Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie

PROMOCJA TOMIKU WIERSZY PANA JANA CZARNECKIEGO PT.: „ODCHODZIMY. ALE SKĄD I DOKĄD?”

Utworzono dnia 27.08.2019

W poniedziałek, 26 sierpnia, w naszej bibliotece odbyła się promocja tomiku wierszy Pana Jana Czarneckiego pt.”Odchodzimy, Ale skąd i dokąd?” Zebranych przywitała Pani Joanna Dagmara Borkowicz, dyrektor MGBP w Skaryszewie.

Spotkanie rozpoczęło się krótką prelekcją na temat życia i twórczości poety, którą wygłosiła Dyrektor MGBP w Iłży Pani Teresa Niewczas. Niestety zebrani nie mogli osobiście poznać autora, gdyż zły stan zdrowia nie pozwolił mu na udział w spotkaniu.

Organizatorzy przedstawili Pana Jana poprzez reportaż z promocji ww zbiorku, który odbył się w iłżeckiej bibliotece.

Jakie tematy porusza poeta w swoim najnowszym tomiku wierszy charakteryzuje, we wstępie do tego tomiku, dr. Hab. Katarzyna Smyk: „Odchodzimy” - zaproszenie w drogę, uświadamiające, że jesteśmy pielgrzymami przez życie, przez przestrzeń i czas, przez doświadczenia, uczucia, relacje z bliskimi i obcymi ludźmi, ze wspomnieniami, z marzeniami. Tym razem jednak poeta chce zwrócić naszą szczególną uwagę na temat stale obecny w jego twórczości – na przemijanie”.

 

Pan Jan Czarnecki urodził się w Chwałowicach, gdzie spędził większą część życia. Ukończył Gimnazjum Rolnicze w Chwałowicach oraz Liceum Rolnicze na Wośnikach. Studia wyższe ukończył na SGGW w Warszawie, by następnie powrócić do rodzinnej wsi i podjąć pracę w Technikum Rachunkowości Rolnej, gdzie nauczał przedmiotów zawodowych i prawa.

W 1985 r. przeszedł na emeryturę.

Pisze od wczesnej młodości. Jego poezja ukazywała się w prasie lokalnej i ogólnokrajowej.

Jan Czarnecki brał udział w licznych ogólnopolskich konkursach literackich, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Doceniany w reportażach radiowych oraz artykułach prasowych.

Prezentowany tomik wierszy jest 19 pozycją w dorobku poety.

 

W tym roku poeta otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Jest to najważniejsza w Polsce nagroda przyznawana za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną.

Wydanie tomiku oraz spotkanie promocyjne możliwe było dzięki dotacji, z Lokalnej Grupy Działania „Wspólny Trakt” na projekt MGBP w Iłży pt.:” Moja Mała Ojczyzna-” Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

 

PROMOCJA TOMIKU WIERSZY PANA JANA CZARNECKIEGO PT.: „ODCHODZIMY. ALE SKĄD I DOKĄD?”

Utworzono dnia 27.08.2019, 12:36

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Luty 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 14

W poprzednim tygodniu: 36

W tym miesiącu: 130

W poprzednim miesiącu: 110

Wszystkich: 1962