Strona główna

Aktualności, strona 23 z 27

WYSTAWA MALARSTWA PANI STEFANII WÓJCIK

Utworzono: 21.11.2019

Serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Pani Stefanii Wójcik

Pani Stefania jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, studiowała na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków.
Nagradzana i wyróżniana w różnych konkursach.
Ulubionym tematem Pani Stefanii są bukiety oraz pejzaże.
Zachęcamy do zakupu wystawionych prac. Będzie to niewątpliwie wspaniały prezent na zbliżające się święta.

VII RADOMSKIE TARGI WYDAWNICTW REGIONALNYCH

Utworzono: 18.11.2019

Serdecznie zapraszamy na VII Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych, które odbędą się w dniach 22-23 listopada 2019 r. we foyer sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej , ulica Żeromskiego 53.

Podczas targów swój dorobek wydawniczy zaprezentują instytucje i wydawnictwa regionalne oraz ogólnopolskie. Można będzie spotkać się z autorami książek i zdobyć ich autograf.

Podczas pierwszego dnia targów wręczona zostanie Nagroda Literacka Miasta Radomia.

Szczegółowy program znajduje się na stronie MBP w Radomiu w zakładce

http://www.mbpradom.pl/index.php/2-nieskategoryzowane/1613-program-targow-2019

zaś Harmonogram spotkań

http://www.mbpradom.pl/index.php/2-nieskategoryzowane/1612-ksiazka-z-autografem-2019

RADOM W OKRESIE II WOJNY ŚWIATOWEJ - PRELEKCJA DR. SEBASTIANA PIĄTKOWSKIEGO

Utworzono: 14.11.2019

W dniu 13 listopada gościliśmy dr. Sebastiana Piątkowskiego, historyka, pracownika radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Zaproszony gość przedstawił sytuację w Polsce oraz Generalnego Gubernatorstwa w Radomiu, podczas II wojny światowej.

Poruszał m.in. tematykę dotyczącą Dystryktu Radomskiego, zmian urbanistycznych w Radomiu, powstania radomskiego getta, a także utworzenia radomskiego centrum przemysłowego dla Niemców.

Prelekcja opatrzona była pokazem slajdów- zdjęć przedstawiających miasto i jego mieszkańców

w czasie wojny. Zakończyła się dyskusją na temat zagadnień dotyczących ww okresu w regionie radomskim, ze szczególnym zwróceniem uwagi na działania wojenne na terenie Skaryszewa i okolic. Zebrani dzielili się wspomnieniami o swoich najbliższych i opowiadaniami zasłyszanymi w domach.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z DR. SEBASTIANEM PIĄTKOWSKIM

Utworzono: 06.11.2019

 Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z dr. Sebastianem Piątkowskim, historykiem, pracownikiem radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, nominowanym do Radomskiej Nagrody Literackiej Miasta Radomia za publikację” Radom w latach wojny i okupacji niemieckiej (1939-1945)”(IPN, 2018).

Spotkanie odbędzie się 15 listopada 2019r. o godz.17.00 w siedzibie biblioteki na ul. Targowej 14 w Skaryszewie.

 

CZYTAJ PL - 12 SUPER KSIĄŻEK. CZYTAJ LUB SŁUCHAJ ZA DARMO

Utworzono: 06.11.2019

W listopadzie serdecznie zapraszamy do korzystania z darmowych e-booków/audiobooków w ramach ogólnopolskiej akcji Czytaj.pl.

Kody QR do zeskanowania z plakatów umieszczonych w przestrzeni przy bibliotece.

Aby móc korzystać z darmowych publikacji należy ściągnąć darmową aplikację Woblink, zalogować się, zeskanować kod QR i czytać lub słuchać za darmo do 30.11.2019r.

WIECZÓR TAJEMNIC Z LESSIEM I MAJĄ W SKARYSZEWSKIEJ BIBLIOTECE.

Utworzono: 08.10.2019

Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek już za nami.

Skaryszewska edycja akcji odbyła się 4 października, w godzinach wieczornych. Do biblioteki przybyli młodzi czytelnicy, by wspólnie spędzić czas.

W tym roku czekał na nich wieczór zagadek z Lessiem i Mają, bohaterami książki Martina Widmarka i Heleny Willis.

Na początek uczestnicy musieli rozwiązać zagadkę zaginionej książki. W tym celu pracownicy biblioteki przygotowali „podchody” biblioteczne, umieszczając polecenia w tajemniczych kopertach. Uczestnicy krok po kroku rozwiązywali rebusy, krzyżówki, zagadki ukryte w przygotowanych wcześniej miejscach.

