Strona główna

Aktualności, strona 7 z 25

ŻYCZENIA WESOŁYCH ŚWIĄT

Utworzono: 20.12.2022

UZALEŻNIENIE KOBIET. FATUM CZY WYBAWIENIE – wykład profilaktyczny w bibliotece.

Utworzono: 12.12.2022

W piątek, 9 grudnia 2022r. odbył się ostatni z wykładów profilaktycznych w ramach projektu naszej biblioteki pt. UZALEŻNIENIOM MÓWIMY NIE!

Prowadząca, Pani Małgorzata Dobczyńska – terapeutka uzależnień, opowiedziała w jaki sposób kobiety wchodzą w uzależnienia, co powoduje, że sięgają po alkohol, narkotyki czy gry hazardowe. Wskazała na cechy, jakie mają kobiety podatne na uzależnienia.

W jaki sposób uzależnienia wpływają na rodzinę i jak ją niszczą. Kiedy jest ten moment, że należy zgłosić się na terapię. i jakie problemy napotykają kobiety leczące się.

Przestrzega, że kobieta może uzależnić się w każdym wieku, nie ma na to wpływu wiek czy statut społeczny.

Pani Małgorzata omówiła temat uzależnień podając liczne przykłady ze swojej praktyki.

Był to ostatni z wykładów dofinansowanych z budżetu Gminy Skaryszew w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na Rok 2022.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ MISIA W MGBP W SKARYSZEWIE ORAZ FILIACH BIBLIOTECZNYCH

Utworzono: 06.12.2022

25 listopada swoje święto obchodzi najmilszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś. W naszej bibliotece „Święto Pluszowego Misia” obchodziliśmy wraz z zaproszonymi dziećmi z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie.

Dzieci poznały prawdziwą historię Pluszowego Misia oraz ciekawostki związane z ich życiem. W czasie zajęć nie mogło zabraknąć również „misiowych” zabaw, zagadek, piosenek oraz misiowego tańca. Na zakończenie było wspólne pamiątkowe zdjęcie oraz słodki upominek.

Święto Pluszowego Misia uroczyście było obchodzone również w naszych filiach bibliotecznych.

W Makowie kółko teatralne działające przy szkole i bibliotece przedstawiło inscenizację pt,,Historia Pluszowego Misia”, w Modrzejowicach był pacynkowy teatr a na zakończenie dzieci otrzymały misiowe medale. Natomiast w fili w Odechowie dzieci czytały bajeczki o misiach oraz wykonały fotografie w misiobudce.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

„UZALEŻNIENIE KOBIET. FATUM CZY WYBAWIENIE” - Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie zaprasza na wykład profilaktyczny.

Utworzono: 02.12.2022

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie zaprasza na ostatni z cyklu, wykład profilaktyczny, którego tematem będzie uzależnienie kobiet. Podczas prelekcji prowadząca poruszy m.in. następujące zagadnienia: historia leczenia uzależnień u kobiet; portret psychologiczny kobiety uzależnionej; rola psychoterapii w leczeniu uzależnienia u kobiet; trudności jakie napotykają kobiety leczące się.

Prelekcję poprowadzi Pani Małgorzata Dobczyńska -terapeutka uzależnień, która od 30 lat pracuje jako terapeutka uzależnień. Wykorzystuje wiedzę i doświadczenie zdobyte w wieloletniej praktyce oraz podczas szkoleń i konferencji naukowych. Posiada profesjonalne wykształcenie i kompetencje, odbyła psychoterapię własną, dba o stały rozwój zawodowy i osobisty Współpracuje z NZOZ Ośrodkiem Profilaktyki i Terapii Uzależnień „Odwyk” w Radomiu, gdzie wspiera osoby szukające pomocy w wyjściu z uzależnienia i wprowadzaniu zmian, które służą jakości życia.

Wykład odbędzie się 9 grudnia 2022r. o godz.16.30 w siedzibie Biblioteki – Skaryszew, ul. Targowa 14.

Zapraszamy

CYBERZAGROŻENIA – wykład profilaktyczny w bibliotece

Utworzono: 29.11.2022

W środę, 23 listopada, odbył się wykład profilaktyczny, którego tematem były cyberzagrożenia, a w szczególności cyberprzemoc (cyberbullying). Pani Irmina Małek-Przepiórka (prowadząca także wykład o walizce edukacyjnej) przybliżyła zebranym różne rodzaje zagrożeń występujących w sieci. Na wstępie omówiła zagadnienie hejtu w sieci oraz wskazała, w jaki sposób z nim walczyć. Zaznaczyła, że zawsze trzeba reagować, bowiem nawet nierzetelna ani nierzeczowa krytyka może stać się hejtem. Następnie omówiła takie zagadnienia, jak: sexting, cyberstalking, grooming czy phishing. Poszczególne definicje zagrożeń zostały zobrazowane przykładami oraz odnośnikami, co grozi za dane przestępstwo w świetle kodeksu karnego.

