Strona główna
Aktualności, strona 25 z 28
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W NARODOWYM CZYTANIU
PROMOCJA TOMIKU WIERSZY PANA JANA CZARNECKIEGO PT.: „ODCHODZIMY. ALE SKĄD I DOKĄD?”
W poniedziałek, 26 sierpnia, w naszej bibliotece odbyła się promocja tomiku wierszy Pana Jana Czarneckiego pt.”Odchodzimy, Ale skąd i dokąd?”Zebranych przywitała Pani Joanna Dagmara Borkowicz, dyrektor MGBP w Skaryszewie.
Spotkanie rozpoczęło się krótką prelekcją na temat życia i twórczości poety, którą wygłosiła Dyrektor MGBP w Iłży Pani Teresa Niewczas. Niestety zebrani nie mogli osobiście poznać autora, gdyż zły stan zdrowia nie pozwolił mu na udział w spotkaniu.
Organizatorzy przedstawili Pana Jana poprzez reportaż z promocji ww zbiorku, który odbył się w iłżeckiej bibliotece.
Jakie tematy porusza poeta w swoim najnowszym tomiku wierszy charakteryzuje, we wstępie do tego tomiku, dr. Hab. Katarzyna Smyk: „Odchodzimy” - zaproszenie w drogę, uświadamiające, że jesteśmy pielgrzymami przez życie, przez przestrzeń i czas, przez doświadczenia, uczucia, relacje z bliskimi i obcymi ludźmi, ze wspomnieniami, z marzeniami. Tym razem jednak poeta chce zwrócić naszą szczególną uwagę na temat stale obecny w jego twórczości – na przemijanie”.
Pan Jan Czarnecki urodził się w Chwałowicach, gdzie spędził większą część życia. Ukończył Gimnazjum Rolnicze w Chwałowicach oraz Liceum Rolnicze na Wośnikach. Studia wyższe ukończył na SGGW w Warszawie, by następnie powrócić do rodzinnej wsi i podjąć pracę w Technikum Rachunkowości Rolnej, gdzie nauczał przedmiotów zawodowych i prawa.
W 1985 r. przeszedł na emeryturę.
Pisze od wczesnej młodości. Jego poezja ukazywała się w prasie lokalnej i ogólnokrajowej.
Jan Czarnecki brał udział w licznych ogólnopolskich konkursach literackich, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Doceniany w reportażach radiowych oraz artykułach prasowych.
Prezentowany tomik wierszy jest 19 pozycją w dorobku poety.
W tym roku poeta otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Jest to najważniejsza w Polsce nagroda przyznawana za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną.
Wydanie tomiku oraz spotkanie promocyjne możliwe było dzięki dotacji, z Lokalnej Grupy Działania „Wspólny Trakt” na projekt MGBP w Iłży pt.:” Moja Mała Ojczyzna-” Cudze chwalicie, swego nie znacie”.
"ODCHODZIMY ALE SKĄD I DOKĄD?"- ZAPRASZAMY NA PROMOCJĘ ZBIORKU POEZJI PANA JANA CZARNECKIEGO.
WYSTAWA Z OKAZJI ROKU STANISŁAWA MONIUSZKI
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W AKCJI SPOŁECZNEJ FUNDACJI IM. ZBIGNIEWA HERBERTA – „PODARUJ WIERSZ”.
We współczesnym świecie jesteśmy ciągle zabiegani, nie zwracamy dużej uwagi na innych. A tak niewiele potrzeba aby dać komuś znać, że nam na kimś zależy, że jest nam bliski.
Taki prosty gest, jakim jest podarowanie wiersza, może być gestem przyjaźni, wdzięczności, wsparcia lub pociechy. Jest to też pokazanie, że poświęcamy tej drugiej osobie czas i nasze zainteresowanie.
Udział w akcji polega na wybraniu wiersza Zbigniewa Herberta, przepisaniu go odręcznie na okolicznościowej papeterii i podarowaniu osobie przez siebie wybranej. Nie musi być to osoba najbliższa, członek rodziny czy przyjaciel. Może warto także poszukać osób, którym poezja daje otuchę, sens i nadzieję: w domach pomocy społecznej, domach dziecka czy świetlicach środowiskowych. Jest to prosty ludzki gest mogący przynieść wiele radości.
Okolicznościową papeterię można pobrać w naszej bibliotece oraz filiach bibliotecznych.
Serdecznie zapraszamy.
TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W FILII W MAKOWIE
W dniach 3-7.VI 2019r. w Filii Bibliotecznej w Makowie, w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, został zorganizowany Tydzień Głośnego Czytania. Hasło tegorocznego Tygodnia brzmiało: „Sportowcy czytają dzieciom - wychowanie przez sport i czytanie”.
