CYBERZAGROŻENIA – wykład profilaktyczny w bibliotece

Utworzono dnia 29.11.2022

W środę, 23 listopada, odbył się wykład profilaktyczny, którego tematem były cyberzagrożenia, a w szczególności cyberprzemoc (cyberbullying). Pani Irmina Małek-Przepiórka (prowadząca także wykład o walizce edukacyjnej) przybliżyła zebranym różne rodzaje zagrożeń występujących w sieci. Na wstępie omówiła zagadnienie hejtu w sieci oraz wskazała, w jaki sposób z nim walczyć. Zaznaczyła, że zawsze trzeba reagować, bowiem nawet nierzetelna ani nierzeczowa krytyka może stać się hejtem. Następnie omówiła takie zagadnienia, jak: sexting, cyberstalking, grooming czy phishing. Poszczególne definicje zagrożeń zostały zobrazowane przykładami oraz odnośnikami, co grozi za dane przestępstwo w świetle kodeksu karnego.

Prowadząca dała wskazówki, w jaki sposób chronić młodzież i na co zwracać uwagę.

Tematyka wykładu skłoniła zebranych do dyskusji, przytaczania zasłyszanych przykładów oraz refleksji.

Warto pamiętać,że w sieci nie jesteśmy do końca anonimowi. Każdy kto dokona przemocy w sieci może zostać zidentyfikowany.

Prelekcję przeprowadziła Irmina Małek-Przepiórka, psycholog, seksuolog, psychoterapeuta psychoanalityczny. Od 20 lat działa na rzecz dzieci i młodzieży w obszarze profilaktyki społecznej przeciwdziałającej uzależnieniom, zagrożeniom związanym z cyberprzestępczością oraz bezpieczeństwem osób starszych.

Prelekcje realizowane są w ramach projektu MGBP w Skaryszewie pt. „Uzależnieniom mówimy NIE!”, dofinansowanego z budżetu Gminy Skaryszew w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na Rok 2022.

Wszystkie wykorzystane na wykładzie spoty można obejrzeć na kanale YouTube MGBP w Skaryszewie:

https://www.youtube.com/channel/UCpB0A_nCQRzPB0Rz_feSs6w

 

Utworzono: 29.11.2022