PROMOCJA TOMIKU WIERSZY PANA JANA CZARNECKIEGO PT.: „ODCHODZIMY. ALE SKĄD I DOKĄD?”
W poniedziałek, 26 sierpnia, w naszej bibliotece odbyła się promocja tomiku wierszy Pana Jana Czarneckiego pt.”Odchodzimy, Ale skąd i dokąd?” Zebranych przywitała Pani Joanna Dagmara Borkowicz, dyrektor MGBP w Skaryszewie.
Spotkanie rozpoczęło się krótką prelekcją na temat życia i twórczości poety, którą wygłosiła Dyrektor MGBP w Iłży Pani Teresa Niewczas. Niestety zebrani nie mogli osobiście poznać autora, gdyż zły stan zdrowia nie pozwolił mu na udział w spotkaniu.
Organizatorzy przedstawili Pana Jana poprzez reportaż z promocji ww zbiorku, który odbył się w iłżeckiej bibliotece.
Jakie tematy porusza poeta w swoim najnowszym tomiku wierszy charakteryzuje, we wstępie do tego tomiku, dr. Hab. Katarzyna Smyk: „Odchodzimy” - zaproszenie w drogę, uświadamiające, że jesteśmy pielgrzymami przez życie, przez przestrzeń i czas, przez doświadczenia, uczucia, relacje z bliskimi i obcymi ludźmi, ze wspomnieniami, z marzeniami. Tym razem jednak poeta chce zwrócić naszą szczególną uwagę na temat stale obecny w jego twórczości – na przemijanie”.
Pan Jan Czarnecki urodził się w Chwałowicach, gdzie spędził większą część życia. Ukończył Gimnazjum Rolnicze w Chwałowicach oraz Liceum Rolnicze na Wośnikach. Studia wyższe ukończył na SGGW w Warszawie, by następnie powrócić do rodzinnej wsi i podjąć pracę w Technikum Rachunkowości Rolnej, gdzie nauczał przedmiotów zawodowych i prawa.
W 1985 r. przeszedł na emeryturę.
Pisze od wczesnej młodości. Jego poezja ukazywała się w prasie lokalnej i ogólnokrajowej.
Jan Czarnecki brał udział w licznych ogólnopolskich konkursach literackich, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Doceniany w reportażach radiowych oraz artykułach prasowych.
Prezentowany tomik wierszy jest 19 pozycją w dorobku poety.
W tym roku poeta otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Jest to najważniejsza w Polsce nagroda przyznawana za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną.
Wydanie tomiku oraz spotkanie promocyjne możliwe było dzięki dotacji, z Lokalnej Grupy Działania „Wspólny Trakt” na projekt MGBP w Iłży pt.:” Moja Mała Ojczyzna-” Cudze chwalicie, swego nie znacie”.