Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie

AKTUALNOŚCI, strona 1:

SKARYSZEWSKA ODSŁONA "NARODOWEGO CZYTANIA" - JULIUSZ SŁOWACKI BALLADYNA

Utworzono dnia 05.09.2020

Zapraszamy Państwa na kolejną edycję skaryszewskiego „Narodowego Czytania”, która w tym roku wyjątkowo odbędzie się on-line. Zaprezentujemy Państwu dwa fragmenty utworu polskiego romantyzmu, a mianowicie „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Będą to Akt I scena II: w roli Kirkora Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Pan Dariusz Piątek, w roli Wdowy Pani Maria Ostrowska Stowarzyszenie „Aktywni na Targowej”, w roli Aliny Radna Rady Miejskiej w Skaryszewie Pani Anna Borkowicz, w roli Balladyny Pani Wioleta Ważna, w podwójnej roli Skierki i Sługi Dyrektor MGOK w Skaryszewie Pan Daniel Rogala.

Drugim fragmentem będzie Akt II, scena I, w którym wystąpią Panie Bibliotekarki z MGBP w Skaryszewie: w roli Goplany Pani Dorota Lis, w roli Skierki Pani Joanna Rynio, w roli Aliny Pani Joanna Borkowicz, w roli Balladyny Pani Agnieszka Ruszczyk, w potrójnej roli Filona, Chochlika i Grabca Pani Danuta Celej i w podwójnej roli Pustelnika i Głosu z wierzby Pani Monika Deja-Cieciora.

Zdjęcia z nagrania możecie Państwo obejrzeć w galerii poniżej.

Mamy nadzieję, że włączycie się Państwo do akcji i wspólnie będziemy celebrować czytanie największych dzieł literatury polskiej.

Życzymy miłego odbioru.

BALLADYNĘ CZAS ZACZĄĆ.

czytaj dalej... na temat: SKARYSZEWSKA ODSŁONA "NARODOWEGO CZYTANIA" - JULIUSZ SŁOWACKI BALLADYNA

SKARYSZEWSKIE "NARODOWE CZYTANIE" Z NAGRODAMI

Utworzono dnia 04.09.2020

 

 

Już po raz dziewiąty, skaryszewska biblioteka zaprasza do udziału w ogólnopolskiej akcji NARODOWEGO CZYTANIA, a odsłoną tegorocznej edycji jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Od wielu lat impreza odbywała się w klimatycznej scenerii skaryszewskiego rynku. Tym razem jednak sytuacja epidemiczna w kraju nie pozwala na tradycyjną formę uczestnictwa uczniów i mieszkańców w tym kulturalnym i czytelniczym zrywie narodowym. Dlatego na wspólne czytanie utworu w tym roku zapraszamy do….. Internetu.

O godz. 12.00 na stronie www.biblioteka.skaryszew.pl  i www.skaryszew.pl oraz na funpagach skaryszewskiej biblioteki i naszej gminy udostępniony zostanie film z fragmentami lektury, w którym w role bohaterów utworu wcielili się m.in. burmistrz Pan Dariusz Piątek, radna Rady Miejskiej Anna Borkowicz, czy też nasze bibliotekarki.

Zachęcam do udziału w Narodowym Czytaniu. W szczególności chciałbym, aby uczniowie uczestniczyli w tej wartościowej akcji i uważnie wsłuchali się we fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego – do udziału w akcji zachęca burmistrz Skaryszewa, Dariusz Piątek.

A dlaczego?

Bo dla uczniów, którzy wezmą udział w akcji proponujemy zabawę z nagrodami – Przygotowaliśmy dwanaście pytań ze znajomości Balladyny, a tym, którzy odpowiedzą najlepiej przekażemy atrakcyjne nagrody wraz z egzemplarzem lektury z pamiątkową pieczęcią tegorocznej akcji– zachęca pomysłodawca konkursu, burmistrz Dariusz Piątek.

Zestaw pytań prezentujemy poniżej. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych. Wszystkie szkoły z terenu gminy Skaryszew prosimy o rozpowszechnienie konkursu wśród swoich uczniów.

Na odpowiedzi w konkursie ze znajomości Balladyny czekamy do 15 września, prosimy je nadsyłać na adres promocja@skaryszew.pl (w mailu trzeba podać imię i nazwisko, nazwę szkoły oraz numer telefonu). Rozstrzygnięcie konkursu oraz losowanie nagród nastąpi w piątek, 18 września.

Przypomnijmy, akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zapoczątkowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.

