SKARYSZEWSKIE "NARODOWE CZYTANIE" Z NAGRODAMI

Utworzono dnia 04.09.2020

 

 

Już po raz dziewiąty, skaryszewska biblioteka zaprasza do udziału w ogólnopolskiej akcji NARODOWEGO CZYTANIA, a odsłoną tegorocznej edycji jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Od wielu lat impreza odbywała się w klimatycznej scenerii skaryszewskiego rynku. Tym razem jednak sytuacja epidemiczna w kraju nie pozwala na tradycyjną formę uczestnictwa uczniów i mieszkańców w tym kulturalnym i czytelniczym zrywie narodowym. Dlatego na wspólne czytanie utworu w tym roku zapraszamy do….. Internetu.

O godz. 12.00 na stronie www.biblioteka.skaryszew.pl  i www.skaryszew.pl oraz na funpagach skaryszewskiej biblioteki i naszej gminy udostępniony zostanie film z fragmentami lektury, w którym w role bohaterów utworu wcielili się m.in. burmistrz Pan Dariusz Piątek, radna Rady Miejskiej Anna Borkowicz, czy też nasze bibliotekarki.

Zachęcam do udziału w Narodowym Czytaniu. W szczególności chciałbym, aby uczniowie uczestniczyli w tej wartościowej akcji i uważnie wsłuchali się we fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego – do udziału w akcji zachęca burmistrz Skaryszewa, Dariusz Piątek.

A dlaczego?

Bo dla uczniów, którzy wezmą udział w akcji proponujemy zabawę z nagrodami – Przygotowaliśmy dwanaście pytań ze znajomości Balladyny, a tym, którzy odpowiedzą najlepiej przekażemy atrakcyjne nagrody wraz z egzemplarzem lektury z pamiątkową pieczęcią tegorocznej akcji– zachęca pomysłodawca konkursu, burmistrz Dariusz Piątek.

Zestaw pytań prezentujemy poniżej. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych. Wszystkie szkoły z terenu gminy Skaryszew prosimy o rozpowszechnienie konkursu wśród swoich uczniów.

Na odpowiedzi w konkursie ze znajomości Balladyny czekamy do 15 września, prosimy je nadsyłać na adres promocja@skaryszew.pl (w mailu trzeba podać imię i nazwisko, nazwę szkoły oraz numer telefonu). Rozstrzygnięcie konkursu oraz losowanie nagród nastąpi w piątek, 18 września.

Przypomnijmy, akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zapoczątkowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.

W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, w warszawskim Ogrodzie Saskim, rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Balladyna Juliusza Słowackiego jest wybitnym dziełem polskiego romantyzmu. Dramat wydano w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i rozmów o wspólnej historią i przyszłym losem narodu. Balladyna jest psychologiczną analizą postaw i czynów bohaterów, uniwersalnym przekazem o zdarzeniach, zachowaniach i losach ludzi. Wywarła duży wpływ na sztukę -  muzykę, malarstwo czy rzeźbę, do dziś powstają jej liczne inscenizacje – www.prezydent.pl

Pytania konkursowe:

1.Jak miała na imię siostra Balladyny?
2.Co się zepsuło w powozie Kirkora?
3.W jaki sposób Kirkor miał wybrać żonę?
4.Kto to powiedział ?

Matko, w lesie są maliny,
Niechaj idą w las dziewczyny,
Która więcej malin zbierze,
Tę za żonę pan wybierze.

5.Która z sióstr uzbierała więcej malin?
6.Słudzy Goplany to:
7.W co Goplana zamieniła Grabca?
8.Kto podszywał się pod głos Aliny?
9.Powód dla którego Balladyna zabiła swoją siostrę ?
10.W jaki sposób zabiła Balladyna Alinę?
11. Czego symbolem na czole Balladyny była krwawa plama?
12. Kto zakochał się w zmarłej Alinie?

Autor: Joanna Sowa

UMiG w Skaryszewie