakończyły się warsztaty organizowane podczas ferii przez naszą bibliotekę oraz filię w Odechowie. W Skaryszewie dzieci i młodzież mogli uczestniczyć w zajęciach proponowanych przez Pracownię Edukacyjną „Alchemik” z Radomia. Podczas tych warsztatów uczestnicy poprzez różnego rodzaju doświadczenia zapoznawali się z zagadnieniami z dziedziny fizyki, chemii oraz nauk przyrodniczych. Zagadnienia te zobrazowane były różnego rodzaju doświadczeniami. Odbywały się one w bajkowej oprawie misji kosmicznej i szkoły Harrego Pottera. Dodatkowo zorganizowano zajęcia z tworzenia teatrzyku kamishibai ( każdy z uczestników wykonał karty i oprawę do swojego teatrzyku) oraz zajęcia walentynkowe, na których uczestnicy nie tylko wykonali kartkę walentynkową według własnego pomysłu ale także zakładkę do książek z walentynkowym motywem, i jak to w bibliotece – nie mogło zabraknąć głośnego czytania książek.
W filii w Odechowie warsztaty odbywały się 3 razy w tygodniu. Były to warsztaty plastyczne, manualne, sensoryczne oraz kucharskie. Dzieci wykonały własne karty do teatrzyku kamishibay oraz kolorowe ozdoby z koralików, ozdabiały koszulki: koralikami, motywami z literatury (prasowanki) czy elementami z filcu. Odbyły się zajęcia kulinarne, na których uczestnicy wykonali czekoladki i deserki z czekoladą. Dodatkowo zajęcia z egzotycznym zwierzątkiem. Dla każdego znalazło się coś ciekawego, a warsztaty cieszyły się dużym powodzeniem. Dziękujemy Dyrektorowi PSP w Odechowie Panu Tomaszowi Gogaczowi za udostępnienie sali do przeprowadzenia warsztatów oraz nauczycielom szkoły za pomoc w ich przeprowadzeniu.
Spotkanie autorskie z Panią Martą Trojanowską
Już 20 lutego zapraszamy na spotkanie z Panią Martą Trojanowską i jeżem Emerykiem.
Wsłuchajmy się w historię o Poli, jej rodzince i afrykańskim jeżu pigmejskim.
Marta Trojanowska to radomska bibliotekarka, autorka książek dla dzieci, ale i tych z historią Radomia tle. Jest także właścicielką jeża, pomysłodawczynią akcji "Radom chroni jeże" zrealizowanej w ubiegłorocznym budżecie obywatelskim miasta.
Spotkanie zorganizowane w ramach akcji Powiatowego Instytutu Kultury MOC BIBLIOTEK objętej patronatem Waldemara Trelki, starosty radomskiego.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki w cenie 15 zł i uzyskania autografu.
Wstęp wolny.
Zapraszamy na warsztaty do Filii w Odechowie
"KRASNAL W KRZYWEJ CZAPCE" audiobook Instytutu Książki
Jest ona dostępna w formie audio na stronie internetowej projektu www.wielki-czlowiek.pl .
https://booksfrompoland.pl/wp-content/uploads/2024/12/Krasnal-w-Krzywej-Czapce-Nowy.mp3?fbclid=IwY2xjawIID2hleHRuA2FlbQIxMAABHcTAZjgqKv6DsEoh1PzXNtFbrpY-XDpx1_wthQy8eL7ygbW44x-MQkaf-Q_aem_u7GIA0hAPzV3uECWhgcznA( w celu odsłuchania kliknij w link).
A wszystkie dzieci, które chciałyby mieć taką książeczkę w formie papierowej na swojej półeczce, zapraszamy do naszej biblioteki oraz filii. Tam czekają na Was wyprawki czytelnicze z książeczką o Krasnalu w Krzywej Czapce.