W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, w warszawskim Ogrodzie Saskim, rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Balladyna Juliusza Słowackiego jest wybitnym dziełem polskiego romantyzmu. Dramat wydano w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i rozmów o wspólnej historią i przyszłym losem narodu. Balladyna jest psychologiczną analizą postaw i czynów bohaterów, uniwersalnym przekazem o zdarzeniach, zachowaniach i losach ludzi. Wywarła duży wpływ na sztukę -  muzykę, malarstwo czy rzeźbę, do dziś powstają jej liczne inscenizacje – www.prezydent.pl

Pytania konkursowe:

1.Jak miała na imię siostra Balladyny?
2.Co się zepsuło w powozie Kirkora?
3.W jaki sposób Kirkor miał wybrać żonę?
4.Kto to powiedział ?

Matko, w lesie są maliny,
Niechaj idą w las dziewczyny,
Która więcej malin zbierze,
Tę za żonę pan wybierze.

5.Która z sióstr uzbierała więcej malin?
6.Słudzy Goplany to:
7.W co Goplana zamieniła Grabca?
8.Kto podszywał się pod głos Aliny?
9.Powód dla którego Balladyna zabiła swoją siostrę ?
10.W jaki sposób zabiła Balladyna Alinę?
11. Czego symbolem na czole Balladyny była krwawa plama?
12. Kto zakochał się w zmarłej Alinie?

Autor: Joanna Sowa

UMiG w Skaryszewie

czytaj dalej... na temat: SKARYSZEWSKIE "NARODOWE CZYTANIE" Z NAGRODAMI

IBUK LIBRA - "CZYTELNIA CZYNNA CAŁĄ DOBĘ"

Utworzono dnia 04.09.2020

 

 

Serdecznie zachęcamy Państwa do korzystania z darmowych pozycji książkowych na portalu IBUK LIBRA, gdzie do dyspozycji jest 2409 publikacje z różnej tematyki.

Wszystkie tytuły dostępne są na stronie libra.ibuk.pl po uprzednim zalogowaniu do konta użytkownika. Kody PIN niezbędne do logowania można pobrać w siedzibie naszej Biblioteki oraz jej filiach.

Jednocześnie informujemy, że czytelnicy, którzy już korzystają z zasobów Ibuk Libry nie muszą pobierać nowego kodu do logowania, gdyż ważność wszystkich kodów PIN (otrzymanych w bibliotece) jest przedłużona na kolejne 12 miesięcy (tj. do 2 września 2021r.).

 

ZAPRASZAMY NA IX EDYCJĘ "NARODOWEGO CZYTANIA"

Utworzono dnia 31.08.2020

Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę „Narodowego Czytania”, które w tym roku odbędzie się 5 września 2020 r.

 

Jest to już IX edycja ogólnopolskiej akcji, której lekturą będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Niestety, ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną, nie będziemy mogli spotkać się w rynku. Fragmenty utworu zostaną nagrane, a następnie udostępnione w formie filmiku na stronach www oraz portalach społecznościowych Biblioteki oraz Urzędu Gminy.

 

Spotkajmy się zatem w sieci i celebrujmy wspólne czytanie najwybitniejszych utworów literatury polskiej.

 

5 września 2020, godz. 12.00.

 

czytaj dalej... na temat: ZAPRASZAMY NA IX EDYCJĘ "NARODOWEGO CZYTANIA"

W PONIEDZIAŁEK, 17 SIERPNIA, BIBLIOTEKA BĘDZIE NIECZYNNA

Utworzono dnia 11.08.2020

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Skaryszewie Nr 3/2020 z dnia 23 czerwca 2020 r., dzień 17 sierpnia 2020 r. (poniedziałek) w MGBP w Skaryszewie oraz filiach bibliotecznych, będzie dniem wolnym od pracy, w zamian za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia 2020 r. – art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

 

 

INFORMACJA

Utworzono dnia 20.07.2020

Drodzy Czytelnicy! 

Informujemy, że 17 sierpnia 2020r. (poniedziałek) jest dniem wolnym od pracy w zamian za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia 2020r.

Biblioteka główna oraz filie będą zamknięte. 

 

czytaj dalej... na temat: INFORMACJA

ZAPRASZAMY DO FILII W MODRZEJOWICACH

Utworzono dnia 19.06.2020

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 57

W poprzednim tygodniu: 43

W tym miesiącu: 152

W poprzednim miesiącu: 116

Wszystkich: 2985