Prowadząca dała wskazówki, w jaki sposób chronić młodzież i na co zwracać uwagę.

Tematyka wykładu skłoniła zebranych do dyskusji, przytaczania zasłyszanych przykładów oraz refleksji.

Warto pamiętać,że w sieci nie jesteśmy do końca anonimowi. Każdy kto dokona przemocy w sieci może zostać zidentyfikowany.

Prelekcję przeprowadziła Irmina Małek-Przepiórka, psycholog, seksuolog, psychoterapeuta psychoanalityczny. Od 20 lat działa na rzecz dzieci i młodzieży w obszarze profilaktyki społecznej przeciwdziałającej uzależnieniom, zagrożeniom związanym z cyberprzestępczością oraz bezpieczeństwem osób starszych.

Prelekcje realizowane są w ramach projektu MGBP w Skaryszewie pt. „Uzależnieniom mówimy NIE!”, dofinansowanego z budżetu Gminy Skaryszew w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na Rok 2022.

Wszystkie wykorzystane na wykładzie spoty można obejrzeć na kanale YouTube MGBP w Skaryszewie:

https://www.youtube.com/channel/UCpB0A_nCQRzPB0Rz_feSs6w

 

CYBERZAGROŻENIA – ZAPRASZAMY NA WYKŁAD PROFILAKTYCZNY

Utworzono: 18.11.2022

Zapraszamy na przedostatni wykład profilaktyczny w ramach projektu UZALEŻNIENIOM MÓWIMY NIE! Tym razem prowadząca poruszy temat bezpieczeństwa w internecie, przemocy w sieci, sextingu oraz groomingu. Czym są powyższe zagadnienia i jakie niosą zagrożenia, dowiemy się już 23 listopada /środa/ o godz. 16.30.

Prelekcję wygłosi Pani Irmina Małek - Przepiórka, psycholog, seksuolog, psychoterapeuta psychoanalityczny. Od 20 lat działa na rzecz dzieci i młodzieży w obszarze profilaktyki społecznej przeciwdziałającej uzależnieniom, zagrożeniom związanym z cyberprzestępczością oraz bezpieczeństwem osób starszych.

Prelekcje realizowane są w ramach projektu MGBP w Skaryszewie pt. „Uzależnieniom mówimy NIE!”, dofinansowanego z budżetu Gminy Skaryszew w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na Rok 2022.

 

UZALEŻNIENIA - wykład profilaktyczny w ramach projektu MGBP w Skaryszewie

Utworzono: 08.11.2022

W piątek, 4 listopada odbył się kolejny wykład profilaktyczny w ramach projektu naszej biblioteki „UZALEŻNIENIOM MÓWIMY NIE!”. Wykład poprowadziła Pani Beata Nowak, psycholog, pedagog, terapeuta uzależnień, profilaktyk współpracujący z NZOZ Ośrodkiem Profilaktyki

i Terapii Uzależnień „Odwyk” w Radomiu.

Wykład dotyczył wielu zagadnień związanych z uzależnieniami różnego rodzaju: czym jest uzależnienie i dlaczego człowiek się uzależnia, o różnych rodzajach zależności, dlaczego tkwimy w uzależnieniach, jeśli prowadzi to do destrukcji? Jak zachowuje się mózg podatny na nałogi i dlaczego człowiek wybiera używki aby ulżyć sobie w cierpieniu, zmienić swoje samopoczucie? Jakie są czynniki wpływające na występowanie uzależnień i jakie są objawy przyjmowania używek.

Prelekcje realizowane są w ramach projektu MGBP w Skaryszewie pt. „Uzależnieniom mówimy NIE!”, dofinansowanego z budżetu Gminy Skaryszew w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na Rok 2022.

 

„UZALEŻNIENIA” - wykład profilaktyczny w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Skaryszewie.

Utworzono: 26.10.2022

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie zaprasza na wykład otwarty, którego tematem będą uzależnienia. Podczas wykładu będzie można dowiedzieć się: czym jest uzależnienie, jakie są jego objawy i jak się dzieli uzależnienia (behawioralne i uzależnienia od substancji), dlaczego ludzie się uzależniają. Jaki wpływ na występowanie uzależnień ma rodzina i grupy rówieśnicze. Zostanie omówiony problem uzależnienia od gier komputerowych. W ramach wykładu prowadząca wskaże, w jaki sposób przeprowadzić interwencję przez nauczycieli, pedagogów, psychologów szkolnych.