Następnie została przygotowana makieta miasteczka, w którym mogłaby się toczyć akcja powieści detektywistycznej. Do tego celu wykorzystano pudełka, kolorowy papier i bibułę.

Ostatnim etapem wspólnej zabawy było napisanie swojego zakończenia do przygód Lessiego i Mai. Powstały cztery opowiadania, które odczytane na głos wprowadziły uczestników w bardzo dobry nastrój.

Na zakończenie skaryszewskiej Nocy Bibliotek uczestnicy obejrzeli bajkę o przygodach Scooby-Doo.

 

Tegoroczna Noc Bibliotek to już V edycja ogólnopolskiej akcji, która w niekonwencjonalny, nietypowy sposób zachęca do korzystania z zasobów biblioteki i łączy ludzi w każdym wieku , stąd tegoroczne hasło „Znajdźmy wspólny język”.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ ANNĄ CZERWIŃSKĄ-RYDEL W FILII BIBLIOTECZNEJ W ODECHOWIE

Utworzono: 01.10.2019

27 września 2019 roku w filii bibliotecznej w Odechowie gościliśmy pisarkę Panią Annę Czerwińską- Rydel. Pani Anna jest z wykształcenia muzykiem, ale ,jak sama mówi, od zawsze przede wszystkim pisarzem. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest członkiem polskiej sekcji IBBY. Pisze o niezwykłych ludziach z pasją .Jest pomysłodawczynią serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach, między innymi o Fryderyku Chopinie, Marii Skłodowskiej –Curie, Januszu Korczaku, Julianie Tuwimie, Janie Czochralskim , Henryku Wieniawskim , Henryku Sienkiewiczu, Kornelu Makuszyńskim ,Irenie Sendlerowej. Wszystkie te książki pełne są ciekawych wydarzeń, śmiesznych historii ,ale także dramatycznych przeżyć i doświadczeń głównych bohaterów. Książki oparte są na źródłach historycznych , które często zbierała osobiście, rozmawiając z potomkami bohaterów.

Tak też było z postacią Ireny Sendlerowej , o której napisała książkę „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej .”Materiały do tej powieści biograficznej autorka zbierała osobiście poprzez wywiad z córka pani Ireny. Na naszym spotkaniu Pani Anna Czerwinska –Rydel w bardzo interesujący sposób opowiadała o wojennych losach i działalności społecznej Ireny Sendlerowej, o życiu w getcie warszawskim, o śmierci, chorobach , głodzie , wszechobecnym strachu i niepewności losu zarówno Żydów jak i Polaków. Kiedy pisarka powiedziała ,że Irenie Sendlerowej pomimo takich ciężkich warunków udało się uratować ponad dwa tysiące żydowskich dzieci z getta w Warszawie, dzieci były pełne uznania i rozgorzała na ten temat ciekawa dyskusja.

Następnie uczniowie pytali o prywatne życie autorki, jej pasje i drogę pisarską . Na koniec spotkania słuchacze zakupili książeczki i otrzymali pamiątkowe autografy .

 

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W SKARYSZEWSKIEJ "NOCY BIBLIOTEK"

Utworzono: 30.09.2019


ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PUBLIKACJI NA PLATFORMIE IBUK LIBRA.

Utworzono: 16.09.2019

Miejsko-Gminna Biblioteka w Skaryszewie serdecznie zaprasza do korzystania z nowej kolekcji darmowych publikacji na platformie IBUK LIBRA. Łącznie to 1933 tytuły. 

Kody dostępu - PINy- można pobrać w MGBP w Skaryszewie oraz w filiach bibliotecznych w Modrzejowicach, Makowie oraz Odechowie.

Jednocześnie informujemy, że wszystkie kody PIN, które zostały pobrane w zeszłym roku mają przedłużoną datę ważności o kolejne 12 miesięcy, tj. do 2 września 2020 r. 

VIII EDYCJA NARODOWEGO CZYTANIA JUŻ ZA NAMI

Utworzono: 11.09.2019

Już po raz 7 skaryszewska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję NARODOWEGO CZYTANIA, podczas której czytane są wybitne, ponadczasowe dzieła literatury polskiej.

W tym roku z ponad stu nadesłanych propozycji do Kancelarii Prezydenta, Para Prezydencka zaproponowała 8 nowel polskich, m.in. Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Bruna Schulza czy Władysława Reymonta.

Skaryszewskie czytanie rozpoczęło się 6 września, o godz. 10.00 na Rynku.

W akcji udział wzięli przedstawiciele władz, samorządowcy, mieszkańcy Skaryszewa oraz nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Skaryszew.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za przybycie.