Uczniowie z klas O-III wraz z wychowawcami odwiedzali bibliotekę , gdzie w specjalnie przygotowanym kąciku dorośli czytali dzieciom książki o sporcie i sportowcach. Do głośnego czytania zaangażowało się wielu nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej w Makowie im. Kornela Makuszyńskiego. Pierwszą czytającą, otwierającą akcję była dyr. szkoły Pani Magdalena Makuch.
W tym roku czytane były książeczki pisarza dla dzieci WIESŁAWA DRABIKA , którego uczniowie z klas młodszych poznali podczas spotkania autorskiego w naszej szkole. Szczególnie lubianą książeczką tego autora, nawiązującą tematycznie do tegorocznego hasła akcji jest "Stadiony świata Bartek Sałata".
Hasło tegorocznego Tygodnia Głośnego Czytania najbardziej spodobało się chłopcom, gdyż wielu z nich to młodzi piłkarze.
Zakończenie akcji nastąpiło na głównym korytarzu szkoły gdzie odbył się konkurs Głośnego Czytania bajek w języku polskim i angielskim. Został on przygotowany przez nauczyciela języka angielskiego Monikę Skrzypczak i panią polonistkę Katarzynę Zielińską oraz panią Martę Żardecką. Podsumowaniem XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego Czytania w PSP i bibliotece w Makowie było wyłonienie laureatów oraz wręczenie nagród.
Zorganizowanie makowskiej edycji ogólnopolskiej akcji możliwe było dzięki współpracy Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Makowie oraz filii bibliotecznej w Makowie, której wieloletnim pracownikiem, zaangażowanym w działalność i propagowanie czytelnictwa jest Pani Dorota Lis.
"JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!"- RELACJA Z PRZEBIEGU AKCJI W SKARYSZEWIE I ODECHOWIE
Po raz pierwszy Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”- akcji podczas której, chętni czytają bez przymusu, każdy to na co ma ochotę. Jest to równocześnie akcja podczas której uczestnicy z całej Polski pobijają rekord w czytaniu w jednym czasie.
7 czerwca, o godzinie 10, na stadionie miejskim w Skaryszewie zebrało się ponad 450 osób, aby wspólnie poczytać. Każdy przyniósł ze sobą ulubioną książkę. Podsumowaniem skaryszewskiej akcji było wspólne zdjęcie wykonane z lotu ptaka. Uczestnicy akcji ustawili się na kształt słowa CZYTAMY ! oraz herbu miasta Skaryszewa.
W akcji wziął udział m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Pan Dariusz Piątek oraz Dyrekcja, pedagodzy i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie oraz Samorządowego Przedszkola im.s. Gabrieli Sporniak w Skaryszewie.
Skaryszewską akcję wspierał Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.
Do ogólnopolskiej akcji włączyła się także filia w Odechowie oraz Dyrekcja, grono pedagogiczne,uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława St. Reymonta w Odechowie. Uczniowie wszystkich klas wraz z opiekunami zebrali się na tamtejszym boisku, by wspólnie poczytać i wykonać pamiątkowe zdjęcie. Uczestnicy stworzyli napis ODECHÓW CZYTA. W tamtejszej akcji wzięło udział 114 osób.
Głównym celem akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych, którzy wciąż traktują czytania jako przykry obowiązek.
Warto nadmienić, że jest to już IV edycja akcji. Rokrocznie w wydarzeniu uczestniczy ponad 400 tys. osób.
Serdecznie dziękujemy Dyrektorom, gronu pedagogicznemu, uczniom i przedszkolakom za zaangażowanie i udział w akcji.
Do zobaczenia za rok.
"JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!" - POBIJAMY REKORD W CZYTANIU.
Już w piątek, 7 czerwca , będziemy pobijać rekord w czytaniu, a to za sprawą ogólnopolskiej akcji „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!”do której przystąpiła skaryszewska biblioteka. O godzinie 10, na stadionie miejskim spotka się młodzież szkolna i dzieci przedszkolne aby wspólnie spędzić czas i poczytać w gronie przyjaciół.
Akcja jest okazją do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych okolicznościach, bez dorabiania wielkiej filozofii.
Głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek. Uczniów nie należy zmuszać do czytania książek, a raczej motywować do sięgnięcia po nie. Jest to także możliwość pokazania, że dzieci i młodzież czytają więcej niż dorośli.
Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. Co roku czyta wspólnie ponad 400 tys. osób. W zeszłym roku rekord w czytaniu w jednym momencie ustanowiło 406 825 uczniów. W tym roku staramy się go wspólnie pobić.
Organizatorem całej akcji jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole, a organizatorami poszczególnych akcji lokalnych biblioteki szkolne, publiczne i pedagogiczne, szkoły oraz inne instytucje.