NARODOWE CZYTANIE 2023 - „NAD NIEMNEM” ELIZY ORZESZKOWEJ

Utworzono dnia 12.09.2023

W piątek, 8 września, na placu przy skaryszewskim stadionie odbyła się kolejna skaryszewska odsłona Narodowego Czytania - akcji podczas której czytane są najwybitniejsze utwory literatury polskiej.

Lekturą tegorocznej edycji było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, utwór przybliżający folklor, szlacheckie zwyczaje, a także historię Rzeczypospolitej poprzez tematykę Powstania Styczniowego.

Po oficjalnym powitaniu zebranych oraz podkreśleniu wagi wydarzenia, jakim jest Narodowe Czytanie, Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Pan Dariusz Piątek odczytał fragment listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który zaprosił do lektury:

 

Zapraszam Państwa zatem do Narodowego Czytania „Nad Niemnem” … Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też innych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu. I nie zapominajmy o komizmie, o pełnych humoru dialogach i zabawnych sytuacjach. To również wielki walor tej powieści.

 

Fragmenty utworu czytali: Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Pan Dariusz Piątek, Sekretarz Miasta i Gminy Skaryszew Pan Paweł Jędraszek, Dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty Pani Jolanta Rutka, Dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skaryszewie Pani Aneta Wilanowicz, Przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów w Skaryszewie Pani Zofia Żuchowska, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie Pan Daniel Rogala, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Makowie Pani Magdalena Makuch wraz z nauczycielem Panią Lidią Banaszkiewicz, przedstawicielka Stowarzyszenia „Aktywni na Targowej” ze Skaryszewa Pani Grażyna Pluszczyńska, Przewodniczący Osiedla Centrum Pan Paweł Derlecki, Pani Jolanta Kaczkowska (czytelniczka), Pani Dorota Lis bibliotekarka z Filii Bibliotecznej MGBP w Makowie oraz uczniowie wraz z nauczycielami ze szkół podstawowych: Nadia Wanat ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego z Sołtykowa, Błażej Kopyt, Julia Osowska i Pani Katarzyna Zielińska ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego z Makowa oraz Jakub Rogulski i Julia Madejska ze Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich ze Skaryszewa.

Ponadto zaproszenie do udziału w akcji przyjęli Radna Rady Miejskiej Pani Justyna Grys, dyrektorzy ze szkół podstawowych z terenu gminy Skaryszew, Dyrektor PSP w Skaryszewie Pani Marzena Wdowiak, Dyrektor PSP w Sołtykowie Pani Wioletta Witkowska-Kundys, Dyrektor PSP w Odechowie Pan Tomasz Gogacz, Dyrektor PSP w Modrzejowicach Pan Artur Janiak, Dyrektor PSP w Makowcu Pan Jacek Nowak, oraz czytelnicy naszej biblioteki oraz uczniowie ze szkoły podstawowej w Skaryszewie.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu wydarzenia Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Skaryszewie oraz Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Skaryszewie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym i zapraszamy za rok.

Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/bibliotekaskaryszew

 

 

Utworzono: 12.09.2023