Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie

XIX TYDZIEŃ BIBLIOTEK W MIEJSKO-GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W SKARYSZEWIE

Utworzono dnia 19.05.2022

XIX Tydzień Bibliotek już za nami. W ogólnopolską akcję, odbywającą się między 8 a 13 maja, promującą czytelnictwo, biblioteki i bibliotekarzy włączyła się także nasza biblioteka wraz ze swoimi filiami. Akcję rozpoczęły obchody Dnia Bibliotekarza zorganizowane w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zakrzewie. Podczas spotkania zostały wręczone podziękowania dla gminnych bibliotek za pracę na rzecz lokalnych społeczności. Nagrody wręczali Waldemar Trelka – starosta radomski, członek Zarządu Powiatu Roman Frąk oraz Pani Renata Metzger, dyrektorka Powiatowego Instytutu Kultury.

Miło jest nam poinformować, że nasza biblioteka otrzymała dodatkową nagrodę. Znaleźliśmy się mianowicie w gronie trzech najlepszych bibliotek powiatu radomskiego, które w 2021r. wyróżniły się w działaniach.

W tym roku, nawiązując do hasła „Biblioteka – świat w jednym miejscu” odbyły się dwa spotkania autorskie. Zaproszeni goście zabrali nas w podróż do dwóch odrębnych światów i kultur.

8 maja odbyło się  spotkanie z Tanyą Valko, polską pisarką i poetką, arabistką i podróżniczką, która na początku lat 80. wyjechała na Bliski Wschód wraz ze swoim mężem– stąd i tematyka książek pisarki. Pobyt za granicą pozwolił jej na poznawanie obyczajowości, zwyczajów, życia codziennego mieszkańców, które następnie ukazane zostały w bestsellerowych sagach: arabskiej i azjatyckiej.

Kolejnym spotkaniem był wieczór autorski z Panią Agnieszką Martinką, która opowiedziała o swojej podróży śladami Ojca zesłanego podczas II wojny światowej na Ural, do kopalni węgla kamiennego – łagru w Połowince. Pani Agnieszka przejechała rowerem ponad 4,5 tys. km. Podczas swojej podróży poznała wiele osób, historii ich życia. Poznała zabytki, kulturę i tradycję Litwy i Rosji, podziwiała przyrodę. Wszystko to opisała w swojej książce: „Połowinka . Rowerem przez Ural, do miejsca zesłania Ojca. Wspomnienie Ojca, wspomnienia córki”.

Tydzień bibliotek to także działania w bibliotecznych filiach. Z racji ogłoszonego przez Sejm RP roku 2022 rokiem Marii Konopnickiej wiele działań wiązało się z tą właśnie rocznicą. W Filii bibliotecznej w Makowie odbyło się głośne czytanie utworów Marii Konopnickiej i Karola Makuszyńskiego. Ogłoszony został także konkurs plastyczny dla młodszych dzieci pt. "Przyjażń między bohaterami utworów literackich M. Konopnickiej i K. Makuszyńskiego". Starsi czytelnicy biblioteki mogli wziąć udział w zabawie w sleeveface czyli "Ubierz się w książkę", w wyniku której powstała galeria zdjęć z okładką książki w roli głównej.

Także w Filii bibliotecznej w Odechowie działania skupiły się wokół postaci Marii Konopnickiej. Dzieci przybyłe do biblioteki wysłuchały najpiękniejszych wierszy poetki oraz utworu „Na jagody”. W bibliotece miało też miejsce niezwykłe wydarzenie – filię odwiedziła Maria Konopnicka, w której postać wcieliła się Natalia Bardziak, uczennica klasy VII, biorąca udział w międzyszkolnym konkursie literackim organizowanym przez MGBP w Skaryszewie, pt. Spotkanie z Marią. W Filii obchodzono także wyjątkową rocznicę – 5-lecie istnienia klubu czytelniczego „Rozczytajmy Odechów”.

Tydzień Bibliotek obchodzony był także w Filii bibliotecznej w Modrzejowicach, gdzie dzieci mogły bawić się w teatr. Dzięki teatrzykowi kamishibai mogły śledzić losy bohaterów legend i baśni, a także tworzyć własne historie za pomocą pacynek.

Więcej o naszych działaniach w ramach XIX Tygodnia Bibliotek można przeczytać na fanpage'u biblioteki https://www.facebook.com/bibliotekaskaryszew – do czego serdecznie zachęcamy.

 

XIX Tydzień Bibliotek

Utworzono dnia 19.05.2022, 10:45

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Sierpień 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 4

W poprzednim tygodniu: 41

W tym miesiącu: 77

W poprzednim miesiącu: 166

Wszystkich: 7140