Strona główna

Aktualności, strona 23 z 25

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ

Utworzono: 03.06.2019

"JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!" - POBIJAMY REKORD W CZYTANIU.

Utworzono: 31.05.2019

Już w piątek, 7 czerwca , będziemy pobijać rekord w czytaniu, a to za sprawą ogólnopolskiej akcji „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!”do której przystąpiła skaryszewska biblioteka. O godzinie 10, na stadionie miejskim spotka się młodzież szkolna i dzieci przedszkolne aby wspólnie spędzić czas i poczytać w gronie przyjaciół.

 

Akcja jest okazją do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych okolicznościach, bez dorabiania wielkiej filozofii.

Głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek. Uczniów nie należy zmuszać do czytania książek, a raczej motywować do sięgnięcia po nie. Jest to także możliwość pokazania, że dzieci i młodzież czytają więcej niż dorośli.

 

Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. Co roku czyta wspólnie ponad 400 tys. osób. W zeszłym roku rekord w czytaniu w jednym momencie ustanowiło 406 825 uczniów. W tym roku staramy się go wspólnie pobić.

 

Organizatorem całej akcji jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole, a organizatorami poszczególnych akcji lokalnych biblioteki szkolne, publiczne i pedagogiczne, szkoły oraz inne instytucje.

"PARA BUCH! KSIĄŻKA W RUCH!"

Utworzono: 29.05.2019

Biblioteka w Skaryszewie, jako jedna ze stu innych placówek z całego kraju, zakwalifikowała się do pilotażowej edycji projektu „Para-buch! Książka w ruch!”, projektu Fundacji Społeczeństwa Informacyjnego oraz niemieckiej fundacji Deutsche Telekom Stiftung.

Celem projektu jest promocja czytelnictwa książek popularnonaukowych wśród dzieci w wieku 3-10 lat. To nowatorskie przedsięwzięcie łączące w sobie promocję książki popularnonaukowej, rozbudzanie wśród młodszych dzieci ciekawości świata, rozwój ich umiejętności językowych i kształtowanie nawyku czytania.

Projekt zakłada organizowanie zajęć obejmujących głośne czytanie oraz działań popularyzujących książkę i wiedzę w zakresie dziedzin STEM (matematyki, technologii czy nauk przyrodniczych).

Wśród pięciu pilotażowych województw, oprócz województwa mazowieckiego znalazły się: lubelskie, łódzkie, małopolskie i warmińsko-mazurskie.

Już wkrótce więcej informacji o naborze i sposobie realizacji projektu.

 

 

"JAK POWSTAJE KSIĄŻKA"-WARSZTATY DLA NAJMŁODSZYCH.

Utworzono: 09.05.2019

W związku z rozpoczynającym się Tygodniem Bibliotek, 6 maja w naszej bibliotece odbyły się warsztaty edukacyjne pt. „Jak powstaje książka”. Zajęcia przeprowadziła pani Joanna Tyluś-Malak z Wydawnictwa „Kurza Stopka”. W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas II i III z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie.
Warsztaty dotyczyły procesu powstawania książek. Zadaniem uczestników było utworzenie własnej książki przy użyciu różnych technik. Pani Joanna pokazała uczestnikom, jak powstaje książka od momentu zrodzenia się pomysłu poprzez pisanie, obróbkę tekstu, ilustracje, okładkę do otrzymania produktu finalnego – książki. Dzieci zobaczyły ilustracje i płyty drukarskie oraz książki, z których powstały te ilustracje. Po krótkim wstępie uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnego działania wykorzystując przeróżne techniki. Dzieci dostały papier na książki, karton na okładkę ich zadaniem było wykonanie książeczki według własnego pomysłu. Pani Joanna pokazała dzieciom technikę jak z arkusza zrobić składkę oraz jak wykonać okładkę. Narzędzia i materiały, jakie miały do dyspozycji to: prasa graficzna, wykrawarka, gilotyna, formy do wycinania, przyrząd do łączenia okładek z blokiem książeczki, farby, kolorowy karton, kredki, klej, nożyczki, sznurek. Dzieci miały okazję zapoznać się z techniką druku offsetowego, każdy z uczestników mógł wykonać ilustrację na prasie drukarskiej, techniką wykrawania wzorów na wykrawarce.

Zajęcia były twórczą zabawą bazująca na plastycznych eksperymentach.
Na zakończenie warsztatów dzieci otrzymały książeczki autorstwa p. Joanny Tyluś-Malak ale najważniejsze było to, że wychodziły z książeczką własnoręcznie wykonaną.

ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA Z OKAZJI TYGODNIA BIBLIOTEK

Utworzono: 07.05.2019

Z okazji Tygodnia Bibliotek zapraszamy do udziału w zajęciach zorganizowanych w naszej bibliotece.

W programie m.in. głośne czytanie, teatrzyk kamishibai, zabawy z Photonem, gry planszowe, zabawy literackie dla najmłodszych.

Zapraszamy w godzinach otwarcia biblioteki.

ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA BIBLIOTEKARZA I TYGODNIA BIBLIOTEK

Utworzono: 07.05.2019

PREZENT OD IBUK LIBRY Z OKAZJI DNIA BIBLIOTEKARZA I TYGODNIA BIBLIOTEK 2019

Utworzono: 07.05.2019

Wyjątkowy prezent od Ibuk Libry z okazji Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek 2019.

W dniach od 8 maja do 8 czerwca dostępnych będzie 900 dodatkowych publikacji z kategorii „Literatura faktu”.

"JAK POWSTAJE KSIĄŻKA" - KREATYWNE WARSZTATY DLA DZIECI.

Utworzono: 30.04.2019

LEKCJA HISTORII O ASP. JANIE ABRAMCZYKU

Utworzono: 26.04.2019

Dnia 24 kwietnia w naszej bibliotece odbyła się nietypowa lekcja historii przygotowana przez uczniów klas Mundurowych LO w Chwałowicach. Podczas godzinnej prelekcji młodzież wraz z opiekunem opowiedzieli historię asp. Jana Abramczyka komendanta Policji Państwowej w Skaryszewie, ofiary zbrodni katyńskiej, jeńca obozu w Ostaszkowie. Zamordowanego przez NKWD 23.04.1940 strzałem w tył głowy i pogrzebanego w masowych dołach w Miednoje.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 7 PSP w Skaryszewie, którzy oprócz ww prelekcji mogli także wysłuchać wywiadu z córką asp. Abramczyka, Panią Haliną Drachal, wieloletnim Prezesem Stowarzyszenia „Warszawska Rodzina Policyjna 1939”, która w bardzo przystępny, ciepły i emocjonalny sposób opowiadała o ojcu i ostatnich chwilach z nim spędzonych.

Podsumowaniem spotkania był wspólny przemarsz młodzieży do Dębu Katyńskiego im. asp. Jana Abramczyka znajdującego się na ulicy Wojsko Polskiego przy dawnej szkole podstawowej, zapalenie symbolicznych zniczy oraz uczczenie Jego pamięci minutą ciszy.

ZAPRASZAMY NA LEKCJĘ HISTORII

Utworzono: 18.04.2019