Wykład poprowadzi Beata Nowak – psycholog, pedagog, terapeuta uzależnień, profilaktyk współpracujący z NZOZ Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień „Odwyk” w Radomiu.

Prelekcje realizowane są w ramach projektu MGBP w Skaryszewie pt. „Uzależnieniom mówimy NIE!”, dofinansowanego z budżetu Gminy Skaryszew w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na Rok 2022.

„ZACZAROWANA PANI BIBLIOTEKARKA” - spotkanie autorskie z pisarką Panią Elizą Mikulską

Utworzono: 25.10.2022

17 października w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z Panią Elizą Mikulską, autorką książki "Zaczarowana Pani Bibliotekarka".

W spotkaniu uczestniczyły klasy 3 Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie. Na początku uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak powstaje książka czyli co się z nią dzieje od momentu napisania do czasu gdy dotrze do czytelnika. Następnie autorka opowiedziała o swojej twórczości i jej początkach, odpowiadając na liczne pytania słuchaczy. Dzieci wysłuchały także fragmentu książki, w którym dowiedziały się w jaki sposób bohaterka stała się posiadaczką pieska. Nawiązując do tego fragmentu dzieci opowiedziały o swoich pupilach. Dzieci rozwiązywały zagadki literackie, zadawały wiele pytań dotyczących nie tylko drogi pisarskiej autorki ale także życia prywatnego.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Zachęcamy do zapoznania się z przygodami zaczarowanej Pani Bibliotekarki oraz jej przyjaciół. Książka już wkrótce dostępna w naszej bibliotece.

 

Eliza Mikulska – urodziła się w Radomiu i przez wiele lat tam mieszkała. Obecnie pracuje w radomskiej Straży Pożarnej, a mieszka w małej miejscowości pod Skaryszewem.

Debiutowała jako nastolatka otrzymując wyróżnienie za opowiadanie wysłane na konkurs, którego jury przewodniczyła Krystyna Siesicka. Potem pisała artykuły do lokalnych gazet.

W grudniu 2017r. ukazała się antologia „Popisani”, w której znajduje bajka dla dzieci i opowiadanie Pani Elizy. W marcu 2019r. wiersze autorki znalazły się w antologii „Tygiel”.

W kwietniu 2019r., za nadesłane wiersze, otrzymała wyróżnienie w III Regionalnym Konkursie Poetyckim organizowanym przez Kozienicki Dom Kultury im. B. Klimczuka. W czerwcu 2019r. trzy z wierszy Pani Elizy ukazały się na murze na ul. Brackiej w Krakowie. We wrześniu 2019r. Pisarka została Radomskim Mistrzem Ortografii, a w listopadzie tego samego roku zdobyła trzecie miejsce w Regionalnym Konkursie Literackim „ Z inspiracji Malczewskim”. W grudniu 2019r. ukazała się kolejna antologia ( warsztaty u Michała Zabłockiego), scenariusz słuchowiska (warsztaty u Krystyny Chołoniewskiej), ekfraza (warsztaty u Jacka Dehnela), dramat (warsztaty u Magdaleny Wleklik), kryminał (warsztaty u Marcina Wrońskiego).

 

WALIZKA EDUKACYJNA - WYKŁAD EDUKACYJNY W SKARYSZEWSKIEJ BIBLIOTECE

Utworzono: 03.10.2022
W środę, 28 września, odbył się kolejny z wykładów edukacyjnych w ramach projektu naszej biblioteki "Uzależnieniom mówimy NIE!". Tematem wykładu była "Walizka edukacyjna" Wykładowca na wstępie podkreślił, jak ważne jest aby rodzice dorastających dzieci zainteresowali się tym tematem oraz jak ważna jest rozmowa z dzieckiem i budowanie zaufania. Podkreślił, że narkotyki są przeważnie alternatywą na problemy w domu i środowisku rówieśniczym. Kolejną częścią prelekcji była prezentacja m.in. instrumentów do zażywania i przechowywania narkotyków, schowków, testów oraz rodzajów środków odurzających. Na zakończenie prelegent wskazał na co zwrócić uwagę w otoczeniu dziecka, jakie są zachowania podejrzane oraz jakie są konsekwencje prawne dotyczące posiadania i zażywania narkotyków.
Wyjątkowo nagranie z tej prelekcji nie zostanie udostępnione w internecie ponieważ prezentacja na temat narkotyków oraz zawartość walizki przeznaczone są tylko dla osób pełnoletnich.
Wykład poprowadziła Irmina Małek-Przepiórka, psycholog , seksuolog, psychoterapeuta psychoanalityczny.
Prelekcje realizowane są w ramach projektu MGBP w Skaryszewie pt. „Uzależnieniom mówimy NIE!”, dofinansowanego z budżetu Gminy Skaryszew w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na Rok 2022.