Strona główna

Aktualności, strona 23 z 25

"PARA BUCH! KSIĄŻKA W RUCH!"

Utworzono: 29.05.2019

Biblioteka w Skaryszewie, jako jedna ze stu innych placówek z całego kraju, zakwalifikowała się do pilotażowej edycji projektu „Para-buch! Książka w ruch!”, projektu Fundacji Społeczeństwa Informacyjnego oraz niemieckiej fundacji Deutsche Telekom Stiftung.

Celem projektu jest promocja czytelnictwa książek popularnonaukowych wśród dzieci w wieku 3-10 lat. To nowatorskie przedsięwzięcie łączące w sobie promocję książki popularnonaukowej, rozbudzanie wśród młodszych dzieci ciekawości świata, rozwój ich umiejętności językowych i kształtowanie nawyku czytania.

Projekt zakłada organizowanie zajęć obejmujących głośne czytanie oraz działań popularyzujących książkę i wiedzę w zakresie dziedzin STEM (matematyki, technologii czy nauk przyrodniczych).

Wśród pięciu pilotażowych województw, oprócz województwa mazowieckiego znalazły się: lubelskie, łódzkie, małopolskie i warmińsko-mazurskie.

Już wkrótce więcej informacji o naborze i sposobie realizacji projektu.

 

 

"JAK POWSTAJE KSIĄŻKA"-WARSZTATY DLA NAJMŁODSZYCH.

Utworzono: 09.05.2019

W związku z rozpoczynającym się Tygodniem Bibliotek, 6 maja w naszej bibliotece odbyły się warsztaty edukacyjne pt. „Jak powstaje książka”. Zajęcia przeprowadziła pani Joanna Tyluś-Malak z Wydawnictwa „Kurza Stopka”. W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas II i III z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie.
Warsztaty dotyczyły procesu powstawania książek. Zadaniem uczestników było utworzenie własnej książki przy użyciu różnych technik. Pani Joanna pokazała uczestnikom, jak powstaje książka od momentu zrodzenia się pomysłu poprzez pisanie, obróbkę tekstu, ilustracje, okładkę do otrzymania produktu finalnego – książki. Dzieci zobaczyły ilustracje i płyty drukarskie oraz książki, z których powstały te ilustracje. Po krótkim wstępie uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnego działania wykorzystując przeróżne techniki. Dzieci dostały papier na książki, karton na okładkę ich zadaniem było wykonanie książeczki według własnego pomysłu. Pani Joanna pokazała dzieciom technikę jak z arkusza zrobić składkę oraz jak wykonać okładkę. Narzędzia i materiały, jakie miały do dyspozycji to: prasa graficzna, wykrawarka, gilotyna, formy do wycinania, przyrząd do łączenia okładek z blokiem książeczki, farby, kolorowy karton, kredki, klej, nożyczki, sznurek. Dzieci miały okazję zapoznać się z techniką druku offsetowego, każdy z uczestników mógł wykonać ilustrację na prasie drukarskiej, techniką wykrawania wzorów na wykrawarce.

Zajęcia były twórczą zabawą bazująca na plastycznych eksperymentach.
Na zakończenie warsztatów dzieci otrzymały książeczki autorstwa p. Joanny Tyluś-Malak ale najważniejsze było to, że wychodziły z książeczką własnoręcznie wykonaną.

ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA Z OKAZJI TYGODNIA BIBLIOTEK

Utworzono: 07.05.2019

Z okazji Tygodnia Bibliotek zapraszamy do udziału w zajęciach zorganizowanych w naszej bibliotece.

W programie m.in. głośne czytanie, teatrzyk kamishibai, zabawy z Photonem, gry planszowe, zabawy literackie dla najmłodszych.

Zapraszamy w godzinach otwarcia biblioteki.

ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA BIBLIOTEKARZA I TYGODNIA BIBLIOTEK

Utworzono: 07.05.2019

PREZENT OD IBUK LIBRY Z OKAZJI DNIA BIBLIOTEKARZA I TYGODNIA BIBLIOTEK 2019

Utworzono: 07.05.2019

Wyjątkowy prezent od Ibuk Libry z okazji Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek 2019.

W dniach od 8 maja do 8 czerwca dostępnych będzie 900 dodatkowych publikacji z kategorii „Literatura faktu”.

"JAK POWSTAJE KSIĄŻKA" - KREATYWNE WARSZTATY DLA DZIECI.

Utworzono: 30.04.2019

LEKCJA HISTORII O ASP. JANIE ABRAMCZYKU

Utworzono: 26.04.2019

Dnia 24 kwietnia w naszej bibliotece odbyła się nietypowa lekcja historii przygotowana przez uczniów klas Mundurowych LO w Chwałowicach. Podczas godzinnej prelekcji młodzież wraz z opiekunem opowiedzieli historię asp. Jana Abramczyka komendanta Policji Państwowej w Skaryszewie, ofiary zbrodni katyńskiej, jeńca obozu w Ostaszkowie. Zamordowanego przez NKWD 23.04.1940 strzałem w tył głowy i pogrzebanego w masowych dołach w Miednoje.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 7 PSP w Skaryszewie, którzy oprócz ww prelekcji mogli także wysłuchać wywiadu z córką asp. Abramczyka, Panią Haliną Drachal, wieloletnim Prezesem Stowarzyszenia „Warszawska Rodzina Policyjna 1939”, która w bardzo przystępny, ciepły i emocjonalny sposób opowiadała o ojcu i ostatnich chwilach z nim spędzonych.

Podsumowaniem spotkania był wspólny przemarsz młodzieży do Dębu Katyńskiego im. asp. Jana Abramczyka znajdującego się na ulicy Wojsko Polskiego przy dawnej szkole podstawowej, zapalenie symbolicznych zniczy oraz uczczenie Jego pamięci minutą ciszy.

ZAPRASZAMY NA LEKCJĘ HISTORII

Utworzono: 18.04.2019

WESOŁYCH ŚWIĄT

Utworzono: 16.04.2019

„OBYWATEL „IGŁA” - KRAWIEC ZE SKARYSZEWA” - PROMOCJA KSIĄŻKI PROF. GRZEGORZA MOTYKI.

Utworzono: 29.03.2019

26 marca 2019 roku w naszej bibliotece odbyła się promocja książki prof. Grzegorza Motyki, „Obywatel „Igła” - krawiec ze Skaryszewa. Analiza mikrohistoryczna kontrrewolucji wyklętych.

Spotkanie z autorem poprowadził prof. Marek Wierzbicki z radomskiej delegatury IPN, wprowadzając zebranych w tematykę losów żołnierzy wyklętych w powojennej Polsce i ich walki z reżimem sowieckim.

 

Publikacja opowiada losy Tadeusza Zielińskiego pseudonim „Igła”, młodego 19 letniego żołnierza Armii Krajowej, działającego w regionach radomskim i kieleckim. Uczestniczył w walkach z NKWD i KBW, zasłynął wykonaniem zamachu (w skaryszewskich lasach) na ppłk. Alfreda Wnukowskiego, dowódcy rzeszowskiego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ścigany przez ww. formację, był nieuchwytny.

24 czerwca 1948 roku został ranny w wyniku zamachu, nie chcąc trafić do niewoli wysadził się granatem.

Książka powstała na podstawie badań dokumentów przeprowadzonych w archiwach polskich i zagranicznych.

 

 

 

Grzegorz Motyka – profesor doktor habilitowany, historyk, politolog zajmuje się m.in. kwestią antykomunistycznego oporu w Europie Środkowej po 1944 r. oraz problematyką stosunków polsko-ukraińskich po 1939 r. Napisał m.in. takie pozycje, jak: „Na białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953” (Kraków 2014), „Wołyń 43”(Kraków 2016), „Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła”. Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947” (Kraków 2011).